ראש עיריית טבריה רון קובי הודח היום (שני) מתפקידו, זאת אחרי שלא הצליח להעביר את תקציב העירייה. השר זאב אלקין, שקיבל את הסמכות לדון בעניינו של קובי, החליט להפסיק את כהונתו לאחר שבחן את נימוקי הדרג המקצועי באשר לכישלון אישור תקציב העירייה במועד הקבוע בחוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רון קובי, שנבחר לראשונה בשנה שעברה לעמוד בראש העירייה, קיבל כתף קרה מהגורמים החרדים במועצת העיר, זאת לאחר שניהל נגדם קמפיין חריף שגלש לעיתים לאלימות של ממש. בתגובה, סירבו בתוקף חברי המועצה החרדים להצביע בעד התקציב שהציע. ההצבעה על תקציב העירייה הועלתה במועצת העיר כמה פעמים כשגם תקופת הארכה שנתן משרד הפנים והסתיימה ב-30 לספטמבר 2019 לא עזרה.

אריה דרעי ורון קובי
אריה דרעי ורון קובי | צילום: פלאש 90

"על פי סעיף 206 לפקודת העיריות, מועצה שלא מאשרת תקציב עד למועד שקבע משרד הפנים – תפוזר", נכתב בהודעה שנשלחה ממשרד הפנים. "משכך, הופסקה כהונת חברי המועצה והמועצה פוזרה. חברי המועצה שפוזרה וראש העירייה הופיעו לשימוע בפני מנכ"ל משרד הפנים, היועץ המשפטי של משרד הפנים, מנהל מחוז צפון וראש אגף תקציבים במשרד והעלו את טיעוניהם באשר לנושא האחריות לאי אישור התקציב. בנוסף לשימועים בעל פה, שלחו חברי המועצה וראש העירייה טיעונים בכתב".

שר הפנים אריה דרעי העביר את הסמכות להחליט באשר להמשך כהונתו קובי, לשר אחר בממשלה. דרעי הודיע על כך בגלל התמשכותו של ההליך המשפטי בבג"ץ, בעקבות העתירה שהגיש נגדו קובי בטענה לניגוד עניינים.

לאחר שהשר אלקין קיבל את החלטתו, כינס שר הפנים, אריה דרעי, ישיבה עם אנשי המקצוע במשרד ומינה את סמנכ״ל משרד הפנים, מוני מעתוק ליו״ר הועדה הממונה על טבריה. בהתאם לחוק, המועצה הממונה תכהן בתפקידה לפחות שלוש שנים ולאחריהן יחליט שר הפנים באשר למועד בחירות חדשות בעיר.

השר אלקין: חושש מהתפרצות המחלה
צילום: חדשות

״הדבר החשוב ביותר כעת הוא להחזיר את עיריית טבריה למסלול, ולהבריא אותה כדי שתושבי העיר לא ייפגעו", אמר השר אריה דרעי. "מיד לאחר החלטת השר, מיניתי את סמנכ״ל משרד הפנים, מוני מעתוק, עובד בכיר וותיק במשרד הפנים, לראש המועצה הממונה ואיתו פקידים נבחרים ממספר משרדי ממשלה שיכהנו כחברי מועצה ויעשו ככל יכולתם המקצועית לסייע לעיר טבריה ותושביה״.