ישראל בהסגר: הממשלה אישרה לפנות בוקר (רביעי) את התקנות החדשות לשעת חירום בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לאחר דיון לילי. ההנחיות המעודכנות, שייכנסו לתוקף מהשעה 20:00 הערב, מגבילות משמעותית את היציאה מהבתים, ובמקביל תופסק מרבית פעילות התחבורה הציבורית. הקנס על יציאה מהבית - 500 שקלים. 

עיקרי ההנחיות:

- יציאה מהבית לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר

- צמצום משמעותי של התחבורה הציבורית לרמה של 25%

- איסור TA במסעדות, המשלוחים יימשכו כרגיל

- איסור על קיום תפילות בבתי כנסת ובכל מבנה סגור

- סגירת מקוואות

- יתאפשרו שירותי תיקונים חיוניים בבית

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בישיבת הממשלה שהתקיימה הלילה שר הבריאות ליצמן ביקש להחריג את בתי הכנסת ולאפשר תפילה של עד 10 איש (מניין), תוך שמירה על כללי המרחק של 2 מטרים בין המתפללים. נתניהו סרב בתוקף ואמר: אין לנו ברירה, בבתי כנסת יש את מקדם ההדבקה הגדול ביותר.

כחלק מהתקנות החדשות, שפרסמנו לראשונה אמש ב"מהדורה המרכזית", הוחלט כי היציאה מהבית מותרת רק במקרים הבאים: יציאה לעבודה במקומות מאושרים, יציאה לקניית מזון, תרופות, קבלת טיפול רפואי דחוף, הליך משפטי והעברה של קטין מהורה להורה במקרה שההורים גרושים. פעילות ספורטיבית מחוץ לבית תיאסר, וכן ייאסרו ריצות ארוכות.

ההנחיות החדשות (צילום: החדשות12)
ההנחיות החדשות | צילום: החדשות12

בנוסף, יציאה ממקום המגורים שלא לשם הסיבות האלו, מותרת לזמן קצר בלבד ולמרחק של עד 100 מטרים מהבית. יציאה לחתונה, ברית, תפילה או לוויה יאושרו - אך רק במקום פתוח ועם לא יותר מ-10 אנשים, כאשר כל אחד במרחק של 2 מטרים זה מזה.

כמו כן, פעילות התחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבות תצומצם לרמה של 25%, אך לפי ההחלטה מוניות יורשו להמשיך לעבוד כרגיל. הנהגים יורשו להסיע נוסע אחד בלבד במושב האחורי, כאשר החלונות פתוחים, ויופעלו הסעות מיוחדות שיסיעו את העובדים במקומות העבודה החיוניים למשק.

 

בכניסה למקומות עבודה יחויב המעסיק להציב עמדה לבדיקת חום. עובד שיימצא עם חום של 38 מעלות ומעלה לא יורשה להיכנס לעבודה, יידרש להיכנס לבידוד ולהודיע על כך למשרד הבריאות. 

בכל הקשור למסעדות ובתי קפה, משלוחים ימשיכו לפעול במתכונת הנוכחית, אך נאסר לאסוף את הארוחות מהמסעדה, ובתי העסק ייאלצו להפעיל שליחים כדי להישאר פתוחים. טרם פורסם אם החליטו במשרד הבריאות להקשיח את התנאים בסוגיה הזו, שהרי במהלך הדיונים נבדקה האפשרות לספק את המשלוחים בצורה שונה מהנהוג כיום.

ההנחיות החדשות ייאכפו על ידי המשטרה בצווים מיוחדים עליהם חתם ראש הממשלה, המאפשרים לשוטרים לסגור בתי העסק הפעולים ביגוד להנחיות, וכן להורות על פיזור התקהלויות אסורות במרחב הצבורי. הפרת התקנות היא עבירה פלילית עד שנת מאסר, ולבעלי עסקים שיפרו את הנהלים יחולקו קנסות באלפי שקלים.

קורונה בישראל (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
ההנחיות החדושת ייכנסו לתוקף הערב | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הלילה גם התקבלה ההחלטה להפעיל מחדש את הלמידה מרחוק במסגרות הכיתתיות החל ממחר. לאחר שעות של דיונים הוסכם כי הנהלת הסתדרות המורים תאשר את הצעת ראש הממשלה על המתווה שיאפשר חזרה מידית ללמידה מרחוק. במסגרת ההסכמות נקבע כי עובדי ההוראה בכל מערכת החינוך, מגני הילדים ועד כתות י' בחטיבה העליונה (כולל בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים) יקבלו שכר מלא עד תום חופשת הפסח, ובמהלך הקיץ יוחזרו 9 ימים בלבד.