המציאות בשטח נותרה כשהייתה, למעט חידוש הירי מעזה - ובישראל שוקלים שורה של צעדים אזרחיים כלפי הפלסטינים: למרות הביקורת שנשמעת בשטחים כלפי התיאום הביטחוני עם ישראל וכלפי הרשות הפלסטינית שאיימה להפסיק אותו לאחר פרסום התוכנית, מדובר בנשמת אפה של הרשות, שלא תוכל להתקיים בלעדיו. נכון להערב, התיאום הביטחוני הזה נשמר לחלוטין והיום הזה נראה ככל הימים שקדמו לו.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה שקורה ביהודה ושומרון זה איום ללא ביצוע - ומה שקורה בעזה זה ביצוע ללא איום. כלומר: יורים ושותקים. השאלה היא איך מסבירים את הירי מעזה בימים האחרונים? בחודשים האחרונים, ההסבר של עזה לירי היה מאוד פשוט: 'אנחנו לא מרוצים מהקצב שבו ישראל מיישמת את הבנות הרגיעה'.

מפתה לומר שגם הפעם זו הסיבה, אלא שבשבועות האחרונים רואים שורת צעדים משמעותיים שישראל מבצעת לכיוון רצועת עזה. ככל הנראה שהסיבה לירי הפעם היא במאבק המדיני. כשאבו מאזן מייצר אופנסיבה נגד ישראל, מתעמת עם ישראל וארה"ב, ומחריף את הרטוריקה שלו – חמאס לא יכולה להרשות לעצמה להשתרך מאחור.

בצמרת צה"ל מדברים על כך שהגיע הזמן ללכת למהלכים אזרחיים רחבים. ההקלות שישראל מבצעת רחוקות מלהספיק, ולכן יש להמשיך ולבצע עוד הקלות. לא עוד 5 מיילים לדיג, אלא מערכת רחבה שתיצור מסה קריטית של הקלות ויחד איתן מחירי הפסד לפלסטינים. אם ישראל תעשה זאת, וכאמור זה הלוך הרוחות בצה"ל, אזי יהיה סיכוי לרגיעה.‎