לאחר שבועות ארוכים שבהם היו נצורים בספינת תענוגות, רוב הישראלים יחזרו לארץ מיפן מחר (שישי) בבוקר. משרד הבריאות פרסם אמש את נהלי ההיערכות לנחיתת המטוס בנתב"ג, על מנת למנוע אפשרות להפצת הנגיף, על אף ש-11 הנוסעים הללו לא פיתחו סימני מחלה ולא אובחנו כחולים. אתמול פונו שני נוסעים ותשעה יפונו מחר, ואילו ארבעת הישראלים שנדבקו בנגיף הקורונה יישארו בטיפול ביפן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חברת הביטוח כלל ביטוח ופיננסים, שמביאה את הנוסעים המבוטחים יחד עם החברות מגדל, פספורטכארד והראל, עדכנה כי המטוס ייצא היום בשעה 21:00 (שעון יפן). המטוס צפוי לנחות בארץ מחר לפנות בוקר. החברות שפעלו להחזרת הישראלים פנו לחברת "מדאסיס", שחכרה עבורם מטוס מיוחד להשבת הישראלים ארצה. "החברות המתינו לאישור הרשויות, כשהן ערוכות ומוכנות להבאת הנוסעים", נמסר. 

במשרד הבריאות הדגישו כי הישראלים שינחתו הם אלו ששהו בבידוד ושרשויות הרפואה ביפן התירו את טיסתם לישראל, וכי התנאי לכך הוא שבזמן עזיבתם את יפן לא יופיעו אצלם סימני המחלה. לאחר התייעצות בין גורמי הרפואה והתעופה, הוחלט כי המטוס ינחת בנתב"ג ויעצור ברחבה מרוחקת מטרמינל 1 ומטרמינל 3 - וזאת כדי לנקוט באמצעי הבטיחות המקסימיליים.

ערכות מגן לקורונה
ערכות המגן שנשלחו ליפן

המטוס יחנה באזור רחבת המטוסים של התעופה הכללית - אזור המטוסים הפרטיים. בהודעה משותפת למשרד הבריאות, בית החולים שיבא, מד"א ורשות שדות התעופה צויין כי "מספר מצומצם מאוד של עובדים מנמל התעופה בן גוריון יטפל במטוס". צוותי הרפואה ימוגנו בערכת המגן "אבן ספיר", שפותחה על ידי משרד הביטחון וחברת סופרגום. עשרות ערכות נשלחו ליפן, וערכה אישית תמתין בנתב"ג לכל נוסע ונוסעת שיחזרו ארצה מהספינה. 

וכך יתנהל הטיפול בנוסעים: לאחר שהעובדים ימוגנו, הם יוכלו לשהות ולטפל במטוס (תדלוק, הורדת כבודת הנוסעים, ריקון המיכלים ורענון מזון ושתייה לצוות המטוס). השפכים יטופלו על פי נוהל מיוחד של חומרים מסוכנים. 

פינוי ספינת הקורונה
פינוי ספינת הקורונה | צילום: reuters

לאחר מכן, הנוסעים יועברו לאוטובוס של מד"א וילוו על ידי נציג משרד הבריאות ומד"א היישר לבית החולים שיבא בתל השומר - שם נערכים לקליטתם להמשך הבדיקות וההשגחה. כבודת הנוסעים תועבר למשאית של משרד הבריאות להמשך טיפול ובדיקה - ולא תישאר בנתב"ג. המטוס ימריא מיד בחזרה למזרח - והצוות לא יישאר בישראל.

גישה לאזור המטוס תתאפשר רק למי שאושר ומוגן. עוד נמסר: "לא תותר גישה לאזור חניית המטוסים עד להמראת המטוס מישראל".