פרסום ראשון: במשטרת ישראל התקבלה היום (חמישי) תלונה נגד ישראלי ששב מאחת ממדינות במזרח אסיה והוא מסרב לשהות בבידוד. המשטרה צפויה לזמן אותו לחקירה בזמן הקרוב. ובעקבות בהלת הקורונה והנחיות החדשות לאזרחים הישראלים החוזרים מחו"ל – משרד הבריאות הבהיר מוקדם יותר היום כי הפרת בידוד ביתי, עשויה להסתכם באישום פלילי. העונש על כך הוא 3-7 שנות מאסר, תלוי אם הפרת הצו נעשתה במזיד או בהתרשלות. "הציבור שותף מלא למניעת התפרצות הנגיף במדינת ישראל", נמסר מהמשרד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצוות הגיש נגד סרבן הבידוד תלונה והמשטרה צפויה לזמן אותו לחקירה. למרות שבכירים במערכת אמרו אתמול שאולי ההגבלות על תאילנד יוקלו, בכירים במשרד אומרים שהמצב חמור יותר ושכרגע לא צפוי שינוי‎. במשרד הבריאות הדגישו שאי ציות לצו הינו מעשה פלילי "לפי סעיף 218 לחוק העונשין 'מעשה העלול להפיץ מחלה' וכן הפרה של סעיף 287 'הפרת הוראה חוקית'. אגף פיקוח ואכיפה במשרד הבריאות החל בפעילות אכיפה של הצו".

קורונה בנתב
אזרחים ישראלים חוזרים ארצה עם כיסוי פנים | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

"אנו רואים בציבור שנדרש לבידוד בית שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל", נמסר. "אנחנו משוכנעים שיגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה. מי שמעוניין לדווח על הפרה של בידוד בית יכול לעשות זאת דרך אתר המידע הייעודי בנושא הקורונה של משרד הבריאות".

שלשום פורסם במהדורה המרכזית כי משרד הבריאות החל להפעיל "מלשינון" על אזרחים שחוזרים ממדינות מסוימות במזרח אסיה ולא פועלים לפי הנחיות המשרד. אתמול נודע כי עד כה התקבלו במשרד חמישים תלונות על אנשים שחזרו מהמדינות הרלוונטיות ומפרים את ההוראות.

פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי בידוד הקורונה
פקחי משרד הבריאות אוכפים את צווי בידוד הקורונה | צילום: חדשות

רוב התלונות הן על אנשים שחוזרים מתאילנד ולא נשארים אחר כך בבידוד בבית. רובן מגיעות משכנים, וחלק קטן גם ממקומות העבודה. באגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות בראשותו של ד"ר רוני ברקוביץ', מקווים שכבר מחר יהיה להם אישור משפטי ללכת לביתם של האנשים האלה.

חוץ מהאישור המשפטי, במשרד הבריאות אומרים שהם לגמרי מוכנים – כולל ציוד מגן כמו מסכות וכפפות. את התלונה אפשר להגיש בכמה דרכים: בטלפון - כוכבית 5400, דרך כתובת המייל report.corona@moh.gov.il ובקישור הזה.

עמדת בידוק לנגיף הקורונה בנתב
עמדות בידוק בנתב"ג | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

לפני 10 ימים, דיווחנו שבמשרד הבריאות מתכוונים לפרסם הנחיות גם בנוגע לכנסים בחו"ל, עניין שמעסיק ישראלים רבים. כנסים באירופה למשל, שמגיעים אליהם אנשים מכל העולם, כולל מאסיה, האם אפשר לנסוע?

כמעט שבוע וחצי חלף מאז, הרבה זמן במונחים של התפשטות הקורונה, ובמשרד הבריאות, משום מה, עדיין מתעכבים עם פרסום ההנחיות האלה. יש צורך גם בהנחיות כאלה, וכבר מזמן היו צריכים לפרסם אותן.