השר לבטחון פנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה ואת גופי בטחון הפנים להיערך ליישום החלטה על מעבר לסגר מלא, במהלך ויעוד טלפוני של כלל ראשי גופי בטחון הפנים שהתקיים אמש (שלישי). להערכת ארדן, ייתכן מאוד שהחלטה כזו תתקבל בימים הקרובים. "אני סבור שבמצב שנוצר זוהי החלטה בלתי נמנעת שתציל חיים רבים", אמר להם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד ביקש השר ארדן כי תוצג לו בדחיפות תכנית מפורטת למימוש החלטה לפיה יוטל סגר מלא בכל שטח המדינה, במסגרתו רק עובדים חיוניים יורשו לצאת מבתיהם ושאר האזרחים יורשו לצאת לצורך הצטיידות או קבלת טיפול רפואי בלבד. במצב כזה, המשטרה תהיה אחראית על אכיפת הסגר, בעוד פיקוד העורף יספק לאזרחים הנזקקים לכך מוצרים חיוניים.

ניידת משטרה
ניידת משטרה | צילום: דוברות המשטרה

ארדן הוסיף ואמר כי לדעתו, ההחלטה לעבור להסגר מלא היא החלטה קשה מאד, אך במצב שנוצר היא בלתי נמנעת, וכי עדיף לנקוט באמצעים קשים לזמן קצר כדי לנצח את הקורונה בזמן הקצר ביותר ולמנוע מקרי מוות.

בעקבות הודעת ארדן הצהירה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, סיגל סדצקי: "אם יוחלט על סגר, לא נפעיל אמצעים טכנולוגיים כדי לבדוק מי מפר אותו. האמצעים הטכנולוגיים ישמשו רק כדי לבדוק עם מי באו החולים במגע".

סיגל סדצקי בכירה במשרד הבריאות
לא נפעיל אמצעיםם טכנולוגיים. סדצקי | צילום: החדשות 12

בתוך כך, המשטרה עדכנה כי פתחה עד כה 86 תיקי חקירה נגד מפרי בידוד. בנוסף נפתחו 12 חקירות בעקבות חשד להפצת "פייק ניוז" ברשת, וכן הוצאו צווי סגירה ל-4 עסקים שהפרו את ההנחיות, בהם אולמות אירועים וחדר כושר. במשטרה שבים וקוראים לציבור: "נשמעים להנחיות – מצילים חיים".

"המשטרה קוראת לציבור להישמע להנחיות והוראות משרד הבריאות, שכן אי קיומן משבש את המאמץ הלאומי במאבק בהתפרצות הנגיף והתפשטותו בישראל. כמו כן, חל איסור מוחלט על הפצה ושרשור של מידע כוזב שכל תכליתו לזרוע בהלה בקרב הציבור. מידע רלוונטי ומוסמך, לרבות עדכונים והנחיות רשמיות, יופצו רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות. לצד ביצוע כלל המשימות המוטלות לפתחה של המשטרה בהקשר של הביטחון השוטף, אכיפת החוק ושמירת הסדר הציבורי, משטרת ישראל תמשיך לסייע למשרד הבריאות במאמץ האכיפה למניעת התפשטות הנגיף ככל שיידרש, הכול במטרה לשמור על שלום הציבור ובריאותו".

אתמול פורסמו הנחיות חדשות לציבור במסמך של משרד הבריאות ובמרכזן - איסור על יציאה מהבית למעט במצבים שמחייבים זאת. עם זאת, עד כה נאמר שהמשטרה לא תאכוף את הפרת ההנחיות. 

במשטרה כבר הודיעו אתמול כי הם ערוכים לעבודה מאומצת סביב התפרצות נגיף הקורונה. עם זאת, הם הבהירו שלא יאכפו את ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, הכוללות איסור על יציאה לפארקים ולים. על פי המשטרה, הפרה של ההנחיה אינה עבירה פלילית ולכן המשטרה לא תאכוף אותה - אולם מצופה מהציבור להישמע לה, לטובת הכלל.