רובי האוויר הפכו לתופעה של ממש - בשביל להשתמש בהם צריך רישיון, אבל זה לא מפריע למוכרים רבים למכור אותם לכל דורש, אפילו לילדים מתחת לגיל 18. למרות השם תמים, מדובר בכלי נשק מסוכן מאוד וכשהוא משמש בקרבות משחק של ילדים - לעיתים נפגעים בעלי חיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רובי האוויר נמכרים בקבוצות טלגרם, בפייסבוק ואפילו באתר יד שנייה. במקומות אלו לא נהוג לבקש מהקונים רישיון או אפילו תעודת זהות שתוכיח שהקונה אינו ילד. "בגיל שלו, הרבה כבר קונים את זה? זה בסדר?", שאלה תחקירנית חדשות 12 את אחד המוכרים לאחר שהסבירה לו שהיא מעוניינת לקנות את הרובה לילד בן 12. "כן, 12, 14, 15 - זה הגילאים שעושים מטווחים, יורים בזה קצת. את יודעת.. שטויות", ענה המוכר.

"אני הולך עם חברים שלי ואנחנו עושים קרבות (ירי) בדרך כלל בבתים נטושים. אפשר גם עם חבר שלך לעשות כאילו 'מלחמה' אחד עם השני"

ילד שקנה רובה אוויר

"אחלה של דבר זה", סיפר אחד הילדים שלוקח את רובה האוויר איתו לבית הספר. "אני הולך עם חברים שלי ואנחנו עושים קרבות בדרך כלל בבתים נטושים. אפשר גם עם חבר שלך לעשות כאילו 'מלחמה' אחד עם השני, כמו רובה שאתה יכול לקחת אותו לכל מקום".

בעבר כבר ראינו מקרים שבהם הנשק הופנה כלפי בני אדם – כמו במקרה של מורה מאילת - שגם תועד. "אני הייתי במחשב עם הגב לדלת, ואז הם ראו שהסביבה ריקה מאנשים עמדו בכניסה של הדלת וירו בי בגב עם רובה האוויר", סיפרה.

משמש גם לירי בבעלי חיים: "הוא פשוט התחיל לירות בכלב"

אלה ויהב טרוסמן, בני זוג שהיו עדים לירי של רובה אוויר בכלבם, שיתפו את חדשות 12 בסיפור הקשה. "היינו בתוך הבית והסתכלנו במצלמות וראינו שבאמת עמד שם בחור מול הכלב מוציא משהו מהתיק, ומתחיל פשוט לירות בכלב, ואז קלטתי שהכלב הלך אחורה וגם ראיתי את הכדורים על הרצפה. ראיתי את הכלב בעצם בורח אחורה ושזה פגע בו", סיפרו. למזלם, רק רסיסים של הכדור פגעו בכלב והוא לא נפצע באופן קשה.

בניסיון להילחם בתופעה לפני כחצי שנה הורה השר לביטחון פנים גלעד ארדן, להרחיב ולדרוש רישיון לא רק על רובי האוויר, אלא גם על רובי האיירסופט, שיורים כדורי קרמיקה. עם זאת עד שהאכיפה תהיה אפקטיבית, השוק השחור של רובי האוויר ימשיך לשגשג בכל מקום ובכל גיל.

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה: "רובה אוויר מוגדר ככלי יריה ומנוהל באגף לרישוי כלי ירייה במשרד ככלי נשק לכל דבר ועניין. כמו כן, "איירסופט" מוגדר בחוק כצעצוע מסוכן ומפוקח ע״י משרד הכלכלה". וממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת לחשיפת גורמי פשיעה העוסקים באחזקה ושימוש של כלי נשק מסוגים שונים בהם רובי אוויר. רק בשנה האחרונה נתפסו מעל 100 רובי אוויר בכל הארץ, נעצרו חשודים והוגשו כתבי אישום".