ההיערכות - והנתונים החדשים: הנחת העבודה במשרד הבריאות היא שנגיף הקורונה יגיע לישראל - כך הדגישו היום (שלישי) במשרד. "המערכת ממשיכה להיערך סביב תרחיש זה", נמסר. עם זאת, הדגישו, אף ישראלי עוד לא אובחן כחולה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"משרד הבריאות מעדכן כי עד כה נבדקו בישראל כ-140 מטופלים שעלה חשד שנדבקו בנגיף הקורונה", ציינו. "כל התשובות שהתקבלו שליליות, לא אובחן בישראל נכון לרגע זה חולה עם נגיף הקורונה".

למרות שבדיקות המעבדה הפריכו את החשש, בישראל ממשיכים בהיערכות: משרד הבריאות הגדיל את קיבולת מספר הבדיקות במעבדה המרכזית בתל השומר. עוד הודיעו כי בימים הקרובים יוכשרו שלוש מעבדות נוספות לבדיקות ואימות נגיף הקורונה: בבתי החולים סורוקה, הדסה ובבית החולים רמב"ם.

בעקבות השמועות וההודעות המזויפות שהופצו ברשת, במשרד הבריאות הבהירו שוב כי מדובר בעבירה פלילית. "משרד הבריאות מדגיש וחוזר לגבי תופעה של חדשות כוזבות ('פייק ניוז') שמופצות ברשתות החברתיות וגורמות להטעיה מכוונות. המשרד פנה למשטרת ישראל לבדיקת המקרים". עוד ציינו כי מוקד קול הבריאות (*5400) עומד לטובת שאלות הציבור.

אזהרה מפני נגיף הקורונה בבית החולים שיבא
אזהרה מפני הקורונה בבית החולים שיבא | צילום: דוברות משרד הבריאות

אחרי שהזהיר מנסיעה לסין והמליץ לשקול מחדש נסיעה לשש מדינות נוספות, משרד הבריאות צפוי לפרסם היום המלצות נוספות להתמודדות עם הנגיף הקטלני - הפעם בנוגע לכנסים בחו"ל ולאירוח משלחות בין-לאומיות בארץ. במשרד צפויים להמליץ לשקול מחדש נסיעות לכנסים במדינות מסוימות - שרשימתן טרם נסגרה.

במשרד הבריאות מודאגים מן העובדה שבכנסים בחו"ל משתתפים מאות ואלפי בני אדם ממגוון מדינות, חלקם ממדינות אסיה ואף מסין. כמו כן, מטבע הדברים הכנסים נערכים במתחמים סגורים. בבריטניה, לדוגמה, נדבקו עד כה שמונה בני אדם בקורונה, אך שר הבריאות הבריטי אמר היום שמדובר באיום מידי ומשמעותי. האם ימליצו במשרד הבריאות לשקול מחדש נסיעות לכנסים בלונדון? בשלב זה טרם ידוע.

במקביל, במשרד הבריאות שוקלים להסיר את יפן מרשימת המדינות שיש לשקול מחדש נסיעה אליהן. הסיבה: האמון הגבוה של ישראל במערכת הבריאות היפנית, שנחשבת לאחת מהטובות בעולם.

סין דיווחה הבוקר כי מניין החולים שנפטרו עלה ל-1,016 בני אדם, מתוכם מתו בסין ביממה האחרונה 108 חולים. שיעור הנדבקים עומד על 42,638 בני אדם. כבר בסוף השבוע מניין המתים מווירוס הקורונה עבר את מספר הקורבנות ממגפת הסארס, והנתון ממשיך לעלות - ולעורר דאגה רבה בעולם.