פרסום ראשון: איגוד בתי האבות והדיור המוגן בישראל (א.ב.א) הודיע היום (שלישי) כי בתי האבות ברחבי הארץ יעצרו קבלת דיירים חדשים, אם לא תיעשה פעולה משמעותית מצד המדינה לסיוע בנושא הקורונה. הארגון הצהיר כי במידה ותוך 24 שעות הממשלה לא תתחיל לצייד את בתי האבות באמצעי מיגון מהנגיף או שתכנס ישיבת חירום כדי לטפל בבתי האבות בארץ - הם יעצרו כניסת דיירים חדשים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר א.ב.א, רוני עוזרי, מסר: "אנו רואים בשמירה על שלומם ובריאותם של הדיירים שלנו ערך עליון אך לצערנו אנו רואים התעלמות מוחלטת של המדינה מהפצצה המתקתקת של התפרצות קורונה בבתי אבות ודיור מוגן. הצוותים לא ממוגנים, אין מדי חום, אין מענה לצוותים שנמצאים בבידוד ועוד. במצב הזה אנו נאלצים לסגור את השערים ולהתמקד בשלומם של הדיירים הקיימים".

בתוך כך, בשעה 12:00 תתקיים ישיבת חירום במשרד הרווחה עם כל נציגי עמותות המזון הגדולות בהובלת ארגון לתת, הקרן לידידות, לקט ישראל, קרן רש"י ועוד. כפי שפרסמנו אתמול במהדורה המרכזית, מטרת איחוד הכוחות של כלל העמותות תחת מצב חירום היא לטובת גיוס מתנדבים שיגיעו לקשישים ונזקקים שצריכים סיוע במזון.

בבתי האבות הסיעודיים בישראל מתגוררים כ-21 אלף דיירים, כש-70% מהם מופנים לבתי האבות על ידי משרד הבריאות באמצעות "קוד אשפוז סיעודי". אותם מטופלי "קוד", לרוב לא יכולים להרשות לעצמם טיפול סיעודי בביתם, או לא יכולים לרכוש באופן פרטני אפשרות טיפול במוסד גריאטרי, ועל כן משרד הבריאות משמש כמתווך בינם לבין מוסדות האשפוז הסיעודי.

נגיף הקורונה בישראל (צילום: פלאש 90)
נגיף הקורונה בישראל | צילום: פלאש 90

החלטתם של מוסדות האשפוז הסיעודי שלא לקלוט דיירים חדשים למעשה מייצרת מצב בו הממשלה תצטרך למצוא פתרונות חלופיים לאותם דיירים, מצב בעייתי לשני הצדדים. האלטרנטיבה השנייה שמציעים באיגוד בתי האבות הארצי היא לצייד את מוסדות הסיעוד בציוד מיגון ומוצרי חיטוי שעד כה לא הועברו על ידי הממשלה.

בענף קיים מחסור גדול של עובדים מה שיכול להעמיד בסכנה רבים מהקשישים. על פי גורמים באיגוד בתי האבות קיים מחסור של כ-6,000 עובדים בנוסף למחסור בציוד המיגון הדרוש להתמודדות עם המציאות. הכנסת צוותי טיפול לבידוד, כמו שקרה לאחרונה בבית אבות בירושלים בו נדבקו 5 עובדים וקשישה, עלולה להותיר את הקשישים במוסדות במצב בעייתי ומסוכן.

"ההנחיות שאנו מקבלים תלושות מהמציאות, אינן ישימות, ויש בהן עצימת עיניים נוכח אוכלוסיה ברמת הסיכון הגבוהה ביותר" המשיך ואמר עוזרי. "משרד הבריאות מתייחס לענף האשפוז הסיעודי כמו החצר האחורית של מערכת הבריאות, ועל כן לא נותר לנו אלא לסגור שערים בפני דיירים חדשים".