משרד הבריאות יחריף את המאבק בקורונה בקרוב מאוד? לאחר ההנחיות הדרמטיות של משרד הבריאות לפיהן על נוסעים ששבים גם מספרד, צרפת, שוויץ, אוסטריה וגרמניה לשהות בבידוד ביתי למשך 14 יום, במשרד מבינים שלא ניתן יהיה להמשיך במדיניות הזו שמשאירה עשרות אלפי אנשים בבתיהם כל כך הרבה זמן – וייתכן שיינקטו צעדים אחרים וחריפים. בינתיים, בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות - בוטלו אירועי פורים המוניים, בהם העדלאידע בחולון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אם בקרוב נתחיל לראות בישראל הידבקות של ישראלים בנגיף, שאיננו יודעים מה מקורה ויהיו עשרות חולים כאלה, ישראל תיאלץ לעלות שלב במאבק בקורונה – במקביל לכך, הבידוד הביתי יוסר, פשוט כי הוא לא יהיה אפקטיבי יותר.

נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב בתדרוך במשרד הבריאות‎
נתניהו, ליצמן ובר סימן טוב בתדרוך במשרד הבריאות‎ | עיבוד: החדשות 12

במצב כזה, ינקוט משרד הבריאות בצעדים חריפים אפילו יותר:  איסור על התכנסויות עד 2500 איש או אולי אפילו עד 1000 או 500 איש ואפילו מגבלות על נסיעה בתחבורה הציבורית. אם גם הצעדים הללו לא יעזרו במניעת התפשטות המחלה, נראה מצב כמו באיטליה של סגירת בתי ספר ואוניברסיטאות.

"הסיבה שהמצב בישראל טוב - בגלל הצעדים המחמירים" 

בריאיון למהדורה המרכזית אמר אמש (רביעי) מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "הדרך היחידה למנוע את ההתפשטות בארץ היא באמצעות זה שנמנע את היכולת של אנשים פוטנציאליים להדביק במחלה. הסיבה שהמצב פה טוב ושאנחנו יודעים על כל חולה שנדבק היא מכיוון שקבענו כללים מחמירים. כשתהיה הדבקה שאנחנו לא יודעים את המקור שלה, נחמיר את התקנות".

קורונה בישראל
בישראל נערכים להחרפת הצעדים נגד הנגיף במידת הצורך | צילום: Mahmoud Illean, AP

בר סימן טוב אמר כי הוא מופתע לטובה מרמת ההיענות של הציבור להנחיות: "אנשים מבינים שיש להם אחריות כלפי עצמם וכלפי המשפחות שלהם. אנחנו לא יודעים לנבא כמה זמן זה יימשך ומנסים להרוויח כמה שיותר זמן. ככל שהזמן חולף - אנחנו לומדים יותר על המחלה, מה עוזר ומה לא עוזר".

"אנחנו מקבלים החלטות מקצועיות", הבהיר המנכ"ל, "יש לנו צוות טיפול במגיפות שמייעץ לנו. אנחנו רוצים להיות במצב יותר טוב מהעולם. אנחנו לוקחים היום החלטות קשות כדי לא להגיע להחלטות קשות יותר בעתיד.

אנחנו מקווים שלא נפגע באירועים המוניים. יש מדינות שהורידו את הרף הרבה יותר מאיתנו, להרבה פחות מ-5000 איש. "אם הציבור ייענה ויעשה את מה שאנחנו מורים לו לעשות וישהה בבידוד אנחנו נצליח לדחות ככל הניתן את נקיטת הצעדים האלה". 

בהלת נגיף הקורונה בנתב
ההנחיות לנוסעים ששבים מחו"ל לא חלים על מי שחוזר מארה"ב | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

"הבריאות והכלכלה הולכות יד ביד. אם יקרה פה מה שקרה באיטליה, בדרום קוריאה או בסין -  תהיה פה גם קריסה כלכלית וגם של מערכת הבריאות. כל צעד שעשינו אמרו שאנחנו מגזימים, עברו שבועיים-שלושה והבנו שצדקנו. אם לא היינו סוגרים את איטליה לפני כמה ימים אז היינו בהדבקה המונית בישראל". 

ומה בנוגע למי שחוזר מארצות הברית, שגם בה דווח על מקרי הדבקה ואף מוות מהנגיף? "הנתונים מארה"ב הם מדאיגים אבל הם לא מחייבים את הצעדים עליהם הורינו לחוזרים ממדינות מסוימות באירופה. לא נהסס לקבל החלטה דומה גם לגבי ארה"ב אם נראה שהמצב מחמיר".  

מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר כי ישנם כללים ברורים למדי בנוגע לאופן שבו צריך להתנהל בבידוד ביתי. לדבריו, יש להקפיד על שינה נפרדת, כניסה נפרדת לחדר נפרד – וכמובן להקפיד על היגיינה. "יש לנו מוקד שמתקשה לעמוד בעומס אבל אנחנו מתגברים אותו כל הזמן. יש אפליקציה שאפשר להוריד ויש בה את כל המידע".

 11 הצעדים של משרד הבריאות להתגונן בפני הקורונה:

1. ישראלים השבים מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד ואוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה חלה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד.
2. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא אם כן יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. ישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
3. איסור גורף לקיים כנסים בינלאומיים בישראל.
4. תושבי ישראל השבים מכינוסים בין-לאומיים בחו"ל - יחויבו בבידוד ביתי למשך 14 ימים.
5. עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו"ל.
6. חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
7. חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש , לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל
ב 14 הימים האחרונים.
8. המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו"ל.
9. המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
10. תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
11. משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.