דנה גורי, בתו של רב סרן דניאל גורי ז"ל העלתה אמש (ראשון) פוסט לפייסבוק בעקבות מציאת קסדתו של אביה, שנספה בהתרסקות מטוס בערבה לפני 36 שנה. הקסדה נמצאה באזור נחל פארן שבערבה על ידי מטיילים שהעלו תמונות שלה לרשתות החברתיות, השאירו אותה בשטח - וגילו לאחר מכן שמדובר בקסדה של חלל צה"ל. לאחר פרסום הפוסט של דנה, אחד המטיילים שמצאו את הקסדה דחה את הטענות וכתב: "כלום ממה שכתבת לא נכון. עשית לנו עוול".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפוסט שהעלתה הלילה דנה, בתו של הטייס, היא סיפרה שהופתעה מתגובתו של המטייל שמצא את הקסדה, ומהזילות לדבריה שבה התנהל בסיטואציה. "הערב הרגשתי שאיני יכולה להכיל עוד. החלטתי להגיב במילותיי שלי ללא תיווך של כלי תקשורת כלשהו. בהעדר תגובה שלי, מישהו אחר מספר את הסיפור שלנו. את הסיפור של אבא שלי. מישהו שאינו ראוי הפך להיות גיבור היום".

רב-סרן דניאל גורי ז
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של דנה גורי

"אני כותבת ודמעות חונקות את גרוני"

בשיחה עם אחד המטיילים שמצאו את הקסדה ביקשה דנה להבין איפה היא נמצאת ומה עלה בגורלה: "הוא ענה לי השארתי אותה בשטח. הייתי המומה! זעמתי! ייצרבו איתי לעד משפטים כמו: אל תדאגי היא הייתה שם 35 שנה שנה היא תהיה שם גם מחר, ולא מבין מה הייתי אמור לעשות עם זה. מודה, שאגתי על האיש הזה כמו שלא שאגתי בחיי. הזדעזעתי מקלות הדעת ביחסו לקסדת הטייס של אבא שלי. הפריט היחיד ששרד לאחר שהתרסק עם מטוסו, שראשו היה מוגן בתוכה עד לרגע האסון. חפץ יקר שיש להתייחס אליו בחרדת קודש!". בחיל האוויר עודכנו בדבר המציאה והודיעו כי יגיעו לאסוף את הקסדה, אך תנאי מזג אוויר אתמול לא אפשרו לחפש את הקסדה בשטח.

תמונה שבה אחד המטיילים שמצאו את הקסדה חובש אותה על ראשו ומחייך הועלתה לרשתות החברתיות. גורי מספרת כי כשראתה את התמונה לא ידעה איך להגיב: "אני לא מוצאת מילים לתאר את תחושת הזעזוע הקשה שחורכת כל תא ותא בגופי. אני כותבת ודמעות חונקות את גרוני, אין לי אוויר… אני חשה זעזוע עמוק מהמעשה הנפסד של אותו איש שמצא את הקסדה ובחר להשתעשע איתה, להצטלם ולהעלות לפייסבוק. ההתנהגות הנלוזה משולה בעיני לתמונות המביכות המבוקרות שנה אחר שנה - תמונות של בני נוער שבעת המסע לפולין בעקבות מאורעות השואה מצטלמים סלפי בתאי הגזים באשוויץ, או בהר האפר במיידאנק".

דנה שאיבדה את אביה בעודה בבטן של אימה, מבקשת בסוף הפוסט ממטיילים וישראלים נוספים שנתקלים באירועים דומים לנהוג ברגישות יתרה, בעקבות הכאב והזעזוע שחוותה בימים האחרונים. "בשביליה של הארץ הזו זרועים ומפוזרים פריטים אישיים, חפצים שעפו עם רוח, שברירי זיכרונות - של אנשים יקרים שהיו ואינם, לוחמים שאיבדו את חייהם" מספרת גורי. "אם נתקלתם בחפץ כזה - אנא, גלו רגישות, אספו אותו והביאו לתחנת משטרה קרובה, משם כבר ימצא את דרכו ליעדו הסופי. אנחנו חיים במדינה קטנה ופצועה, השכול מצוי בכל פינה, לרב הוא לא נשמע, נישא חרש ברב ימות השנה. אנו חיים אותו יום יום ושעה שעה, הכאב רב ועצום, אל תוסיפו לו עוד! אבא שלי שלח לנו דרישת שלום מהעולם שלו. חבל שפספס עם השליח".

 "מעולם לא היה עולה בדעתי לזלזל בחלל צה"ל"

אחד משני המטיילים שמצא את הקסדה ושלא שוחח עם הבת, טוען שבמהלך טיול שערכו באזור נחל פארן הם מצאו את האבידה, אך לא ידעו שמדובר בפריט ששייך לחלל צה"ל. "לא היינו חובשים אותה אם היינו יודעים זאת", הוא מספר. "אני גם לא שוחחתי עם דנה, בתו של הטייס שנפל, את אותה שיחה שמתוארת בכתבה. כמו כן גם לא העלתי את התמונה שבה אני מופיע חובש את הקסדה לרשתות, אם עשה זאת מישהו אחר - זו עניינו. לא הבאנו את הקסדה כי לא ידענו כמה היא חשובה ולא רצינו להוציא ציוד צבאי מהשטח. בטיולים כאלה מוצאים הרבה ציוד צבאי זרוק, לא תמיד מבינים מה חשיבותו. אני צער שכך הובנו הדברים, מעולם לא היה עולה בדעתי לזלזל בחלל צה"ל".

אדם נוסף שהשתתף בטיול הגיב לגורי בפייסבוק: "כלום ממה שכתבת לא נכון... כשהבנו במה מדובר, אחד החברה התנדב לחזור בעצמו למקום למחרת. חיל האוויר עצר בעדו.... ההצגה שלך של הדברים שגויה לחלוטין למרות שאת יודעת שהעובדות שהצגת בפוסט לא נכונות... כולנו אנשים בוגרים בעלי משפחות, קצינים בצהל ביחידות מובחרות גם במילואים. להציג אותנו באור שלילי כל כך תוך ציון כל כך הרבה עובדות לא נכונות עושה לנו עוול ונזק".

מדובר צה"ל נמסר: "ביום שבת האחרון התקבל דיווח בחיל האוויר על המצאות קסדה על ידי אזרחים, אשר ייתכן שהיא קסדתו של רב-סרן גורי דניאל ז״ל אשר נפל במהלך טיסת אימונים עם חניך במטוס עייט בשנת 1984 מעל שמי הנגב. הקסדה נמצאה באזור נחל פארן בדרום הארץ. הקסדה תיאסף על ידי חיל האוויר ותועבר להמשך טיפול. חיל האוויר נמצא בקשר עם המשפחה, עדכן אותה, וימשיך ללוותה. אנו מודים לאזרח על עירנותו".