יוסף חיים קארוב הוא עבריין מין מבוקש שאף הוגדר כבעל מסוכנת גבוהה. אחרי שבשנת 2000 הוא הואשם בתקיפה מינית של ילדה בת 9 באורגון, ארה"ב, ונמלט לישראל - עוד לפני שהרשויות המקומיות הספיקו לשים עליו את ידם או להבין לאן מועדות פניו. לאחרונה, האינטרפול הצמיד כרטיס אזהרה אדום לשמו, אלא שגם זה לא עזר וכבר קרוב לשני עשורים קארוב מצליח להתחמק בהצלחה יוצאת דופן גם מהרשויות בארץ. הבעיה היא שהוא ממש לא היחיד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי תחקיר חדש של רשת CBS, עשרות עברייני מין מהקהילות היהודיות בארה"ב מנצלים את חוק השבות ומוצאים בישראל עיר מקלט משלהם. לטענת ארגון ה-JCW האמריקני שעוקב אחר תלונות מהסוג הזה, יותר מ-60 עברייני מין עלו לישראל מארה"ב רק מאז שנת 2014. 

חלקם, כולל קארוב, פגשו את מערכת המשפט בישראל אך לאחר שריצו את עונשם שוב שוחררו לחופשי. שנתיים אחרי שעלה ארצה, קארוב הורשע על ידי בית המשפט הישראלי במקרה נוסף של פדופיליה, ריצה עונש מאסר ובסופו שוחרר מהכלא. לאחרונה, מתלוננת נוספת סיפרה שהוטרדה על ידו במשך שנים – מאז שהייתה בת 5 בלבד.

לדברי מנכ"ל ארגון המעקב האמריקני JCW מאיר סייוולד, "מה שקורה בכנסיה הקתולית כרגע ברחבי העולם זה בדיוק כמו מה שקורה בקהילה שלנו. סיפורי הכיסוי זהים וגם הבושה היא אותה בושה". 

סייוולד מסביר כי בשל אופיין הסגור של הקהילות היהודיות בארה"ב, בעיקר אלו החרדיות, מקרים רבים של פדופיליה נותרים ללא מענה וללא טיפול ראוי. "כולם הולכים ומקיפים את האדם הזה ותומכים בו מכיוון שהם לא מאמינים שהוא יכול היה לבצע פשע כזה. הם תופסים את הצד של המתעלל וכך ההתעללות נמשכת. הם דואגים להעביר אותו לקהילה אחרת, אבל כמה שנים לאחר מכן הוא עושה את אותו הדבר גם שם. הקורבנות מסרבים להתלונן כשהם רואים איך הדברים מתנהלים בשטח". 

 "זה כואב כמו לקבל אגרוף בבטן"  

הרב יהודה אופנהיימר יודע היטב באיזו קלות מסוגל פדופיל יהודי למצוא מקלט בישראל. בשנת 2000 הוא היה זה שעזר בעצמו לקארוב להימלט מהרשויות בלי שאף אחד שם לב לכך. השניים הכירו לראשונה כשקארוב הביע את רצונו להתגייר, ובשלב מסוים סיפר לרב אופנהיימר שהוא נחוש מאוד לעלות לישראל כמה שיותר מהר.

"הוא אמר לי 'אני מתכוון לנסוע לישראל, אני צריך ללכת הרבה יותר מהר ממה שחשבתי שאני צריך'", שיחזר הרב. "הוא אמר שקרה משהו כשהיה צעיר אבל מאז לא קרה שום דבר. הרגשתי שאני יכולה לסמוך עליו. אז כתבתי לו מכתב, הוא קנה כרטיס ויצא לדרך".

הרב אופנהיימר קישר את קארוב עם בני משפחתו וחבריו בישראל, שסייעו לו בהליך הקליטה בארץ. לדבריו, יום אחד הוא קיבל שיחת טלפון מחבר קרוב שסיפר לו שקארוב נעצר על ידי המשטרה. "אני עד היום לא יודע מה בדיוק קרה, אבל זה היה משהו שקשור לעבירות מין קשות... משהו שקרה לבת שלהם ובגלל זה קארוב נעצר. זה הרגיש כמו אגרוף בבטן. זה היה מאוד כואב". 

"הוא התקרב אליי ואמר: 'זה בסדר, אני לא אפגע בך, אין בזה שום דבר רע'"

מנדי האוק, אב לשניים, היה רק ​​בן 8 כשהתחיל לסבול מהתעללות מינית קשה מצד המורה שלו לעברית בבית הספר היהודי האורתודוקסי שבו למד בלוס אנג'לס. "היה יום הולדת לחבר בכיתה והוא הביא מגש עם עוגיות. רציתי לקחת עוגייה, אבל המורה אמר לי לחכות עד סוף השיעור ואז אוכל לגשת ולבחור לי אחת גדולה במיוחד. אחרי שכולם הלכו ונשארתי לבד, הוא אמר לי לי להתקרב אליו והתחיל לגעת בי. קפצתי אחורה אבל הוא תפס את השיער שלי ואמר לי: 'זה בסדר, אתה יכול להתקרב. אני לא אפגע בך. אין בזה שום דבר רע', ואז הוא עשה את זה שוב", נזכר האוק.

לדבריו, המורה, מרדכי יום טוב, המשיך להתעלל בו במשך שנה שלמה עד שבשנת 2001 נעצר על ידי המשטרה בחשד שביצע מעשים דומים בשלושה תלמידים נוספים, בני 8-10. יום טוב הואשם בפדופיליה, ריצה עונש מאסר ושוחרר על תנאי. אך כעבור זמן קצר הוא הפר את תנאי שחרורו, וברח לישראל דרך מקסיקו. 

בארגון ה-JCW מסבירים כי מרבית המקרים, כמו אלה של קארוב ויום טוב, מתרחשים בתוך שכונות או קהילות חרדיות יהודיות בארה"ב - אבל לא רק. להערכת גורמים בארגון, פרט למקרים שנחשפו יש עוד רבים אחרים שלא דווחו כלל. כדי לעודד קורבנות נוספים לבוא להתלונן ובניסיון להוציא לאור עוד מקרים של תקיפה מינית ופדופיליה, בארגון התחילו לקיים אירועי מודעות לנושא בכל רחבי ארה"ב. במקביל, בארגון מציעים לקורבנות לפנות אליהם לקבלת ייעוץ ותמיכה רגשית.