המערכת החורפית נמשכת: הגשמים העזים, שאתמול הובילו להצפות חמורות במספר ערים בצפון ולמותו של גבר בן 38 שניסה לחלץ לכודים בשיטפון בנהריה, נמשכים גם הבוקר (חמישי). לפי שעה, קו הגשם מצפין – והגיע לאזור תל אביב וגוש דן. שיאנית המשקעים עד כה: חיפה עם כ-140 מ"מ, בגוש דן והשרון ירדו 20-35 מ"מ מתחילת המערכת‎.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו בבית דגן מקבל תמונת מצב
נתניהו בבית דגן מקבל תמונת מצב | צילום: החדשות 12

הגשם, שהתרכז לאורך הלילה באזור השפלה, הצפין לאורך הבוקר: היום הגשם יירד בעיקר אזור מישור החוף הדרומי, והחל מהצהריים - יעבור לאזור מישור החוף המרכזי וצפונה. האזורים שבמוקד הסכנה להצפות ושיטפונות: מישור החוף הדרומי והנגב המערבי.

בשעות הצהריים עם התגברות הגשם באזור מישור החוף הדרומי, פונה בית הספר רגבים שבמושב אמונים הסמוך לאשדוד. הצירים המובילים לבית הספר נחסמו, ופיקוד העורף לצד רשויות הביטחון במועצה קיימו הערכת מצב, והחליטו על פינוי כ-50 ילדים לבתיהם.

חשוב לציין שבמערכות גשם כאלה קשה מאוד לדעת איפה ייפול הגשם, אבל גם אם מודל מראה גשם מצטבר למשך 6 שעות לא ניתן לדעת בוודאות אם המשקעים ירדו באופן מתון או בכמויות גדולות בזמן קצר. מה שגורם להצפות בתוך הערים זה אותן עוצמות של גשם שיורדות בפרק זמן קצר שמעמיסות מאוד על התשתיות השונות שמתקשות לנקז כמויות כאלה של משקעים.

מה שגורם לשיטפונות בנחלים זה דווקא הגשמים הרציפים. הלילה ומחר בבוקר עוד יהיו נקודות של גשם בעיקר במישור החוף הדרומי. אזור הערבה – הגשם לכאורה לא הגיע אבל מחר הוא עשוי להגיע גם לשם ועלולים להיות שם שיטפונות. ממחר בשעות הצהריים המאוחרות המערכת האת הולכת ומפחיתה עוצמות. שבת כבר תהיה רק עם גשמים מקומיים וקר בעיקר. ביום שני תחל מערכת גשם חדשה.

שוטר מחלץ אישה בהצפה באשדוד
שוטר מחלץ אישה בהצפה באשדוד, הבוקר | צילום: דוברות המשטרה

שיאניות הגשם

אלה היישובים והערים שקיבלו הכי הרבה משקעים עד כה במערכת החורפית:
חיפה – 113.9 מ"מ
חרשים (הגליל העליון) – 113.3 מ"מ
מועצה אזורית מטה אשר (גליל מערבי) – 108.4 מ"מ
מרום גולן – 106.4 מ"מ
צוריאל (הגליל העליון) – 105.7 מ"מ
קיבוץ אילון (גליל המערבי) – 104.3 מ"מ
צפת – 98.8 מ"מ
כפר גלעדי – 86.9 מ"מ
ניצן (חוף אשקלון) – 85.8 מ"מ
גורן (גליל מערבי) – 84.3 מ"מ

שלג בחרמון
צילום: רוני עוז רייזנר

מרשות המים נמסר הבוקר כי מפלס הכינרת עלה במערכת האחרונה ב-23 ס"מ בסך הכל והגיע ל-211.10-. מתחילת החורף עלה מפלס הכנרת ב-80 ס"מ. הזרימות בנהר הירדן הגיעו לספיקה של 136 מ"ק לשנייה. נחל קישון זורם בעוצמה רבה כשהשיא שנמדד השתווה לשיא היסטורי: 215 מ"ק לשנייה.

בבקעת הירדן, במדבר יהודה ובים המלח קיים היום חשש לשיטפונות, ובחרמון – שיהיה סגור למבקרים - יוסיף לרדת שלג. הלימודים בחלק מיישובי הצפון בוטלו וכ-40 אלף תלמידים יישארו היום בבתיהם בשל מזג האוויר הסוער והחשש להצפות.

חילוץ תלמידים בנהריה
חילוץ תלמידים בנהריה, אתמול | צילום: כב"ה
צה
משאיות צבאיות מחלצות אזרחים בנהריה המוצפת