הגבלות הקורונה מגיעות להלוויות: הנחיות משרד הבריאות על איסור התקהלות של עשרה איש ומעלה, לצד שמירת מרחק של 2 מטרים לפחות אחד מהשני, משפיעות לא רק על מקומות העבודה - אלא גם על בתי העלמין וטקסי הלוויות. במקביל, פורום "חברות הקדישא" משרדי הדתות והבריאות מפרסמים את ההנחיות החדשות לניהול הלוויות. בתגובה להנחיות, יו"ר הפורום מסר: "לאפשר רק למספר מלווים מצומצם ללוות את יקיריהם בדרכם האחרונה אינה פשוטה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הלוויה לצד נגיף הקורונה
עורכים לוויה כשברקע החשש להידבק בבנגיף הקורונה

כחלק "משינוי שגרת החיים", כפי שהגדיר ראש הממשלה בנאומו אמש, גם ארגון החברה קדישא שאחראי על סידורי הלוויות והקבורה נאלץ למצוא פתרונות ולהתאים בין ההנחיות החדשות, לבין דרישת ההלכה למניין של עשרה גברים לקדיש.

בתמונות שהגיעו לידינו מטקסי לוויות מהיממה האחרונה, ניתן לראות את ההקפדה של חברת קדישא, בהקמת גדר הפרדה מלאה בין המשתתפים בלוויה כדי למנוע הדבקה של הנגיף. באחת התמונות נראה מניין גברים עומדים מסביב למיטת המת ואומרים קדיש – כשהם מקפידים על מרחק של שני מטרים אחד מהשני.

הלוויה לצד נגיף הקורונה
עורכים לוויה כשברקע החשש להידבק בבנגיף הקורונה

ובצל התפרצות הנגיף ברחבי ישראל, פורום "חברות הקדישא", משרד הדתות ומשרד הבריאות מפרסמים את ההנחיות החדשות לניהול הלוויות עד להודעה חדשה:

אין לאפשר קיום הלוויות כאשר ישנה נוכחות של אנשים שנדרשים לשהות בבידוד ביתי.

אין לאפשר קיום הלוויות המוניות. הלוויות יתקיימו במתכונת מצומצמת של שתי קבוצות כאשר בכל קבוצה ישנם עד 10 אנשים.

בכל מקרה יש לשמור על מרחק של שני מטר בין הנוכחים בהלוויה.

הספדים יתקיימו אך ורק בשטח פתוח.

במקרה שיש אדם שנדרש לשהות בבידוד ביתי שהוא בן משפחה מקרבה ראשונה של הנפטר ומעוניין להיות נוכח בהלוויה, הנושא יאושר אך ורק ע"י משרד הבריאות באמצעות מוקד הבריאות (טלפון: *5400). אדם זה יקבל הנחיות ייחודיות ממשרד הבריאות לאופן ההשתתפות בהלוויה.

יש לעדכן מראש את נציג המשפחה אשר מזמין את הלוויה בנוגע להנחיות אלו בכדי להימנע מאי נעימויות במהלך ההלוויה

אברהם מנלה, יו"ר פורום חברות קדישא מסר בתגובה: "ההוראה לאפשר רק למספר מלווים מצומצם ללוות את יקיריהם בדרכם האחרונה, אינה פשוטה. לבנו עם המשפחות בשעתן הקשה. יחד עם זאת, על כולנו לעשות הכול כדי לשמור על בריאות הציבור ולקיים את הנחיות הדרגים המוסמכים. אנו עושים ונעשה הכול על מנת לאפשר למשפחות להשתתף בהלוויות יקיריהן בצורה המכובדת ביותר  ניתן לקיים לוויה מכובדת גם עם מספר מלווים מצומצם".