המאבק בהתפשטות הקורונה בארץ נמשך - ובמשרד הבריאות מחמירים את ההמלצות: בהודעה שפרסם הערב (רביעי) המשרד הוא ממליץ לישראלים שלא לנסוע לחו"ל בכלל: "אם אתם לא באמת צריכים לטוס - אל תעשו זאת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשרד הבריאות קוראים לציבור לשקול מחדש את נחיצות הטיסות לחו"ל, זאת לאור ההתפשטות המדאיגה של וירוס הקורונה במדינות רבות ברחבי העולם. ההחלטה התקבלה לאחר שעוד ועוד מדינות הצטרפו לאזהרות המסע.

בנוסף, לאחר התלבטות של מספר ימים משרד הבריאות החליט להנחות גם את הישראלים החוזרים מאיטליה להיכנס לבידוד ביתי למשך שבועיים. במשרד הבריאות התלבטו בנוגע להנחיה הזאת במשך כמה ימים לאחר שלא היה ברור מה תהיה יעילותה, שכן ישראלים יכולים לקחת רכבת או אוטובוס למדינה השכנה לאיטליה ולטוס ממנה לישראל. בסופו של דבר ולמרות נקודת התורפה הזאת, החליטו במשרד הבריאות בכל זאת לפרסם את ההנחיה.

ההמלצה השלישית לישראלים היא לא להשתתף כלל בכנסים בינלאומיים בארץ ובחו"ל ולהימנע מהשתתפות בכנסים דתיים בינלאומיים. על אף שהדבר לא נכתב בהנחיות  - אחד האירועים שמדאיגים את אנשי משרד הבריאות במיוחד הוא העלייה השנתית לרגל של מוסלמים מכל העולם למכה.

העלייה לרגל מתבצעת בין היום השמיני ליום השניים עשר של חודש ד'ו אל-חיג'ה, החודש השניים עשר בלוח השנה המוסלמי. על פי הנתונים שהצטברו בשנים האחרונות, כשני מיליון מוסלמים מכל רחבי העולם עולים מדי שנה למכה - מה שהופך את האירוע לבעל פוטנציאל הדבקה אדיר. 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התראיין הערב ב"מהדורה המרכזית" והסביר מה עומד מאחורי ההמלצה להימנע מנסיעות לחו"ל: "זה אכן מהלך דרסטי אבל יש כלל ידוע במגפות – כל מה שאתה עושה לפני שהמגפה מתפרצת אומרים לך שאתה מגזים וכשהמגפה מתפרצת שואלים אותך למה לא עשית יותר. אז אנחנו מעדיפים להגזים ולעשות את ההיערכות כמה שיותר גבוהה כדי לדחות כמה שיותר את התפשטות הנגיף בארץ".

בר סימן טוב הוסיף כי בשלב הזה אי אפשר לדעת כמה זמן הנחיה זו תחזיק מעמד. "צריך לראות את תוואי התחלואה, זה משהו שף אחד לא יודע, יש כאלה שמדברים על שבועות, יש כאלה שמדברים על חודשים ויש כאלה שמדברים על כניסה לשנת 2021". עוד הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות כי כרגע לא מדובר בהנחיה גורפת: "לא אמרנו אל תיסעו באופן גורף – אמרנו תשקלו את הנחיצות. מצד שני, יש מדינות שבהן המצב יוצא משליטה, אנחנו רואים עכשיו את איטליה. ככל שאנחנו נרוויח יותר זמן ונוכל יותר למתן את גרף התחלואה ולהוריד את העומס על מערכת הבריאות, ואולי עד אז יימצאו טיפולים – כך ייטב לישראל".

באשר להנחיה להיכנס לבידוד ביתי לכל מי ששב מאיטליה, ציין בר סימן טוב: "איטליה נותרה פתוחה לעולם, אנחנו נפעל ליישם ההנחיה הזו החל מיום ראשון כדי לאפשר לכל מי שצריך לעזוב את ישראל לחזור לאיטליה. אנחנו מנסים להחיל את זה באופן הדרגתי. אם נעשה את זה באופן מידי, זה יכול לגרום לכך שאלפי ישראלים ייתקעו באיטליה ואלפי איטלקים ייתקעו פה. אז צריך להיות הדרגתי".

"אירופה אכן מאתגרת את האסטרטגיה", הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות. "אנחנו רואים גם מה קורה באירן ומדינות מערב אחרות, וגם משם זה יגיע לישראל. אבל אנחנו מנסים לדחות את הקץ כמה שיותר".