בעקבות התפשטות נגיף הקורונה וסגירת בתי הספר והגנים ברחבי הארץ, משפחות רבות נאלצות להישאר בבית עם ילדיהם, כשלא ברור כמה זמן המצב הנוכחי יימשך. בין החששות מהנגיף והצורך להעביר מסר חיובי לילדים הורים רבים נדרשים להעסיק את ילדיהם, לנסות להקפיד על סדר יום ופעילויות חינוכיות. נתנאל איזק ונתי רום הם שני אבות ממשפחות מרובות ילדים, שסיפרו על המצב בבית, בצל החופש הכפוי מהנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתנאל איזק, הוא אב לשישה שמתפקד כמשנה לראש עיריית לוד. בתו הגדולה בת 12, ובנו הקטן בסך הכל בן שנה וחצי. איזק שוהה בבידוד לאחר שנפגש עם שי חג'ג' ראש מועצת מרחבים שלקה בקורונה, בזמן שאשתו מנהלת בית עם שישה ילדים שמצויים בהסגר.

היום חל תאריך בת המצווה של בתו הגדולה, שנאלצה לוותר על האירוע הגדול שתוכנן. בעקבות המצב איזק העלה פוסט לפייסבוק בו תיאר את התחושות הקשות, אך גם את התקווה הגדולה.

"היום מיכל שלנו בת 12 - חוגגת בת מצווה ונכנסת רשמית לעול המצוות. היום זהו היום הולדת הראשון של בתי הבכורה, האהובה והנהדרת שאני לא יכול לחבק ולנשק ולחגוג איתה ביחד", כתב. למרות זאת הוא הוסיף: "אין מאושר ממני! ולמה? כי המצווה הראשונה שהבת שלי זוכה לקיים היא 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'".

משפחת איזק
משפחת איזק | צילום: ללא

איזק סיפר בפוסט כי הוא ואשתו מחנכים את ילדיהם לעול המצוות: להתפלל, לצום, ליטול ידיים ולשמור שבת, אך לדבריו, יש מצוות שקשה לחנך אליהן. "וכך ילדתי, שאת חגיגת בת המצווה שלה נבצר מאיתנו לחגוג כמתוכנן, חוגגת היום בת מצווה בקטנה וגם זה בלי אבא שלה, אבל עם מסר חשוב מאוד שילווה אותה כל ימי חייה", כתב והוסיף: "החיים עצמם חשובים יותר מהכל!".

בשיחה עם N12 הוא סיפר כי הסיטואציה עצמה חריגה, משום שהוא נמצא בבידוד בחדר סגור בביתו ויכול לראות את הילדים רק כאשר הוא משקיף עליהם מהחלון הפונה לגינה. לדבריו, אשתו, שמנהלת כרגע את משק הבית לבדה, מנסה לסגל לילדים לו"ז מוקפד, כדי לא לערער את שגרתם.

"מחנכים את הילדים שלנו שפיקוח נפש דוחה הכל"

"קודם כל שמים מערכת שעות של בית ספר. אשתי הכינו להם לו"ז מסודר, הם קמים כל יום בשעה 8:00, מקפלים את המיטות יורדים למטה, אוכלים דגנים, מתארגנים ובשעה 9:00 מתפללים", ציין והוסיף כי יש הם מקדישים זמן גם לשיעורי הבית, לצפייה בטלוויזיה, למשחקים במחשב ולמשחקים בחוץ.

הוא הוסיף כי הם מחייבים את הילדים לא להישאר עם פיג'מות במהלך היום, עושים ביניהם תורנויות, ובעיקר מלמדים אותם שהכל לטובה: "יש ילד בן שנה וחצי ויש ילד בן 4. אז עושים תורנויות מי יוצא איתם לחצר. אשתי יושבת עם ילד ושאר הילדים שומרים אחד על השני, עכשיו כשהיא לבד. כשאני נמצא זה כמובן יותר קל".

איזק מספר כי מצד אחד יש אמנם רגעים של משבר, אך יש גם רגעים טובים ומשפחתיים. "אנחנו אנשים דתיים ותמיד אנחנו מחנכים את הילדים שלנו שפיקוח נפש דוחה הכל והכי חשב – 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'", הוסיף.

משפחת רום
צילום: ללא

עו"ד נתי רום, מההתנחלות אש קודש בבנימין, הוא אב לשישה שנמצא ביחד עם אשתו ובנותיו בהסגר, כשהבת הגדולה בת 13 והקטנה בת שנתיים. "אנחנו בבית, אין מניינים, בית הכנסת סגור והכל סגור מסביב".

רום מספר שכדי להעסיק את הבנות, הוא ואשתו קנו דברי יצירה, הקפידו לנהל סדר יום ולערב אותן: "יש לנו בת שאחראית לעשות שיעורי כושר לכולם, בת אחת שעושה שיעורי מחול. מוצאים קצת שיעורים באינטרנט, ככה מעבירים את הזמן".

למרות הקושי הוא טוען שהם שמחים על ההזדמנות שנינתה להם להיות ביחד כמשפחה ולהצליח להסתכל גם על הדברים החיוביים במצב החדש. "אנחנו כל בוקר מתחילים בתפילה ובקריאת תהילים לרפואת כל עם ישראל ורפואת כל העולם. מבקשים שיהיו רחמים על כולם ובעיקר מקווים שזה יעבור, זאת סיטואציה מאוד מוזרה", הוסיף.