במהלך הלילה אישרה הממשלה את התקנות לשעת חירום - שיעגנו בצו את אכיפת ההנחיות של משרד הבריאות. מה המשמעות של התקנות החדשות ומהם האיסורים החדשים - קיבצנו עבורכם את כל השאלות הנפוצות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתי מותר לצאת מהבית?

מותר לצאת לעבודה, לקניות חיוניות, לטיפולים חיוניים, הפגנות או סיוע לבן משפחה קרוב. 

באילו מקומות עבודה ימשיכו לעבוד?

תקנות החירום החדשות מאפשרות את המשך העבודה בשירותים חיוניים כמו תעשיית המזון והתעשייה הפיננסית. לגבי מקומות עבודה שאינם חיוניים: מקומות עבודה בהם עד 10 עובדים יוכלו להמשיך לעבוד בתנאי שהם שומרים על מרחק של שני מטר אחד מהשני. בנוגע למקומות עבודה מעל 10 עובדים - רק 30 אחוזים מהעובדים יוכל להגיע למקום העבודה. 

אילו חנויות נשארות פתוחות?

התקנות החדשות קובעות כי הקניונים ייסגרו, אך חנויות מזון ופארם יישארו פתוחות בין אם הן ברחוב ובין אם בקניונים. חנויות אחרות יכולות להישאר פתוחות במגבלות הבאות: עד ארבעה אנשים לכל קופה רושמת (לא חל על מזון ופארם), הקפדה על ריחוק של שני מטרים בין הלקוחות, סימון עמידה בתור וחובה על בעל החנות למנוע צפיפות. בנוגע למסעדות - הן יוכלו לבצע משלוחים בלבד. 

האם מותר לצאת לקניות?

מותר לצאת לקניות אם מדובר בצורך חיוני, כמו מזון ופארם. אבל גם יציאה לשם תיקון מחשב או הצטיידות בלבוש בסיסי נחשבת לקנייה חיונית. 

האם אפשר לצאת לארוחת ערב אצל משפחה וחברים?

סביר להניח שלא יעצרו אתכם אם תעשו זאת, אבל המלצת משרד הבריאות היא חד משמעית לא לצאת לבתים אחרים. 

האם מותר להורים גרושים לצאת מהבית כדי להעביר את הילדים מאחד ההורים לשני?

המעבר בין הבתים אינו מומלץ אבל בשל הרגישות הגדולה הדבר יתאפשר. 

מה מדיניות הנסיעה במכוניות?

לפי ההנחיות החדשות, הנסיעה במכונית מותרת כל עוד לא נמצאים בה יותר משני אנשים זרים יחד. לגבי נסיעה של בני משפחה - אין הגבלה, אבל מומלץ לצאת ולנסוע כמה שפחות. המגבלה הזו אינה חלה על עובדים בשירותים חיוניים. 

איזו יציאה אפשרית מהבית לצורך התאווררות?

מותרת יציאה לזמן קצר למקום קרוב, ובמרחב הציבורי חל איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים. 

איזו פעילות ספורטיבית אפשר לעשות מחוץ לבית?

‏במהלך ישיבת הממשלה התגלע ויכוח גדול בנושא הספורט. משרד הבריאות ביקש להוריד את מספר האנשים שיכולים לעשות פעילות ספורטיבית יחד מ-5 ל-2 ושהם יהיו רק בני אותה משפחה. השרים התנגדו נחרצות. גלעד ארדן ביקש שהפעילות תתאפשר גם עם אדם שאינו בן משפחה והבקשה התקבלה.

מהי האכיפה הצפויה להנחיות החדשות?

ההערכה היא שלא תהיה אכיפה על אנשים פרטיים, אבל כן ינתנו קנסות לבעלי עסקים שיפרו את ההוראות. ייתכן שיהיו פקחים או שוטרים שיעברו במקומות ציבורים כמו פארקים, גני שעשועים וחופי ים כדי למנוע התקהלות.

התשובות נכתבו בשיתוף ד"ר אודי קלינר ממשרד הבריאות.