כבר כמעט עשרה חודשים שמשפחת יששכר וחבריה של נעמה חיים במאבק לשחרורה. הודעת הקרמלין אמש (רביעי) על החתימה של הנשיא פוטין על בקשת החנינה של נעמה יששכר בישרה להם על מה שחלמו מאז פסח האחרון: נעמה תשתחרר מהכלא הרוסי. לחדשות 12 הם מספרים על התחושות – ועל הודעה אחת ששלחה יפה, אמה של נעמה, בקבוצת הפעילים בוואטסאפ שהפכה את האופטימיות שאחזה בהם אחרי ביקור פוטין בישראל, לציפייה לראותה כבר בישראל מתאחדת סוף סוף עם משפחתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסביבתה הקרובה של נעמה אופטימיים כבר יותר משבוע, וכך זה נראה בקבוצת הוואטסאפ של הפעילים למען שחרורה - באופטימיות, שקיבלה אמש אישור רשמי לכך שהיא תשתחרר מהכלא הרוסי.

"יפה ידעה על זה לא הרבה לפני התקשורת, כמה שעות לפני", סיפרה צליל, חברה של נעמה מהשירות הצבא. "יש לנו קבוצה והיא כתבה הודעה - 'הגענו לסוף המסע'. אני עדיין לא מעכלת. המאבק לשחרר אותה היה החיים שלי בתשעה וחצי החודשים האחרונים".

"זאת הייתה טלטלה, לי ולנעמה בטוח שעוד יותר. החיים שלנו, שלי באופן אישי, הושפעו באופן מלא. זה אומר לשים בצד את העבודה והלימודים ולהתעסק רק בזה. זה סופו של מסע מטורף. כשהיא תחזור אני אחבק אותה, רוצה רק לחבק אותה", הוסיפה צליל.

יפה יששכר וולדימיר פוטין
נקודת המפנה? הפגישה של יפה עם נשיא רוסיה פוטין | צילום: חיים זך לע"מ

"ברגע שיפה עמדה על במה אחת עם פוטין ידענו שהכיוון טוב"

דור, חבר נוסף, סיפר על הציפייה לשים את הסיפור מאחוריהם ולראות את נעמה כבר בישראל, משאירה את טראומת הכלא הרוסי מאחוריה: "אנחנו מרגישים טוב מאוד, שמחים שהרגע המיוחל הגיע. משתוקקים לראות ולשמוע אותה, שסוף סוף תשים את הסיפור הזה מאחוריה ותתחיל להתאושש, מה שנקרא לחזור לשגרה, לחיים שלה".

הפעילים לשחרורה של נעמה, שהקדישו כמעט את כל זמנם בחופשי בחודשים האחרונים בניסיון להפעיל לחץ מדיני שיביא לחנינתה, סיפרו שלמרות הציפייה – הם לא מתכוונים להפוך את נחיתתה לאירוע מתוקשר. "אנחנו פה בשביל לתת לה את הזמן", סיפר דור. "כשתגיע תחכה לה משפחה אוהבת וחברים אוהבים, נעטוף אותה במה שצריך ועם מי שצריך בשביל לתת לה את הזמן לחזור לעצמה".

 

נקודת המפנה מהייאוש הגדול לאחר גזר הדין הקשה של 7.5 שנות מאסר בפועל הפך עם ביקור פוטין בישראל לאופטימיות זהירה. על אותה פגישה אמר: יפה, אימא של עצורה ישראלית ששימשו בה כקלף פוליטי, עמדה על במה אחת עם נשיא מעצמת עולם, רוסיה, ועם ראש ממשלת ישראל. ברגע שזה היה אנחנו ידענו שזה הולך לכיוון טוב, נתן לנו תקווה אמיתית, באמת.

"שמח כל כך לקבל את הבשורה על החלטתו של נשיא רוסיה לחון את נעמה"

הנשיא ריבלין

"אין לנו שום כעס ולו כמעט על אף אחד, הילדה חוזרת לארץ - אין שום כעס, כרגע אנחנו באופוריה. שמחים שהיא חוזרת וזה הזמן לעזוב את כל הסיפורים, השמועות והכעסים ושתחזור לחיים שלה", סיכם.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין מסר לאחר הודעת הקרמלין: "שמח כל כך לקבל את הבשורה על החלטתו של נשיא רוסיה לחון את נעמה. אני מודה לו על החמלה והתבונה שהפגין בהחלטה זו. יישר כח לראש הממשלה על כל פועלו החשוב למען שחרורה של נעמה וברכות למשפחת יששכר כולה!".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: מודה לידידי הנשיא פוטין על מתן החנינה לנעמה יששכר. אני מצפה לפגישתנו מחר בה נשוחח על עסקת המאה ועל ההתפתחויות האחרונות באזור". שר החוץ ישראל כ"ץ הוסיף כי הוא "מברך על החלטתו של נשיא רוסיה פוטין לחתום על חנינה לנעמה יששכר ולאפשר את שובה למשפחתה בישראל. אני כמו כל תושבי ישראל שמחים בשמחתה של האם יפה ומשפחת יששכר על שובה של נעמה הביתה".

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה‎.

אמה ואחותה של נעמה יששכר בערעור
החיוך חזר לפניהן. האם יפה והאחות ליעד בערעור של נעמה ברוסיה | צילום: AP