לאור הנתונים המדאיגים שמתפרסמים מדי יום על מספרי הנדבקים והמתים כתוצאה מהנגיף הקטלני, במשרד הבריאות הוחלט היום (שישי) להרחיב את הגדרת החשד להידבקות בווירוס. על פי ההנחיות החדשות, גם נוסעים ששהו לאחרונה בסין, הונג קונג, תאילנד, יפן, סינגפור, דרום קוריאה או מקאו ופיתחו את תסמיני המחלה - יחויבו בבידוד.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ההוראות של משרד הבריאות, אדם ש"שהה במגע הדוק עם חולה מאומת" או חזר מאחת מהמדינות שבתוך הרשימה המעודכנת כשבועיים לפני שחש ברע חייב לגשת או למרפאה או לבית החולים בתיאום והודעה מראש. בין התסמינים שיכולים להצביע על חשד להידבקות: חום על 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או כל תסמין נשימתי אחר. במשרד הבריאות הדגישו כי ברגע שמתעורר חשד לפיו אדם מסוים נדבק בנגיף, עליו לכסות את הפנים באמצעות מסכה או כל בד אחר ולהימנע ככל הניתן ממגע עם הסובבים. 

שדה התעופה בצ'נגדו, סין
משרד הבריאות: גם מטיילים ששבו חולים מתאילנד, יפן ודרום קוריאה יחויבו בבידוד | צילום: B.Zhou, ShutterStock

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד רואה בציבור שותף מרכזי לפעילויות שלנו למניעת התפרצות המחלה ורק יחד כולנו נוכל להתמודד עימה". עוד הדגישו במשרד כי ברגע שעולה חשד להידבקות בנגיף, יש לפעול ולציית במדויק להוראות המפורטות באתר של המשרד.  

על פי הנתונים המעודכנים ביותר, מספר המתים כתוצאה מהנגיף הסיני עומת כעת על 636. בנוסף, מספר הנדבקים בקורונה עומד על כ-31 אלף - 3,000 מתוכם נדבקו רק במהלך היממה האחרונה.

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בפיליפינים
ההיערכות לנגיף הקורונה במזרח | צילום: רויטרס

בתוך כך, מוקדם יותר היום במשרד החוץ הבהירו כי לא חל שינוי בנהלים כלפי השוהים בתאילנד. "בניגוד למספר ידיעות בתקשורת, עד כה לא פורסמה אזהרת נסיעה לתאילנד על רקע התפשטות נגיף הקורונה", נמסר.  עוד הדגישו: "משרד החוץ עוקב אחרי המידע המגיע מתאילנד (וממדינות נוספות בדרום מזרח אסיה) ואחרי הנתונים של הגופים העוסקים בנושא כגון ארגון הבריאות העולמי ומקיים הערכת מצב יומית בנושא".

התפרצות, מחלה, מסתורית, סין, רכבת, תחתית
תוך יממה: כ-3,000 נדבקים חדשים בווירוס | צילום: רויטרס

בשגרירות תאילנד בישראל ציינו כי המדינה ערוכה לטפל בנגיף ואף מדינה עד כה לא פרסמה אזהרת מסע. "לא דווח אף מקרה מוות מהנגיף בתאילנד", כתבו במכתב מרגיע הנושא את הכותרת "תאילנד סבבה". "9 מתוך 25 החולים שאושפזו כבר שוחררו והיתר מקבלים את הטיפול הטוב ביותר". עוד הדגישו בשגרירות את דברי יו"ר ארגון הבריאות העולמי שאמר: "זה הזמן למדע ולא לשמועות, לעובדות ולא לפחדים, לאחדות ולא לסטיגמה".

  

  

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג שוחחו היום בנושא. שי, שספג ביקורת בארצו על הטיפול במחלה, הבטיח כי סין תצליח לגבור על ההתפרצות. טראמפ עדכן לאחר השיחה: "הוא יצליח, במיוחד כשמזג האוויר יתחמם והווירוס ייחלש בתקווה - ואז ייעלם". עוד אמר טראמפ: "בסין מפגינים משמעת גבוהה בזמן שהנשיא שי מוביל את המבצע, שיהיה מוצלח מאוד. אנחנו עובדים עם סין באופן צמוד על מנת לסייע". טראמפ החמיא לעמיתו ואמר: "הוא חזק, חכם וממוקד בהובלת המאבק בנגיף. הוא מציין שהם מתמודדים בצורה טובה, ואפילו בונים בתי חולים תוך ימים ספורים". 

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן ולי אברמוביץ'.