במסגרת היערכות הרשויות להגעתו האפשרית של נגיף הקורונה הקטלני לישראל, במשטרה החלו הבוקר (שני) לחלק מסכות לשוטרים כדי להגן עליהם מהידבקות. עד כה חולקו בין הניידות כ-5,000 ערכות, והכוונה היא לחלק בהמשך מסכות לכלל השוטרים שבאים במגע עם הציבור. במקביל, על אף ההנחיות החדשות של משרד הבריאות - המורות על בידוד של שבועיים למגיעים מהמדינות שבסיכון - ברכבת ישראל לא נוקטים בצעדים מיוחדים, וכל השבים לארץ יכולים לעלות אל קרונות הנוסעים כרצונם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באשר לחלוקת המסכות, במשטרה ביקשו להדגיש כי "מדובר במהלך שנועד להגביר את המוכנות המבצעית של הכוחות לתרחיש עתידי שטרם התממש באזורנו, על מנת לספק לשוטרים את כל האמצעים לבצע את תפקידם בשגרה ובחירום". עוד הוסיפו במשטרה כי "יש להימנע מזריעת בהלה בקרב הציבור או הפצת דיסאינפורמציה ולהישמע אך ורק לגורמים המוסמכים לכך".

ספינת הקורונה
ספינת הקורונה | צילום: Sakchai Lalit | AP
 

במקביל נודע היום ל-N12 כי גורמי החירום בישראל הונחו להיערך לקליטת הנוסעים הישראלים שפונו מספינת "דיימונד פרינסס" ביום חמישי הקרוב, ולהכין את אמצעי הבידוד, הבידוק והמיגון הנדרשים לקבלתם. עם נחיתת הנוסעים בנתב"ג הם יובלו על ידי אנשי מד"א לבית החולים שיבא בתל השומר. מבין 15 הישראלים ששהו על הספינה ביפן, שלושה שאובחנו כחולים ימשיכו לקבל טיפול בבית חולים מקומי. בינתיים אותרו בין הנוסעים שנותרו על הספינה 99 נשאים נוספים של הנגיף.

הרשויות בסין דיווחו היום על כ-2,000 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף הקורונה הקטלני ביממה האחרונה, ובכך עלה מספרם הכולל של הנדבקים ליותר מ-71,000. מניין החולים שמתו לאחר שנדבקו בנגיף עומד נכון לשעות הבוקר על 1,775 בני אדם. לאור המצב הטילה סין איסור מוחלט על יציאה מהבית על חמישה מיליון תושבי העיר סיאוגן שבמחוז ווהאן.

מבחנה עם נגיף הקורונה
דגימה של נגיף הקורונה | צילום: רויטרס

משרד הבריאות החמיר אמש את הנחיותיו בנוגע לנגיף, והורה גם למי שחוזר מתאילנד, סינגפור, הונג קונג ומקאו להישאר בבידוד בבית במשך שבועיים‎. נוסף על כך, החוזרים עם תסמינים של מחלה כל שהיא מהמדינות הללו נדרשים להגיע לבדיקה אצל רופא ולהימנע ממגע עם אנשים, וכן לעדכן את אחד מבתי החולים על ביקורם במדינות שבהן התפרץ הנגיף.

המגיעים למרפאות או לבתי החולים מתבקשים לתאם מראש את ההגעה, ולהגיע תוך כיסוי האף והפה במסכה או בבד. עליהם להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולהתנהג בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד. משרד הבריאות מבקש מהחוזים מהמדינות הנגועות בנגיף לא לשהות במקומות ציבוריים, בהם מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות.