מול חסידי ברלנד בחדר החקירות, פענוח מאתגר של תקיפות מיניות בחברה החרדית, והתחקות אחר 'כנופיית הרולקס' שגנבה שעונים בשווי מיליון שקלים: קצינה בכירה במשטרת ירושלים מספקת בראיון ל-N12 הצצה אל מאחורי הקלעים של כמה מהפרשיות שהסעירו את המדינה בשנה האחרונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סגן-ניצב (סנ"צ) ענת שהרבני, קצינת אגף חקירות ומודיעין (אח"מ) בתחנת לב-הבירה בירושלים, מספרת בראיון בלעדי ל-N12: "התחנה שלנו טיפלה בכל תיקי האלימות ובמערך תיאום החקירה שהתנהלה נגד אליעזר ברלנד. גם בפרשת "עושק שחור", שבגינה הוגש נגדו כתב אישום, התחנה שלי נתנה סיוע בשירותי החקירות שהובילו לבסוף למעצרו".

"גם לפני התפוצצות הפרשייה האחרונה", משתפת שהרבני, "חסידים של ברלנד נחקרו אצלנו בחדרי החקירות. זיהינו שיש גרעין קשה שמוביל את החסידות הזו, כמובן בהתוויה של הרב". בכתב האישום שהוגש נגד ברלנד בתחילת השבוע הוא הואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועושק.

בין היתר הבטיח ברלנד לחולים ולבני משפחותיהם החלמה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, אם רק יעבירו לידיו סכומים של אלפי שקלים. סנ"צ שהרבני מספרת שהתמיכה המוחלטת שלה זכה ברלנד מחסידיו, הובילה ללא מעט אירועי אלימות שבהם נדרשה התחנה לטפל.

אליעזר ברלנד
אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אירועי התקיפה המשמעותיים ביותר שהתרחשו היו על רקע השתלטות של חסידי ברלנד על בית כנסת, שמשמש את קהילת הברסלבים. ישנם מתחים בין קהילת 'שובו בנים' של ברלנד לבין הברסלבים, למרות שמדובר בתת-קבוצה של אותה הקהילה. חסידי ברלנד התחילו להגיע לבית כנסת "שול" בשכונת מאה-שערים ולהפריע לתפילות. לפני מספר חודשים זה הגיע לשיא כשקיבלנו כמה דיווחים על תקיפות פיזיות והדיפות בין מתפללים ונקראנו למקום כדי להשליט סדר".

סנ"צ שהרבני הוסיפה: "בחקירה מול האוכלוסייה החרדית אנחנו מתנהלים באופן רגיל כמו עם כל אוכלוסייה אחרת. במגזר, יש מי שמשתף פעולה בחקירות ויש כאלה שיכולים לשבת ולשתוק. לאחרונה הוקם אצלנו מרכז שירות חרדי מתוך הבנה שצריך להתאים את עצמנו גם לשונה וכי לא תמיד בקהילה הזו כל אחד יכול להיכנס לתחנת משטרה כאחד האדם ולומר את שעל ליבו".

"יש שינוי בחברה החרדית - שרוצה להוקיע מתוכה את עברייני המין"

לפני כחודש נעצר מנהל פנימייה תורנית באזור המרכז, בן 33, בחשד לביצוע מעשים מגונים באחד מתלמידיו. המנהל נעצר לפני מספר חודשים אך שוחרר מחוסר ראיות, אבל לאחרונה נמצאו ראיות חדשות שהביאו למעצרו. סנ"צ שהרבני מספרת על השתלשלות החקירה: "התלונה הובאה לפתחנו נגד מדריך בפנימייה שפגע בקטין במגזר החרדי. כשגבינו את התלונה המזעזעת מהקטין, גילינו שהוא עצמו היה קורבן לעבירת מין בתוך הבית ועבר לפנימייה בגלל אותה עבירה. בפנימייה הוא נפל שוב קורבן לעבירת מין על ידי המדריך".

"בהמשך התברר לנו שהיו קטינים נוספים שנפלו קורבן לאותו מדריך - וכך הצלחנו להביא למעצר חוזר שלו, אחרי שבהתחלה הוא שוחרר מחוסר ראיות. הייחודיות של האירוע הוא שיתוף הפעולה שקיבלנו מהמגזר החרדי - הן ממנהלי הפנימייה והן מגורמים נוספים ששיתפו פעולה עם גורמי אכיפת החוק. אני מזהה שבשנתיים האחרונות חל שינוי בחברה החרדית ברצון להוקיע מתוכה את עבירות המין והפדופילים".

שהרבני משחזרת אירוע נוסף שעלה לכותרות בישראל, והיה תחת אחריותה הצמודה: חוליית גנבים תועדה לפני כשלושה שבועות כשחבריה מודדים שעוני 'רולקס' בקניון ממילא בירושלים – ואז בורחים עם הסחורה. סנ"צ שהרבני סיפרה: "זה התחיל מאירוע של גניבת רולקסים בממילא, קיבלנו את הדיווח וצוות הגיב במהרה ותפס שניים מהגנבים, בעוד שהשלישי הצליח להימלט".

מעצר הרב ברלנד הלילה
מעצר הרב ברלנד הלילה | צילום: מחאות החרדים הקיצונים

"עוד באותו היום במהלך החקירה", ממשיכה שהרבני, "התברר לנו שהיה אירוע מקביל בתל אביב. בבדיקה של הרישומים הפליליים שלהם התחקינו אחר שלושה תיקים דומים של גניבת שעוני רולקס, כאשר בסך הכל מדובר בגניבה בערך כולל של קרוב למיליון שקל. זיהינו שיש כאן משהו שיטתי, הם יודעים בדיוק מה לחפש בחנות, פועלים בצוותא - וגם בתיעוד מצלמות האבטחה עלתה שיטת העבודה הקבועה שלהם".

סנ"צ שהרבני משחזרת גם אירוע אחר, קשה במיוחד, שנפתר כמעט בזכות מזל בלבד: "יש תיק שזכור לי בכל שנותיי בקריירה, מקרה אונס של קשישה בת 84 על ידי נתין זר מסודן, שנכנס לחצר ביתה וביצע בה את זממו במשך שלוש שעות בצורה איומה ומחליאה. הגעתי לזירה יחד עם אנשי המז"פ, אין מי שלקח חלק באירוע הזה ולא הזדעזע".

"כששוחחתי עם הקשישה", ממשיכה שהרבני, "התפרקתי מלשמוע את התיאור שלה. היינו חדורי מטרה לפצח את התיק. אחרי כמה ימים אותו נתין זר מסודן גנב טלפון, וכשנלקחו ממנו בדיקות דנ"א, הגילוי קפץ במערכת. יצאנו לשטח חדורי מטרה שלא לחזור הביתה בלי החשוד. בסופו של דבר הוא קיבל 23 שנות מאסר בכלא".

"המשטרה - עדיין עולם גברי"

סנ"צ שהרבני, כיום בת 53, היא הקצינה האישה הבכירה ביותר במשטרת ירושלים. היא סיפרה: "אני חיה קרוב לשלושים שנה עם בת זוג ויחד אנחנו מגדלות שני ילדים משותפים. ללא הפרגון של בת הזוג, לא הייתי מסוגלת לעמוד בתפקיד התובעני שדורש עבודה בשעות לא שעות".

"אין ספק שהמשטרה היא עדיין 'עולם גברי'", היא אומרת. "חוויתי את זה לא פעם כשהייתי אישה בודדה סביב שולחן של קצינים בכירים. אבל שאפתי גבוה, לא נרתעתי - וקיבלתי את התפקידים שאליהם רציתי להגיע. המשטרה עברה תהליך בשנים האחרונות, אבל עדיין לא כל תפקיד בה מותאם לנשים. החליפה היא עדיין חליפה גברית ולדעתי צריך להכיר בשוני, ולהתאים את החליפה המשטרתית גם לשירות נשים".