על רקע בהלת הקורונה והצעדים שנעשים במדינה כדי למנוע את התפשטות הנגיף, משרד הבריאות הנחה הערב (ראשון) את עיריית תל אביב-יפו שלא לאפשר השתתפות של רצים בין-לאומיים במרתון סמסונג תל אביב. מדובר בכ-3,000 רצים בעלי אזרחות זרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המרתון צפוי להתקיים ביום שישי הקרוב ומשרד הבריאות התיר לעירייה לקיים אותו כמתוכנן עבור כ-40 אלף הרצים הישראליים שרשומים למקצים השונים.

בשבוע האחרון ביטלו את השתתפותם קרוב ל-1,000 רצים ממדינות אסיה, שעליהן חלות כבר מגבלות נסיעה. גורמי ההפקה של המרתון ייצרו קשר עם הנרשמים בחו"ל כדי ליידע אותם בדבר החלטת משרד הבריאות וכספם של הנרשמים יוחזר להם במלואו.

קורונה בישראל
היערכות לקורונה בירושלים | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, התראיין למהדורה המרכזית ואמר כי יש אינדיקציה כי לפחות אחת מהחולות מקבוצת הקוריאנים שהיו בארץ הייתה כבר חולה לפני שנכנסה לישראל, ולפיכך הוא מערך כי בוצעה הדבקה. "גם אם תהיה תחלואה יש שאלה של ממדים והיקפים של התחלואה והיכולת שלנו להתשלט עליה. אם אנשים יהיו בבידוד כמו שהנחנו, היכולת שלנו להתמודד עם התחלואה תעלה באופן משמעותי", אמר. 

בתשובה לשאלה לגביי זמן הדגירה של הנגיף, בר סימן טוב אמר כי משרד הבריאות עוקב אחר ההתרחשויות ונמצא בקשר עם ארגון הבריאות העולמי. הוא הוסיף כי כרגע ההנחיה היא להישאר בבידוד 14 יום כי הסטטיסטיקה העולמי מראה ש-14 יום נותנים הגנה. 

"זה מאמץ שראוי לעשות אותו כדי שבני הבית לא ידבקו וכדי שלא תהיה הדבקה המונית", אמר יו"ר הארגון והוסיף: "אם יש תסמינים צריך לפנות למד"א. אם מרגישים לא טוב לא ללכת למרפאות או לבית חולים, מד"א יגיעו אליכם וידעו לתת לכם מענה בלי להגביר את הסיכויים להדבקה". 

תושבי הר גילה מוחים על הכנסת התיירים הקוריאנים
תושבי הר גילה מוחים על הכנסת התיירים הקוריאנים | צילום: Christine and Steve Tan, ללא

הוא אמר כי משרד הבריאות ערוך לכל התרחישים: "לשמחתנו אנחנו נמצאים בעונת הקיץ, ואנחנו אחרי השיא של השפעת כבר די מזמן. המערכת הישראלית תהיה ערוכה לתת מענה לכל תרחיש ואנשים בישראל ידעו שהמערכת תתגייס עבורם בכל העוצמה". 

לסיום הדגיש כי הנגיף מדבק גם כשאין סימפטומים או כשיש סימפטומים שנראים שגרתיים. הדבר המרכזי, "אנחנו באמת עובדים מאוד קשה כמערכת כדי לתת מענה ולשמור את העסק בשליטה. אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של האנשים כדי להתמודד בצורה טובה", הוסיף.

מוקדם יותר משרד החינוך עדכן כי המורים מבאר שבע, ששהו בבידוד בשל החשש שנדבקו מקורונה, לא נדבקו בנגיף. עם זאת, הם הונחו להמשיך ולהישאר בבידוד עד ליום חמישי ולדווח על כל שינוי במצבם. לצד החדשות הטובות, ישראל עדיין מנסה להיערך מפני החשש מהנגיף.

בשעות הערב צצה בעיה נוספת כאשר אוטובוס ובו תיירים קוריאנים עם מדריך הסתובב בצומת שוקת: נוסעי האוטובוס היו אמורים להיות בבידוד, ומארגני הטיול לא ידעו מה לעשות. לבסוף משרד התיירות והתאחדות המלונות הודיעו כי התיירים ישהו הלילה במלון בדרום.