אישה הגיעה לבית החולים שיבא ונחשדה הבוקר (חמישי) כחולה בנגיף הקורונה. היא סירבה להתאשפז בבידוד כנדרש – ובבית החולים הפעילו נגדה צו לאשפוז בכפייה מטעם משרד הבריאות. האישה הוחזקה בבידוד עד לשעות אחר הצהריים, אז הגיעו תוצאות הבדיקות מהן עלה כי היא אינה נגועה בנגיף. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר בתושבת צרפת, תיירת ובעלת אזרחות ישראלית שנחתה היום בישראל לאחר ביקור בסין. היא לא חשה בטוב בשדה ונסעה באופן מיידי לבית החולים. לאור התסמינים עלה החשד כי נדבקה בווירוס הקטלני.

חדר הבידוד בו מאושפזת חשודה כחולה בקורונה
המזוודה של התיירת שאושפזה בבידוד"אנחנו באירוע של מחלה שהיא לא מספיק ברורה ולכן חייבים להיענות לכל הנחייה בצורה קפדנית", הסבירה פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעת זיהומים בשיבא. "בחיי המקצועיים לא אשפזתי בכפייה אף אחד. מקווה שנמנע דברים כאלה בעתיד".

מנהלת היחידה מסבירה את הדחיפות בבידוד: "אנחנו חייבים לבודד את האנשים ואם מישהו מסרב בתוקף אז אין לנו ברירה אלא לאשפז בכפייה. מסתבר שהיא תיירת ואין לה בית, לכן היא נאלצה להישאר פה עד לקבלת התוצאה. היא התחילה להסתובב פה כי היא הרגישה טוב ולכן נאלצנו לאשפז".

"אם תוצאות הבדיקה תהיה חיובית ויתגלה שהיא סובלת מהנגיף, אז המצב יהיה מורכב בשל היותה תיירת", המשיכה פרופ' יוחאי. "לבית חולים לא כדאי להגיע אם לא צריך. אנחנו לא עושים בדיקות לסתם אנשים שמגיעים מסין אלא רק לכאלה שיש לו תסמינים. מי שחוזר מסין עדיף שיישאר בבית למשך שבועיים".

הצו הורה על השארתה של החולה בבידוד כפוי ל-8 שעות, עד לשעה 18:30 היום או עד להחלטה אחרת מטעם משרד הבריאות. בשעה 17:30 אחר הצהריים כבר הוחלט לשחררה לאחר שהגיעו תוצאות הבדיקות. בעודה בבידוד הוסמך בית החולים להציב שומר שיימנע ממנה לצאת.

רופאת המחוז מטעם משרד הבריאות חתמה על הצו, המאפשר לה מתוקף החוק להוציא צו לאשפוז בכפייה. בצו נכתב כי הוא הוצא "לאחר שהוברר כי לא קיימות אפשרויות אחרות למנוע סכנה לבריאות הציבור". עוד מפרטת רופאת המחוז כי הבוקר דווח על ידי בית החולים שיבא על החשד להידבקות בנגיף הקורונה, וכי החולה מסרבת להישאר בבידוד למרות שהוסבר לה כמה פעמים על הסכנה להיחשף לציבור מבלי שיתקבלו תוצאות הבדיקות שיאשרו או יפריכו את דבר קינון המחלה בגופה.

מטוס שהופנה מנתב
צילום: רשות שדות התעופה

הבוקר הודיעה חברת התעופה אל על כי בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה היא משהה את כל הטיסות מישראל לסין למשך כחודשיים. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, פרסם בחשבון הטוויטר שלו כיצד ינהג המשרד בהתמודדות מול הנגיף: "פועלים לביטול התנועה בין סין לישראל, בקרוב - הנחיות רשמיות". בנוסף, חברת תעופה נוספת, "היינאן איירליינס" הודיעה על השהיית קו הטיסות שלה מתל אביב לבייג'ינג.

חשש מהווירוס החדש בסין
צילום: skynews

מנכ"ל משרד הבריאות טען: "כבר כעת ירד נפח הנוסעים מסין בלמעלה מ-80 אחוז ואנו פועלים לעצירתה המוחלטת עד סוף השבוע במספר רב של אמצעים". עוד הוסיף: "צריך לזכור שאנשים מגיעים מסין לא רק בטיסות ישירות ולא רק דרך נתב"ג, אך אנו נערכים גם לכך שכל מי שהיה בסין בשבועים האחרונים, נדע לזהות אותו ולבדוק אם יש צורך בבידוד עבורו. כמובן שנתיר חזרה של ישראלים מסין. אם הם חשים ברע, הם צריכים לפעול לפי ההנחיות המפורטות שלנו".

"זה לא אומר ללכת אוטומטית לבית חולים. ניתן להתמודד עם הווירוס גם בבית באמצעות הימנעות ממגע עם אנשים", הבהיר. "יש חשש שהווירוס מדבק גם בתקופת הדגירה, בה אין סימפטומים מובהקים, ואנו מגבשים המלצות גם בעניין הזה. התמודדות עם וירוס גלובלי היא אף פעם לא פשוטה אך אנו ערוכים ונערכים לכל תרחיש".

ברחבי נתב"ג יוצבו מהבוקר עמדות של מד"א ויחולקו בטרמינלים עלונים מטעם משרד הבריאות עם הסבר על הנגיף, על התסמינים ועל דרכי הטיפול. אם מישהו ירגיש לא טוב ויעלה חשש שמישהו נדבק - הוא יעבור בדיקות ואם יידרש, יעבור גם לבידוד.