הדוח השנתי על מצב הלהט"בופוביה בישראל פורסם הבוקר (רביעי) על ידי האגודה למען הלהט"ב, זו השנה השביעית. הדו"ח מצביע על מגמת עלייה מדאיגה, של לא פחות מ-36%, במספר המקרים הלהט"בופובים שדווחו בשנה החולפת לעומת השנה שעברה. על פי הממצאים, בכל 4 שעות בממוצע מדווח מקרה שכזה בישראל.

 לדוח המלא של האגודה למען להט"ב בישראל 

2125 מקרים דווחו השנה, רובם, 39%, בוצעו בזירה שהוגדרה "מוסדות המדינה": בעת רישום הנישואין, שינוי סעיף המין בתעודת הזהות וכו'. זירות בולטות נוספות כוללות את המשפחה (29%), המרחב הציבורי (8%) ומוסדות חינוך (5%). לא פחות מ-272 נערים נאלצו לעזוב את ביתם השנה כתוצאה מלהט"בופוביה. לפי הדו"ח, התבטאויות של אנשי ציבור וכלי תקשורת נגד הקהילה בלטו אף הן, החמורה שבהן היא אמירתו של שר החינוך רפי פרץ על טיפולי ההמרה שהעביר.

גם קמפיין הבחירות של מפלגת "נעם", שחרטה על דגלה התנגדות לערכי הקהילה, מככב בדו"ח שפורסם. לפי הנתונים שאספה האגודה, נרשמה עלייה של 58% במקרי הלהט"בופוביה שאירעו בשתות החברתיות מיד לאחר עליית קמפיין המפלגה ופרסום הריאיון של פרץ.

עוד עולה מדוח הלהט"בופוביה כי רוב מוחלט של המקרים, 60%,  דווחו באזור תל אביב. בחיפה דווחו 11% מהמקרים, בבאר שבע והסביבה דווחו 10% ובירושלים 9% מהמקרים.

מצעד הגאווה 2019 (צילום: עופר חן)
מצעד הגאווה, 2019 | צילום: עופר חן

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר ומנכ"ל האגודה, אוהד חזקי, מסרו עם פרסום הדוח כי "הלהט"בופוביה הורגת ופוגעת באלפי קרבנות שמותקפים פיזית ומילולית, נזרקים החוצה מהבית ונדחפים לקצה - לעיתים עד ייאוש מובהק ואובדנות. המציאות הזאת לא מגיעה יש מאין, יש מי שבוחר להזין אותה. היא מתחזקת כששר החינוך של מדינת ישראל רוצה להמיר אוכלוסייה שלמה בחברה והמדינה בוחרת להעניק פרס לאדם שקורא להחרים אלפי להט"בים. לא ניתן שימחקו אותנו מהמרחב הציבורי, נגן על הביטחון האישי של חברי וחברות הקהילה ונמשיך לפעול למען השוויון והחופש".

אילה כץ, אימו של ניר כץ ז"ל שנרצח במועדון ה"בר נוער", אמרה כי "בזמן שיש יותר מודעות והכלה ויותר יציאות מתוקשרות מהארון של הורים ללהט”ב שעומדים לצד ילדיהם, מגיעות יותר אמירות קשות, מבזות ומשפילות מרבנים, פוליטיקאים, וביניהם שר החינוך. לאמירות כאלו יש השפעה אלימה והרסנית שפוגעת בעוצמה, במיוחד במי שמאמין ומושפע מהם. האקדח שירה בבני לפני עשור הוא אותו אקדח שמכוון היום כלפי אלפי נערים ונערות בחסות המדינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות