בתחילת השבוע משרד הבריאות פרסם הנחיות חדשות לגבי ישראלים שחוזרים מהמזרח. בהנחיות החדשות, ישראלים ששבו מתאילנד נדרשו להיכנס לבידוד של 14 ימים. היום (שלישי) ציפי וחיים טוהר מעכו, שחזרו השבוע מתאילנד, סיפרו לעודד בן עמי בתוכנית "שש עם" על התחושות, על הפחד אחרי שלא הונחו כלל כשנחתו בארץ ולא ידעו את כל ההוראות של משרד הבריאות ועל הדרכים להעביר את הזמן במהלך הבידוד. "נסענו הביתה ברכבת כי איש לא דיבר איתנו והסביר שזה בעיה", סיפר חיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יצאנו מתאילנד בשני ונחתנו בשבע בבוקר. לא קיבלנו שום הוראות ושום הנחיות ממשרד הבריאות. אף אחד לא דיבר איתנו. "סיפר חיים טוהר. "על הטיסה עצמה חלק מהאנשים חבשו מסיכות וחלק לא".

נגיף הקורונה בתאילנד
התפשטות הקורונה בתאילנד | צילום: רויטרס

טוהר סיפר כי מכיוון שאיש אינו דיבר איתו או עם אישתו, הם נסעו הביתה ברכבת: "הגענו הביתה מעכו ברכבת כי איש לא אמר לנו אחרת. לא קיבלנו את המידע לחוזרים מהמזרח". טוהר הוסיף: "היינו 300 איש במטוס, כולם שם חזרו מתאילנד קמבודיה ומדינות נוספות במזרח. תחשוב על זה שיצאנו במכה אחת 300 איש ואף אחד לא אמר לנו שום דבר".

טוהר סיפר כיצד הוא ורעייתו מעבירים את הזמן שהם צריכים להיות בבידוד: "אנחנו מרגישים בסדר גמור, ובמשך השבועיים הקרובים אנחנו עושים סדר וניקיון. התחלנו בניקיונות לקראת פסח. זה 14 יום זה לא קל". לסיום אמר: "אנחנו לא רגילים להיות בבית כל כך הרבה זמן ובני המשפחה שלנו עזבו את הבית לתקופה של הבידוד".

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
קורונה בתאילנד | צילום: רויטרס

משרד הבריאות הגדיל את ההנחיות ואסר על כניסה לישראל של אזרחים זרים מתאילנד, מקאו, סינגפור והונג קונג. במקביל, במהלך יום ראשון האחרון המשרד חידד את צו הבידוד לישראלים שחוזרים מאותן המדינות. הצו חל על כל הישראלים שחזרו מהמדינות המוזכרות החל מה-16 בפברואר.

על פי הצו, נדרשים גם המעסיקים של אותם אזרחים שלא לאפשר להם להגיע למקומות העבודה שלהם בזמן הבידוד. בתוך כך, רשות האוכלוסין וההגירה הבהירה שישראלים שרק עצרו באותן מדינות בטיסות המשך לא יהיו חייבים להיכנס לבידוד.