"ההנהלה מנותקת, יהיו עוד מקרי התאבדות": בבית החולים סורוקה מתקשים לעכל את התאבדותו אמש של רופא שעבד במקום - הרופא הרביעי ששם קץ לחייו במקום תוך שנה וחצי, ככל הנראה בעקבות תנאי העומס והלחץ הקשים במקום.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים, ד"ר ליאור זלר, סירב להשיב הבוקר (ראשון) לשאלות חדשות 12 אודות המקרה הטרגי שבמסגרתו מתמחה שם אתמול קץ לחייו. הנהלת בית החולים הודיעה על כוונתה לקיים דיון חירום. 

המתמחים:
משמרת של 26 שעות | צילום: רויטרס, חדשות

גורם בבית החולים שעמו שוחחנו לאחר היוודע דבר האסון, תוקף במילים חריפות את ההנהלה: "אחרי שהיו את הכתבות על העומסים, בבית החולים אמרו 'דעו לכם שאתם, הצוות הרפואי, בראש מעייננו'. היו כבר ארבע התאבדויות ויהיו עוד... ההנהלה מנותקת! אין מענה למצוקות המתבקשות. סורוקה הוא המקום הכי גרוע בארץ מבחינת עומסים". 

"תנאי העבודה הם בלתי נתפסים, זה פשוט גומר אותך" 

"אם בצה"ל בחטיבה ב-19 חודשים היו מתאבדים 4 מ"פים האלוף היה הולך הביתה והיו פותחים בחקירה", הוא מוסיף, "ולא רק שלו - אלא של כל דרגת הפיקוד. הייתה מוקמת ועדת חקירה. אני לא חושב שאף אחד אשם פרסונלית אלא שהמערכת שעובדת בהילוך שישי ומתנהלת כאילו היא יכולה לתפקד 'כל עוד אתם מחזיקים מעמד'..."

רופאים בבית חולים
רופא רביעי שהתאבד בסורוקה תוך שנה וחצי | צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות"כל בן אדם שהיה עובד 340 שעות בחודש, שמה שיש לו לאכול זה לחם לבן וגבינה ובשעות האלה הוא גם אמור לראות את הילדים ואת המשפחה, זה גומר...", מספר הגורם, "בריאיונות לקבלה לרפואה אף אחד לא עובר הערכה פסיכיאטרית – וגם לא מראיינים אותם אחרי שעבדו 26 שעות ברצף, מראיינים אותם כשהם מחוייכים ושמחים. אדם כזה אחרי 3 משמרות ברצף 26 שעות... אלה תנאים שהם לא נתפסים. ואז גם אומרים שאיכות הטיפול לא נפגעת כי פשוט לא מתו אנשים". 

"לא באנו לפה בשביל לשתות בירה ולבלות באנו לעבוד אבל אלו לא תנאים שמתאימים לא למטופלים ולא לעובדים. יש פה עומס בלתי סביר, אנחנו בית חולים יחיד שנותן המענה הבאמת במקרים הקיצוניים ביותר של כל הדרום אין אחר. זה כתוב על הקיר של משרד הבריאות, אין שוויון. ברגע שלוקחים ממך את היכולת שבשביל זה למדת שניםםם זה פוגע, זה מחלחל, ואתה נשבר.. או שיש כאלו שהולכים לעבוד בהיי טק ויש כאלו שמתאבדים.
מה שמשנה זה ששלוש ההתאבדויות האחרונות לא הצליחו לשבור אף אחד בהנהלת סורוקה ובמשרד הבריאות ולא את השקט התעשייתי". 

יו"ר ארגון המתמחים: "להקים ועדת חקירה מיד" 

בתגובה למקרה הטרגי הנוסף שהתרחש בבית החולים שבנגב, פנתה יו"ר ארגון המתמחים לרפואה, ד"ר ריי ביטון, למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "אנו מתריעים לפני האסון הבא - יש להקים ועדת חקירה מיידית, בלתי תלויה, לבדיקת אירועי ההתאבדות בסורוקה". 

"התאבדותו של הרופא מהמרכז הרפואי סורוקה אתמול בערב המצטרפת ל-3 מקרים שונים של התאבדות רופאים מסורוקה בשנה וחצי האחרונות, מחייבת את המערכת להקמת ועדת חקירה מיידית שתשפוך אור על הנסיבות שהובילו לאירועים הטרגיים הללו, ועל סביבת העבודה של הרופאים בסורוקה".

ד"ר ביטון ציינה במכתבה גם את הלחץ והתנאים בהם עובדים המתמחים: "בשיטה בה מתנהלת המערכת הרפואה הציבורית כיום, מרבית נטל העבודה מוטל על כתפי המתמחים. המתמחים עובדים בתורנויות של 26 שעות ומעל 270 שעות בחודש, תחת לחץ, עומסים, אלימות וקושי רב, ולא מקבלים מענה נפשי מן המערכת."