המשבר הכלכלי שמכה במדינה אילץ את הממשלה להעניק פתרונות זמניים לעסקים שנפגעו ולאזרחים שפוטרו או לכאלה שיצאו בלית ברירה לחל"ת. כדי לסייע לאותם ישראלים שמצאו את עצמם ללא עבודה, הקלה המדינה על התנאים לקבלת אבטלה. מאז התפרצות המגפה, מעל חצי מיליון ישראלים הפכו למחוסרי עבודה - בהם כ-8,800 מובטלים מבוגרים נטולי קופת פנסיה, שמצד אחד כבר חצו את גיל הפרישה ולכן לא זכאים לסיוע, אך מצד שני גם לא עונים על התנאים המקלים לקבלת דמי אבטלה. כמה מהם שנפלו בין הכיסאות סיפרו ל-N12 על המצוקה הקשה שנקלעו אליה בעל כורחם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חיים שיק, בן 69 מצור יצחק

חיים בן ה-69 היה במשך שנים בעלים של עסק עצמאי ועל כן לא זכאי לפנסיה. הוא נשוי 45 שנים ולמרבה הצער אשתו עברה תאונת דרכים לפני מספר חודשים ונמצאת כרגע בשיקום ביתי. "עבדתי כמנהל מכירות, אני עדיין מקווה לחזור לעבוד, אבל כרגע הוצאנו לחל"ת - אין מכירות בימים אלה. אני גם מלמד באקדמיה במקביל לאורך השנים. כרגע מה שיש לי זה קצבת הזקנה שאני אוכל לקבל. גם הלימודים באקדמיה מוקפאים כרגע, גם שם זה לא סכומי גבוהים אבל זה עזר".

חיים שיק

"אנחנו מתמודדים, הילדים עוזרים לנו, בלי זה לא היינו מחזיקים מעמד. הייתי מצפה שיתנו לנו דמי אבטלה - אני עובד 52 שנים ללא הפסקה, אני מניח שמגיע לי משהו כתוצאה מזה. זה בסך הכול הדבר ההוגן לעשות. אין סיבה שמי שממשיך לעבוד יוכל לקבל את מה שמגיע לו רק בגלל תאריך לידה. יש לי הרבה חברים בגילי שממשיכים לעבוד", הוסיף.

הדסה, בת 70 מתל אביב

הדסה בת ה-70 עובדת כבר עשור בתאטרון בית ליסין שם בימים כתיקונם היא מרוויחה כמעט 4,000 שקלים, בנוסף לקצבת הזקנה שהיא מקבלת מהמדינה. בשל ההנחיות לציבור של משרד הבריאות שאסרו על התקהלות במקומות סגורים, מקום עבודתה נסגר והדסה הוצאה לחל"ת. התוצאה: כרגע הכנסתה היחידה  היא קצבת הזקנה מביטוח לאומי.

"אני חושבת שהיה צריך להחריג אותנו ולאפשר לנו דמי אבטלה כמו כל שמי שהוצא לחל"ת, אנחנו אנשים עובדים בדיוק כמו כל שאר האנשים וזו תקופה שאסור להתעלם מאיתנו", סיפרה. "לא ישבנו בבית, יצאנו לעבוד. קצבת זקנה בסך 2,000 שקלים זה לא משהו שאוכל לחיות ממנו".

הדסה נותרה ללא פנסיה

 

היא תיארה מציאות של אי וודאות: "כרגע לא ברור גם מה יהיה אחר כך, לא רק לצעירים גם לנו. אני מאוד זקוקה ל'כמה לירות' האלה. אני עוד חיה מהמשכורת הקודמת אבל בחודש הבא אני אצטרך את הכסף הזה מאוד. המזל שהדירה שלי, קניתי אותה לפני הרבה שנים, אז לא צריכה לדאוג משכירות. זה הדבר היחיד שיש לי. ברגע שאת מתרגלת לעבודה יש לך מקום לצאת אליו בבוקר ולעבוד, זה מעלה את מצב הרוח, את בעשייה, זה חשוב לנפש".

א', בת 80, עובדת טלמרקטינג

"אני עכשיו נאלצת לחיות מקצבת זקנה, אין לי פנסיה. הוציאו אנשים לחל"ת אז מתקיימים מקצבת זקנה בסך 2,800 שקלים ואין פנסיה ממקום העבודה. איך אנשים יכולים לחיות ככה? יש עובדים מעל גיל 67, אני המשכתי לעבוד כי לא יכולתי לחיות מקצבת זקנה. אנחנו הולכים לעבודה כדי להצליח לגמור את החודש.

אני לא יוצאת מהבית, רק לקניות בסופר. אני כרגע לומדת להסתדר עם מה שיש. יש לי קצת חסכונות בבנק אבל המצב ימשך כמה חודשים אני לא יודעת מה אעשה. למה חוסכים עלינו? אם אנחנו עדיין עובדים מגיע לנו דמי אבטלה".