"לא אהסס לעגן את ההנחיות בצו": לאחר שמניין חולי הקורונה בישראל זינק ל-433 בני אדם ועל רקע האפשרות לפיה ייתכן שישראל תטיל סגר כדי למנוע את המשך התפשטות הנגיף, ראש הממשלה נתניהו השיב לשאלות בריאיון מיוחד לקרן מרציאנו במהדורה המוקדמת. ראש הממשלה שב וקרא לציבור להקפיד על הנחיות משרד הבריאות - והדגיש שהוא לא תומך בהטלת סגר מלא, אך שלא יהסס להפעיל צווים נגד מפרי הוראות.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מצבנו טוב יותר כרגע מרוב מדינות העולם ועלינו לוודא שזה יימשך כך", הבהיר נתניהו בפתח הריאיון, "היום נתנו הנחיות ברורות של מה אנחנו מצפים מאנשים - לצאת רק לדברים חיוניים כמו אספקת מזון. אני מעדיף שההנחיות האלה יישארו בהבנה והפנמה של הציבור". 

בדרך להסגר (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
על הישראלים להקפיד על ההנחיות | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90"הערב אני אפנה לקהילות שלא הפנימו - כמו הקהילה החרדית והערבית. אם ההנחיות לא יופנמו אז אני לא אהסס לעשות את זה בצו", הדגיש ראש הממשלה. "אני רואה תופעות קשות מאוד של חתונות, אולמות אירועים. שר הבריאות הוציא עכשיו צווים נרחבים לציבור החרדי, עצר את הישיבות. אני אפנה גם לציבור הערבי. זה פיקוח נפש".

"אם צריך, הצו יהיה מוכן מחר ואת תשמעי אותי בערב אם הדבר חיוני", הבהיר נתניהו. "עד עכשיו עשינו את כל הדברים שהביאו לכך שמדינת ישראל נמצאת בין שלוש לארבע המדינות במצב הטוב ביותר בעולם - אבל זה לא החופש הגדול. הקדמנו את כל העולם בסגירת הגבולות, בבידוד ביתי נרחב, בהגבלת התהקלות, בשימוש בכלי דיגיטלי שעכשיו הופעל". 

לא להשתמש (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
מרכזי הקניות נסגרו, הרחובות מתרוקנים מאנשים | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"אני התקשרתי לכמה ידידים בעולם. כולם עובדים כדי להביא את החומרים ויהיה לנו", אמר נתניהו בהתייחס לסוגיית הגדלת הבדיקות. "אני חייב להגיד שגם מדינות אחרות משבחות את המדיניות שלנו עד היום. המדענית הראשית בארה"ב משבחת את המדיניות שלנו. קיבלנו את המחמאה הגדולה ביותר ממדינות אחרות שמאמצות את הדברים שלנו. ראש ממשלת ניו זילנד, למשל". 

"אני ביקשתי שעד יום ראשון יהיו לנו 3000 בדיקות. עד יום ראשון הקרוב", הבהיר נתניהו, "ביום ראשון הבא ביקשתי שנגיע ל-5000 בדיקות, וביום ראשון לאחר מכן הנחיתי להגיע ל-10,000 בדיקות. אני מאמין שיעמדו ביעד. כל יום צריך לעשות את הבדיקות האלה, אי אפשר לעשות אותן לכל האוכלוסיה, אין מקום בעולם שעושים את זה בצורה כזאת". 

"סגר מלא יוביל לקריסה, נצליח לעצור את המגפה אם הציבור יפנים שמדובר בחיים או מוות"

ראש הממשלה הבהיר כי הוא תומך בהמשך קיום ההנחיות שניתנו עד כה - ולא בהטלת סגר מלא, לפחות בשלב זה: "סגר מלא זה לא דבר מומלץ כי זה יביא לקריסה מיידית של כלכלת ישראל. מה שהם מדברים עליו זה הפיכת ההנחיות שנתנו אתמול לצו - ואני ביקשתי להכין את הצו". 

"אם הציבור לא יפנים שמדובר כאן בחיים או מוות, שהם חייבים, כל אחד באחריות שלו, לעשות את הדברים שאתם שומעים ממני וממומחי משרד הבריאות, אם הציבור יחשוב שזה אופציונלי - אז לא נוכל לעצור את התפשטות המגפה. יש לכם, לאמצעי התקשורת, תפקיד חשוב. אם אתם תעבירו את המסרים הללו באחריות ובשכל טוב אני חושב שאנחנו נוכל להשלים את המלאכה". 

"אישרתי כלים דיגיטליים מתקדמים ביותר בעולם שאנחנו כעת משתמשים בהם. אנחנו שולחים לאנשים הודעות. חלק מהם מקבלים הודעות להישאר בבית בבידוד. ככה אנחנו תוחמים את המחלה", הסביר נתניהו, "במקביל, אנחנו פונים לכל הציבור, כי יש חולים שאנחנו לא יודעים עליהם, יש אנשים שהם מדבקים שהם מחוץ למעגל האיתור הזה. יש מקרים שלא נוכל לדעת גם אם יהיו לנו אלפי בדיקות". 

בנימין נתניהו, בני גנץ (עיבוד: גילי יערי/תומר נומברג, פלאש/90 )
משבר הקורונה יוביל להקמת ממשלת חירום או אחדות? | עיבוד: גילי יערי/תומר נומברג, פלאש/90"מספר הבדיקות יוגדל - אבל הוא לא יוגדל באופן אינסופי כי אין לנו את מי לבדוק. בלתי אפשרי לבדוק את כל האוכלוסייה. אף מדינה לא עושה את זה. סין איתרה את המקומות המסוכנים בשיטותיה והיא גרמה להפסקת ההתפרצות", הוסיף. 

"אנחנו צריכים לצפות לעלייה במספר החולים", הבהיר, "אני רוצה להסביר שמכיוון שאנחנו מגבילים את מספר הבדיקות על החשודים שאנחנו מאתרים אותם אז מספר החולים עולה בהתאם. אני שמח מאוד שמכל העולם משבחים את הדרך הנחושה והשקולה שאנחנו מובילים". 

"אפשר וצריך להקים ממשלה עכשיו, זו המגפה הגדולה ביותר שידענו במאה שנים" 

על הסוגייה לפיה אין פיקוח פרלמנטרי על עבודת הממשלה עקב כך שיו"ר הכנסת מונע את כינוסה, השיב נתניהו: "הכנסת צריכה להתכנס. הסיבה שהיא לא מתכנסת ושהיא לא מגיעה להסכמות, היא שבכל תולדות הכנסת הוקמו ועדות הכנסת בהסכמות בין האופוזיציה לקואליציה שלא הושגה עד הרגע. אני מקווה שהיא תושג בקרוב. מי שמשתמש בכלים פרלמנטריים לא מקובלים זו האופוזיציה". 

נתניהו תקף: "בזמן שאני נאבק בקורונה הם רק מתכננים איך להפיל את ראש הממשלה שעומד על המשמר, עומד על הספינה בסערת הקורונה. יו"ר הכנסת הציע להקים ועדה מסדרת שוויונית שתאפשר את הקמת הוועדות בכנסת שיעסקו בקורונה". 

_OBJ

על המצב הפוליטי אמר נתניהו: "אפשר לשים את הפוליטיקה בצד. אפשר וצריך להקים ממשלה עכשיו. זה מה שהמדינה צריכה. אני חושב שאנחנו צריכים לעבוד ביחד מהר. הבעיה העיקרית תהיה בעיה תקציבית. אנחנו מוכרחים להבטיח את הקיום הכלכלי של כל אזרחי ישראל. אם מפנימים את כל הדברים שאמרתי - אז תקום ממשלת חירום או ממשלת אחדות". 

"אני מתעקש להוביל את המדינה לחוף מבטחים במגפה הגדולה ביותר שידענו במאה השנים האחרונות ואני מציע ליריביי הפוליטיים לא להתעסק בעסקנות ובקטנוניות", הדגיש נתניהו, "אצלי יש רצון ואני מקווה שגם אצלם.
ניתן לצוותי המשא ומתן לעשות את העבודה. אני רוצה להודות לצוותי הרפואה, לראשי מערכת הבריאות שעושים עבודה מצוינת".