השפעת השנה היא קשה ואלימה במיוחד, עד עכשיו אושפזו יותר מ-170 חולים במצב קשה בגלל סיבוכים של המחלה - 19 מהם נפטרו. תרופה חדשה, שכבר אושרה לשימוש והוכחה כיעילה,  ויכולה למנוע סיבוכים קשים של המחלה – ולמרות זאת החולים לא מקבלים אותה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התרופה החדשה, שמויצרת על ידי חברת רוש השוויצרית, שנקראת "קסופלוזה" אושרה לשימוש על ידי מנהל התרופות האמריקני, ה-FDA - כבר לפני יותר משנה. השימוש מאוד פשוט: לוקחים רק כדור אחד, מנה בודדת, פעם אחת, וזהו.

התוצאות מצוינות: תוך יממה בלבד, מצבם של רבים מהחולים משתפר באופן דרמטי. בשפה רפואית, התרופה הזאת מורידה את העומס הנגיפי אצל החולה. כלומר, היא מונעת מהווירוס את האפשרות להתרבות בתאי הגוף של החולה.

נכון להיום, התרופה משווקת רק בארה"ב ויפן, שם כל רופא יכול לתת אותה, אפילו כשמדובר רק בחשד לשפעת. לא צריך לחכות לתוצאות של בדיקת מעבדה שאכן מדובר בשפעת.

לעומת זאת, בישראל התרופה ניתנת לחולי שפעת במסגרת של מחקר בלבד, בחלק מהמרפאות של קופות החולים כללית ומכבי, ורק שם, ורק לחולים מעל גיל 12. זאת למרות שישנם מחקרים שמוכיחים - שהיא יעילה גם אצל ילדים קטנים.

גורם רפואי בכיר שמכיר היטב את הנושא אמר הערב לחדשות 12: "קשה להימנע מהמחשבה מה היה קורה אילו ניתנה אותה תרופה לחולים השוכבים כעת בבתי החולים עם אותו הווירוס ממש, ונלחמים על חייהם. ה-FDA אישר לתת את התרופה לחולים בסיכון לפתח סיבוכים, זה פשוט מטורף שלא נותנים את התרופה הזאת לחולים בארץ, בתקופה כזאת".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "תכשיר זה אינו רשום בישראל במידת הצורך בתי החולים וקופות החולים יכולות להזמינו על פי אישור מיוחד, לתכשירים שאינם רשומים בישראל".