בית הספר "ענבר" של האגודה לקידום החינוך בירושלים הוא בית ספר חילוני - לבנות בלבד. כעת יש בו רק כיתה אחת והוא ממשיך לצמוח. בית הספר הוא ציבורי לגמרי וכל אחת יכולה להתקבל אליו. מייסדת בית הספר הדס רייס סיפרה כיצד עלה במוחה הרעיון להקים את המוסד הלימודי: "הבת שלי בחרה ללכת ללמוד בבית ספר דתי, למרות שאנחנו ממש לא משפחה דתית". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כמישהי שהסתובבה בבתי הספר האלה שמתי לב לשתי תופעות משמעויות", סיפרה רייס. "התלמידות היו מאוד מעורבות בניגוד לבתי הספר שיש שם בנים ובנים ביחד, שם הבנות כמעט ולא הצביעו. והדבר השני ששמתי לב אליו, הוא שגם במרחבים המשותפים בזמן ההפסקה, התלמידות מרגישות הרבה יותר בנוח עם עצמן - הן שרו, רקדו ורצו".

לירון ניזרי, אחת התלמידות בבית הספר סיפרה: "הבנים לא עוצרים אותך מלהצביע, הביטחון שלך יורד קצת. לי לפחות. כשיש נגיד בן שלומד איתי - זה קצת יותר פחד מלטעות". 

מייסדת בית הספר הסבירה את החסרונות שיש לדעתה במערכות חינוך מעורבות: "אנחנו רואים במערכות חינוך כאלה שהבנות מתחילות לאט לאט להפנים את המסרים החברתיים ומשקיטות את עצמן. הן פחות מדברות, פחות מרגישות, פחות משתמשות בשריר האומץ. אני אהסס למשל להרים את היד ולהצביע או לשאול איזושהי שאלת הבהרה".

צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"