ברקע משבר הקורונה והנחיית משרד הבריאות לשבים מתאילנד שעליהם לשהות בבידוד למשך שבועיים בביתם ללא קשר למצבם הרפואי, באל-על מנסים להרגיע את עובדי החברה שנאלצים לטוס ליעדים אלו. במכתב שהגיע לידינו נכתב כי הנהלת החברה רוצה "לחזק את אנשי האוויר ויחידות המטה", אך הבהירו: "ימים קשים לפנינו וייתכן אף כי יידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות". במקביל, החברה החליטה לצמצם טיסות בהתאם לירידה בביקוש. שגרירות תאילנד הנחתה את אזרחיה שלא להגיע לישראל.

המכתב ששלחה אל-על לעובדי החברה
המכתב ששלחה אל-על לעובדי החברה | צילום: אל-על

"אנו בעיצומו של אירוע גלובאלי ומוקדם עדיין לחזות את כל השפעותיו", כתבו בהנהלת החברה. "יחד עם זאת ניתן לומר בביטחון רב כבר עתה כי מדובר בשעת מבחן למדינות העולם ובתוכן ישראל, לענף התעופה ולאל על".
 
בהנהלה הבהירו כי למרות אי הנעימות, הבטיחות היא החשובה ביותר: "לא נתפשר על הערכים שלנו – הבטיחות והביטחון תמיד יעמדו בראש סדר העדיפות, ומתוך כך גם האחריות שלנו ללקוחותינו ולאנשינו".

בהלת הקורונה
בהלת הקורונה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90
בהלת הקורונה
בהלת הקורונה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

בהנהלה הדגישו כי הודעת משרד הבריאות לפיה השבים מתאילנד ייאלצו לשהות בבידוד משפיעה מאוד על הביקוש לטיסות "מתוך ומתוך התחשבות בקהל לקוחותינו הודענו אמש על עדכון המדיניות המסחרית שלפיה אפשר לשנות או לבטל כרטיסים בלי דמי ביטול או שינוי".

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס


  
באל על מעריכים כי ישנם אלפי ישראלים בתאילנד: "בשלב זה לפי הערכותינו שוהים בתאילנד למעלה מ-5,000 ישראלים אשר אמורים לשוב ארצה עם אל על מאחר והביקוש לטיסות הללו עשוי להיות חד כיווני בעיקרו, אנו נבצע התאמות מסחריות נוספות".
 
"נעשה הכל כדי להטיס את הישראלים השוהים בתאילנד ויעדי המזרח האחרים מבלי לסכן את צוותי האוויר ובהתאם להנחיות", סיכמו בהנהלה את המכתב. "סיכמנו עם הגורמים הרפואיים המוסמכים על מדיניות ייחודית המאפשרת לנו להוסיף ולהפעיל את הקו בשלב זה, מבלי להתפשר על שלום הצוותים". ‎

בשגרירות תאילנד בישראל התייחסו להנחיות משרד הבריאות שלחו מכתב לאזרחיה שבו המליצו להם להימנע מהגעה לישראל.

בהלת הקורונה - נוסעים חוזרים בנתב
בהלת הקורונה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

על רקע המשך התפשטות נגיף הקורונה בעולם, רשות האוכלוסין וההגירה צפויה להרחיב את הגבלות הכניסה לישראל ולסגור את שערי המדינה בפני אזרחים מספר מדינות אסייתיות. במקביל להוראת משרד הבריאות החדשה, המורה לכל ישראלי החוזר ממדינות דרום-מזרח אסיה לשהות בבידוד במשך שבועיים, הצעד החדש יביא לסגירת מעברי הגבול בפני תושבי תאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו.

איסור הכניסה החריג, הנעשה בתיאום משרד הבריאות, יכנס לתוקף ביום חמישי הקרוב ויחול הן על עובדים זרים חדשים שמתוכננים להגיע לישראל והן על עובדים השבים מחופשות במדינות מוצאם. מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר כי הודעה רשמית תפורסם בקרוב, לאחר שיתקבל מכתב מסודר בנושא ממנכ"ל משרד הבריאות. "כרגע, נכון לדקה זו, ההנחיות מתייחסות למי שמגיע מסין", הדגישו ברשות.