"אין חוסרים במערכת הבריאות, פועלים להאריך את שעון החורף": על רקע התמשכות משבר הקורונה והתפשטות הנגיף בישראל, שבקרוב יהיו בה כ-1000 נדבקים, שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיע לריאיון בחדשות 12 - והצהיר כי בממשלה שוקלים להאריך את שעון החורף על מנת לגרום לכך שפחות אנשים ייצאו לרחובות - ודחה את הטענות על חוסרים במערכת הבריאות. שעון הקיץ אמור היה להתחיל בסוף השבוע הקרוב.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו שוקלים להאריך את שעון החורף", אמר שר הבריאות ליצמן, והוסיף ששר הפנים אריה דרעי כבר פועל לממש את המהלך הזה. המטרה: לגרום לכך שיחשיך מוקדם כדי שאנשים ייצאו פחות לרחובות - וכך יפחת הסיכון להדבקה.  

״יזמתי לפני מספר ימים את דחיית שעון הקיץ כדי למנוע מילדים ומבוגרים להסתובב בשעות אור נוספות, מחוץ לבית", מסר שר הפנים דרעי, "ובכך לצמצם את השימוש במרחב הציבורי בימים אלה. התייעצתי על כך עם ראש הממשלה נתניהו וקיבלתי את הסכמתו העקרונית. אנחנו הולכים לחוקק תקנות שעת חרום כדי לדחות את תחילת מועד שעון הקיץ ל-1 במאי. נמצאים כעת בתהליכים מול משרד המשפטים כדי לאפשר הגשת תקנות שעת חרום לאישור הממשלה". 

מעבדה לנטרול נגיף הקורונה
"הגדלנו את מספר הבדיקות מדי יום"

"אם אנחנו לא נשמור על הבידודים שחייבנו אנחנו חלילה וחס יכולים להגיע למה שקורה בחו"ל", הבהיר שר הבריאות. "יש תוהו ובוהו באמריקה ובאירופה. אנחנו בהרבה דברים טובים יותר ואנחנו צריכים לשמור על זה". 

"אנחנו רק בהשתפרות", הדגיש השר, "מאז שעשינו את הצווים רואים השתפרות במצב. בכל המגזרים. אני יודע שאולי תשאל אותי על החרדים, גם על הערבים. אני נגד זה שתגידו שהמגזר החרדי יותר גרוע ממגזרים אחרים. סגרו בתי כנסת. הרבנים רואים את המצב".

משטרת ישראל אכיפה קורונה
על הציבור להישמע להנחיות | צילום: דוברות המשטרה

לדברי ליצמן, "בכל מגזר יש חריגים. היו בפארקים, היו בים, יש חריג בכל מקום ולכן תפקידנו הוא להכניס מודעות יותר ויותר אצל כל המקומות. המגמה הכללית במגזר החרדי, כמו המגזר הכללי, זה לשמוע ולהקשיב לתקנות - והם עושים את זה. איפה שיש חריג אז מטפלים בזה. אני לא משטרה". 

שר הבריאות אמר כי מספר הבדיקות שמתבצעות ביום כבר גדל: "כבר היום עושים 3000 בדיקות ביום, אחר כך יהיו 5000 ונגיע גם ל-10,000. הנגיף הזה בא בהפתעה. הנגיף הזה זה כבר לא סטנדרט. תראו מה קורה באירופה ובאמריקה, הם משתלטים פי 10 פחות מאיתנו. לכן צריך לשמור על הכללים ולהקפיד מה שביקשנו. אם הציבור ישמור ויקיים את מה שביקשנו אז לא יהיה סגר, אם לא יקיימו אז נעשה דברים יותר קשים". 

"לא הייתה הוראה לסגור מעבדות בשבת, לא חסר ציוד" 

השר ליצמן תקף את יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שטען שהייתה הוראה לסגור מעבדות בשבת. "ליברמן צריך להתנצל. לא הייתה שום הוראה ממשרד הבריאות לסגור מעבדות. זאת עלילת דם של איווט ליברמן, חד משמעית. לא הייתה שום הוראה. כולם היו צריכים לפעול". 

בית חולים עובדים
"הכל יש לנו, אין חוסרים" | צילום: פלאש 90ליצמן דחה את הטענות לחוסרים במערכת הבריאות: "יש לנו את כל הציוד שאנחנו צריכים. הכל. לא משנה איזה ציוד שאת רוצה, הכל יש לנו. הרופאים לא משקרים כי אני לא מקבל אנונימי. אם מישהו יבוא אליי ויגיד שחסר ציוד אני אבדוק את זה".