אפליקציית טיקטוק הפופולרית בקרב בני הנוער מוסיפה להדאיג את ההורים: הפעם - בגלל אתגר חדש ומסוכן שילדים ובני נוער רבים מתנסים בו - אתגר שבמרכזו נפילה על הגב בעוצמה על הקרקע. נער בן 17 אושפז בשבוע שעבר בבית החולים שערי צדק בירושלים עם פרכוסים כתוצאה מאתגר בטיקטוק: מצבו השתפר מאז והוא שוחרר לביתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באתגר החדש עומדים נער או נערה מול המצלמה כשלצדם שניים נוספים, שמתאמים ביניהם מתי בדיוק להפיל את הנער או הנערה שעומדים ביניהם. בסרטונים שמועלים לאפליקציה נראים נערים נופלים בחוזקה על הגב ועל הראש.

בסרטונים רבים האתגר מבוצע על קרקע רכה כמו דשא או חול, אך במקרים שבהם מבצעים את האתגר על רצפה או על מדרכה – האתגר התמים למראה הזה לכאורה, עלול להוביל לפציעות קשות וחמורות ולפגיעות בגב ובראש.

סרטוני האתגר הזה מופצים בימים האחרונים בקרב הנהגות ההורים ברחבי הארץ, שם מזהירים מההשלכות של ביצוע אותו תרגיל מסוכן.

"אני רוצה לשתף אתכם במשחק חדש שהגיע לארץ - משחק מסוכן מאוד", נכתב בהודעה שמועברת להורים ברחבי הארץ.  "חשוב שההורים יפקחו עין וישימו לב וכמובן שצוותי בתי הספר והצהרונים ידעו על כך וישימו לב. כדאי מאוד להפיץ בכיתות שההורים יהיו מודעים". 

רן בראון, מנהל מכון מתבגרים, מסביר: "ילדים יודעים לספר שהכי הרבה צפיות ועוקבים ישיגו כאשר מישהו נפגע. וכך הומצאו בארץ או אומצו מחו"ל שורה של אתגרים שבהם קבוצת ילדים מתאמת ביניהם להביך ילד נוסף לעיני המצלמה". לדבריו, "הקורבן לרוב חושב שהוצע לו להשתתף בסרטון טיקטוק תמים (ולא פעם הוא גם יהיה ילד תמים או דחוי בשכבה) אך באותו זמן מתואמים חבריו שברגע האמת יעשו מעשה אשר יביך אותו, יצולם ויעלה לטיק טוק לעיתים בניגוד לרצונו".

"ככל המעשה יותר קיצוני כך גם תגדל הפופולריות וכך נוצרים, בשטח בית הספר, אתגרים מסכני חיים", הוסיף. "ישנם בתי ספר אשר ללא הבנתם מעודדים זאת על ידי הצבת עמדות טיק טוק בשטח בית הספר

אפליקציית טיק טוק
מדאיגה את ההורים - ולא בפעם הראשונה. אפליקציית טיקטוק | צילום: Funstock, ShutterStock

רק בחודש שעבר דיווחנו על אתגרים מסוכנים נוספים באפליקציית טיקטוק: אתגר נפילת החפצים מגובה ואתגר הנפילה משולחנות. חלק מהילדים שצילמו את עצמם מבצעים אותם נפגעו - והובהלו לטיפול רפואי.

אביבית מיסניקוב השתתפה בהכנת הידיעה.