התנגשות שהייתה יכולה להימנע: זה קרה לפני שבוע על מסילת הרכבת באזור דימונה. 3 לוחמי צה"ל שהיו במשימת ניווט התחפרו עם הג'יפ ונתקעו על המסילה. כעת נחשף תחקיר הרכבת לדרמה שהתרחשה על הפסים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

האירוע התחיל בשעה 6 בערב: במצלמות האבטחה של הרכבת רואים את הג'יפ של החיילים מתקרב למסילה, שלוש דקות לאחר מכן הוא מתחפר ונתקע. במשך 9 דקות החיילים עוד מנסים לחלץ אותו ואז מחליטים להתקשר למשטרה.

בהקלטת השיחה בין אחד החיילים למשטרה נשמע החייל מזהיר מפני הסכנה הצפויה: "אני צריך דחוף שתעצרו את הרכבת. צריך פה פינוי דחוף ושיעצרו את הרכבת למה עוד שניה היא מורידה פה רכב צבאי ועוד שלושה אנשים". שתי דקות לאחר מכן מגיעה הפנייה הראשונה מהמשטרה לרכבת. עד השלב הזה ברכבת לא יודעים על האירוע, אבל בשיחה הזו מתברר כי למשטרה נמסר מיקום לא מדויק של הג'יפ התקוע. הדיווח שמתקבל מהמשטרה מדבר על מסילה ליד בסיס נבטים, כשהאירוע בפועל קורה כ-11 קילומטר משם. 

תאונה בין רכב צבאי לרכבת ליד דימונה
תאונה בין רכב צבאי לרכבת ליד דימונה

בשיחה של המשטרה אל רכבת ישראל, מפנה המוקדנית את השוטר למוקד הבטיחות – כאן נרשם הכשל הראשון של מוקדנית הרכבת. במקום לעצור מיד את תנועת הרכבות מיד עם הפנייה מהמשטרה, המוקדנית מנסה להעביר את השיחה מהמשטרה אל מחלקת הביטחון של הרכבת, אבל השיחה מתנתקת בעוד הרכב עדיין נמצא על המסילה. 

התנגשות רכב צבאי ורכבת ליד דימונה
התנגשות הרכבת ברכב הצבאי

דקות קריטיות נוספות חולפות ורכבת הנוסעים מתנגשת בג'יפ הצבאי. בסיכומו של דבר, הרכב עמד על הפסים במשך רבע שעה, בהן המשטרה וכוחות הרכבת לא הצליחו למנוע את ההתנגשות. כשרואים את התמונות ברור שזה עלול היה להסתיים אחרת. ברכבת ערכו בשבוע האחרון תחקיר עומק של המקרה, ובעקבותיו שינו את הנהלים והנחו את המוקדנים לא להעביר שיחות חירום הלאה אלא במקרה כזה להורות על עצירת הרכבות באופן מיידי.