בשבועות האחרונים בכירים במשרד הבריאות מתריעים שנגיף הקורונה בדרך לישראל – ואמרו כי "זה רק עניין של זמן". למרות שטרם אותרו חולים בישראל, המדינה ממשיכה להיערך - והערב (רביעי) נחשפו ב"תוכנית חיסכון" הצעדים הסודיים של משרד הבריאות. הצעדים, שידועים רק לבכירים מעטים במשרד הבריאות, ייכנסו לתוקף ברגע שהנגיף יגיע לישראל: מדובר בשורת צעדים שישפיעו על מערכת הבריאות וגם על התיירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תוכנית החירום למניעת ההתפשטות צפויה ככל הנראה להיכנס לתוקף ברגע שיגיעו המקרים הראשונים לארץ. בשלב הראשון, משרד הבריאות צפוי להתחיל בהקמת מרכז נוסף בביה"ח שמואל הרופא בבאר יעקב  - שיהיה מיועד  לחולי קורונה וצפוי להצטרף למרכז הגריאטרי בראשון לציון. 

עוד בשלב הראשוני, יקומו מחלקות ייעודיות בבתי החולים הגדולים בישראל – מחלקות שיהיו מבודדות ויאוישו על ידי אנשי רפואה שמתמחים במניעת התפשטות הנגיף.

קורונה בנתב
משרד הבריאות נערך: אלו הצעדים הקיצוניים | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

התוכנית כוללת שלב נוסף – שלב החירום שצפוי להיכנס לתוקף אם יהיו מספר רב של הידבקויות. משרד הבריאות צפוי לסגור שני בתי חולים בתל אביב ובירושלים, ששניהם יהיו מיועדים לטיפול בקורונה. כמו כן יהיו הגבלות במקומות הומי אדם ואף סגירת אתרי תיירות והשבתת בתי מלון.

נתניהו: "אנחנו באירוע רציני, לא יודעים אם יש מגפה רחבה"

"אני תומך בהיערכות יתר על פני היערכות חסר" – כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון על הקורונה בבית החולים שיבא, בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן. נתניהו גם הביע תקווה שישראלים נוספים לא נגועים במחלה והזהיר: "אנחנו באירוע רציני". ליצמן הבהיר שמשרדו מודע לביקורת, ואם תהיה אפשרות להקל על הוראות הבידוד הם ישקלו לעשות כן.

"המדיניות שלנו - לדחות עד כמה שניתן את הגעת הנגיף לישראל", אמר נתניהו. "יש טענות על היערכות יתר, ואני מורה ותומך בהיערכות יתר על פני היערכות חסר. אנחנו מקווים שאף אחד מהישראלים אינו נגוע".

החרדים יישארו עם נתניהו?
ליצמן הודיע: נשקול "ריכוך" של ההגבלות | צילום: Alex Kolomoisky/YEDIOTH AHRONOTH, חדשות

ראש הממשלה המשיך: "אנחנו באירוע רציני - הוריתי לשר האוצר לפצות חברות שנפגעות. אנחנו עדיין לא יודעים לאן פני המחלה, לא יודעים אם יש מגפה רחבה או שיש פה משהו יותר מוגבל כמו שפעת או סארס. איננו יודעים. נמשיך בהיערכות היתר הזאת עד שהדברים יתבהרו".

השר ליצמן אמר כי הוא "מודע לביקורת, שאנחנו מחמירים מידי, אמרנו שצריך לעמוד בזה - להחמיר כדי שלא ייכנס (הנגיף). כעת אנחנו אנחנו נכנסים לשלב חדש - להחזיר אנשים משם. אם נראה שבמקומות שהוספנו, הונג קונג, תיאלנד, מקאו וסינגפור - בימים הקרובים שאפשר להקל - יכול להיות שאנחנו נקל".

לפני מספר ימים הרחיבה רשות האוכלוסין וההגירה את הגבלות הכניסה לישראל והחליטה למנוע כניסה לישראל בפני אזרחים ממספר מדינות אסייתיות. איסור הכניסה החריג, הנעשה בתיאום משרד הבריאות, יכנס לתוקף מחר ויחול הן על עובדים זרים חדשים שמתוכננים להגיע לישראל והן על עובדים השבים מחופשות במדינות מוצאם. בנוסף, משרד הבריאות יחל לערוך ביקורות פתע בבתים של אנשים שחשודים שלא נכנסו לבידוד לאחר שחזרו ממדינות המזרח עליהן חלות ההגבלות.