נגיף הקורונה ממשיך להתפשט וכבר שלושה שבועות מפחיד את העולם. המספרים שמגיעים מסין ממשיכים לעלות, הן במספר הקורבנות והן במספר המחלימים והערב (שישי) שגריר ישראל בסין, צבי חפץ, שוחח עם דני קושמרו ב"אולפן שישי" והבהיר כי לדעתו אפשר להאמין לנתונים שמגיעים מהממשלה הסינית. "אנחנו מקבלים אינפורמציה ומרגישים פתיחות ורצון לשתף פעולה", הסביר השגריר חפץ. "אין לנו סיבה להניח שהמספרים לא נכונים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הריאיון, השגריר הישראלי שיבח את התנהלות משרד החוץ והשר ישראל כ"ץ וטען שהם פועלים צמוד ובשיתוף פעולה ושרוב הדיפלומטים שבו לישראל. "מחר אני חוזר לסין ואולי המשפחה שלי אשתי, הילדים והנכדים נשארים בארץ וכשאני אחזור לסין חלק מהדיפלומטים יוכלו לחזור לישראל לנוח קצת", סיפר.

וירוס הקורונה
צילום: רויטרס

"אנחנו עוקבים מקרוב והמצב בסין לא קל. זה הזמן והמקום לחזק את ידיה של ממשלת סין שעוצרת בכל כוחה את התפשטות המגיפה וצריך לזכור שזה יכול להתפשט בעולם", טען חפץ. "מי שעומד בחזית המלחמה במחלה הזו - זו ממשלת סין שמנסה לעצור את זה להילחם בזה וצריך לחזק גם את העם הסיני שסובל לא מעט בשביל זה".

השגריר הישראלי בסין טען כי אין סיבה לפקפק בנתונים שמתקבלים על ידי ממשלת סין: "הדיפלומטים שלנו עומדים בקשר גם בבייג'ינג וגם במחוזות עם השלטונות הסינים. אנחנו מקבלים אינפורמציה ומרגישים פתיחות רצון לשתף פעולה אין לנו סיבה להניח שהמספרים לא נכונים".

ההיערכות לסגירת המעברים בנתב
עמדות לבדיקת חולים אפשריים בנתב"ג

הוא הוסיף: "אני מניח שקיים מצב שהוא לא פשוט, יש המון מחוזות בסין ובכל זאת הם מעבירים אינפורמציה. אנחנו מקבלים אותה מבינים אותה ואין לנו סיבה להניח שהיא אינה נכונה. אנחנו גם רואים את המאמצים של סין להילחם בזה".

לסיום הסביר השגריר הישראלי בסין: "אנחנו צריכים להיות שם ולא לשכוח שהמגיפה הזו תיעלם מהעולם יום אחד. הסינים מאוד מעריכים שמדינת ישראל החליטה להשאיר נציגות בסין וזה טוב ליחסים".

התפרצות נגיף הקורונה
צילום: רויטרס

במקביל, המספרים המדווחים מסין ממשיכים לעלות. אין להם הרבה משמעות אבל העולם ממשיך להתייחס אליהם. יותר מ-60 אלף חולים ברחבי סין ו-1,381 מקרי מוות מדווחים. העלייה אתמול בכמות הנדבקים והקורבנות היא הגבוה ביותר מאז התפרצות המחלה. אך חשוב לזכור שיש שם יותר מקרים מעודדים של החלמה.

המשמעות האמיתית היא המספרים שמגיעים מחוץ לסין - שם יש 555 מקרים של חולים ו-3 מתים בלבד. עצוב, אבל פחות מסין ומוריד את מפלס הדאגה. החדשות הטובות ביותר הן שהמגיפה לא מגיעה לאפריקה שם החשש הגדול הוא שיהיה קשה יותר להשתלט על זה.

נוסעים לכודים על "ספינת הקורונה" מול חופי יפן | צילום: AP

המוקד הגדול ביותר מחוץ לסין זו ספינת הקורונה שעוגנת מול חופי יפן. השלטונות היפנים ממשיכים לפעול לפי הספר, למרות ניסיונות של כל מיני גורמים פוליטיים בישראל שמנסים להקל על הנוסעים הישראלים.