ביום רגיל מגיעים ללשכה באשדוד בין 20 ל-30 נרשמים חדשים. אתמול (רביעי), הגיעו לכאן כמעט 1,500 בני אדם, ואלה רק מי שלא הצליחו להירשם באינטרנט והגיעו פיזית ללשכה. האנשים שפוקדים את הלשכה כבר לא יודעים ממה לפחד קודם – מהמצב הבריאותי או מהפרנסה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לשכת התעסוקה באשדוד למשל, הייתה עמוסה למדי בשעה 8 וחצי בבוקר. על פי הוראות משרד הבריאות, אין קבלת קהל, אבל לאורך היום מאות אנשים שלא הצליחו להירשם באינטרנט הגיעו לכאן – ועובדי הלשכה לא יכולים להשיב את פניהם ריקם.

בתוך הלשכה אסורה כמובן קבלת קהל, אבל העובדים מנסים להתמודד עם שטף האנשים שמגיעים. הם מפוזרים על פי ההוראות, חלקם מקלידים את הטפסים שמולאו ידנית בכניסה, וחלקם מוודאים פרטים למי שמילא את הטופס באינטרנט.

"ירדנו למטה, למקום שהוא קצת פתוח", אמר אלדד כנפו, מנהל לשכת התעסוקה באשדוד. "במקום להיות בתוך האולם. אנחנו מכניסים את זה פנימה לפקידים – והם עושים את העבודה שלהם". אחת מהנשים שפקדו את הלשכה זעמה על העומס במקום: "מזה צריך לפחד. כל אחד משתעל אחד על השני – זאת הקורונה האמיתית".

דורשי עבודה, לשכת התעסוקה
לשכת התעסוקה, ארכיון | צילום: באדיבות לשכת התעסוקה

"חשוב שהציבור יידע ויירגע. כל מי שיירשם עד לתאריך ה-26 בחודש זה יוכר החל מתאריך 15 בחודש דמי האבטלה", אמר רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה. "אנחנו נעשה את כל המאמצים כד למצות את זכויותיהם של כל האזרחים הזקוקים לנו".

קשה להעביר את חוסר הוודאות של אנשים שעבדו כל חייהם – ולפתע מוצאים את עצמם מבקשים דמי אבטלה. עד לפני 48 שעות הם ידעו שבתחילת החודש תיכנס משכורת ואפשר לתכנן את ההמשך. ואז ברגע אחד נכנס לחייהם המונח הזה – "חופשה" ללא תשלום.

במצב רגיל העבודה העיקרית של שירות התעסוקה היא למצוא עבודה לפונים, אבל כרגע בקושי מגיעים לזה. לעצמאיים, לשכת התעסוקה לא יכולה לתת כרגע שום פתרון. לא בטוח שהביטוח הלאומי בכלל ערוך למספרים כאלה. לפי ההערכה, ייקח זמן עד שהאזרחים יקבלו את הקצבה. הממשלה צריכה להתעורר, כי המערך הקיים לתשלום דמי אבטלה – לא יספיק כאן.