הוסטל "אתנחתא" בירושלים, הפועל בחסות משרד הרווחה, מספק קורת גג לבני נוער בסיכון מאז 1996. הנערים והנערות שמגיעים למקום מקבלים את כל הצרכים הבסיסיים הנדרשים להם: מיטה חמה, מזון, ביגוד וטיפול רפואי במקרה הצורך. אלא שכעת, עקב מכרז חדש של המשרד שנועד לחלק את המרכז לשני מוסדות נפרדים - אחד לבנים ואחד לבנות - חלק מהנערים הזקוקים למחסה צפויים למצוא את עצמם ללא מענה כבר בימים הקרובים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת ההסדר החדש, עמותת "אותות" שהפעילה עד כה את ההוסטל תמשיך לפעול במבנה הקיים, אולם תספק מענה לנערות בלבד. במכרז להפעלת הוסטל לנערים זכתה עמותת "בית הסייר", אלא שזו עדיין לא מוכנה לקבלם - והיא ממתינה למבנה ולהכשרת צוות, מה שעלול לקחת חודשים ארוכים. החלוקה החדשה תיכנס לתוקף בעוד כ-10 ימים, בתחילת החודש הבא, והחל ממועד זה הנערים יוותרו ללא קורת גג.

כבר מהיום הנערים השוהים כעת בהוסטל מורשים רק ללון בו, וכאמור בסוף החודש ייאסר עליהם לחלוטין להגיע אליו. בעמוד הפייסבוק "מצילים את ההוסטלים - מצילים עתיד" התרעמו על המצב: "ממש ברגעים אלו יוצאים נערים מאתנחתא. בלי פתרון, בלי מקום מסודר חלופי. הצוות לא מקבל הנחייה ממשרד הרווחה מלבד הדרישה להוציא אותם (כי הסתיים המכרז)".

"לאן האנושיות נעלמה? עד כמה אפשר לסבול את ההזנחה של המשרד?", הוסיפו ותהו בעמוד הפייסבוק. "לא ברור לנו איך האדמה לא רועדת היום. איפה ראש עיריית ירושלים שלא עוצר את המחדל הזה? למה נערים צעירים בסיכון שהוצאו מביתם צריכים לצאת עכשיו מהמסגרת שמגיעה להם?? מי הבא בתור שמשרד הרווחה יסגור בפניהם את הדלת?".

במשרד הרווחה מסרו בתגובה: "משרד העבודה והרווחה החליט מסיבות מקצועיות לפתוח קורת גג חדשה לבנים ואילו 'אתנחתא' תהפוך לקורת גג לבנות בלבד שתשמש כמענה חירום לטווח קצר שמספק את תחושת המוגנות הדרושה לשם כך. המשרד הנחה את העמותה להמשיך להפעיל את קורת הגג במתכונתה הנוכחית עד אשר תיפתח קורת הגג החדשה לבנים".