לכולם יש את "החזאי הפרטי" בטלפון: מגוון אתרים ואפליקציות שמתיימרים לתת כל הזמן ומסביב לשעון תחזית שעתית ונקודתית, מספר ימים קדימה. אבל האם התחזיות האלה מדויקות? חזאי חדשות 12 מתן יעקב יצא לבדוק אם הוא יכול לחזות את מה שהאפליקציות מפספסות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כדי לבצע את הבדיקות, השווינו את התחזית ליום המחרת בנווה אילן הסמוכה לירושלים בשני זמנים: בשעות 8:00 בבוקר ו-12:00 בצהריים.

על פי התחזית שלנו, בבוקר היה צפוי להיות קריר - 4-5 מעלות ללא גשם - ובצהריים 7-8 מעלות, עם סיכוי קטן לטפטופים. לעומת זאת, אפליקציה אחת נתנה תחזית של 8 מעלות עם 40% סיכוי לגשם בבוקר, ו-6 מעלות בצהריים עם סיכויים גבוהים יותר לגשם. אפליקציה אחרת הקצינה, וחזתה 2 מעלות בלבד עם 80% גשם ב-8:00 בבוקר, ובצהריים 5 מעלות ו-40% סיכוי לגשם. בפועל, המרכז המטאורולוגי מדד באותו יום 5 מעלות ושמיים בהירים ללא משקעים בבוקר. כך גם ב-12 בצהריים עם 7.5 מעלות. בסיבוב הזה ניצח החזאי עם התחזית המדויקת ביותר.

בדיקה נוספת נועדה לבדוק עד כמה מדייקות התחזיות לשלושה ימים קדימה בשעה 12:00 בצהריים. אנחנו חזינו עלייה בטמפרטורות עד ל-15 מעלות, בזמן ששתי אפליקציות חזו 17-16 מעלות ואילו אפליקציה שלישית מדדה לאורך היום טווח של 7-17 מעלות. ברגע האמת מדדנו 14.5 מעלות בנווה אילן. גם הפעם, החזאי שלנו ניצח.

בכל הבדיקות, התחזית האנושית הייתה קרובה יותר למדידה האמיתית בשטח - מלבד בדיקה אחת, שבה שתי התחזיות היו זהות ונכונות. יכול לקרות גם מצב הפוך, שבו התחזית האוטומטית נכונה יותר, אלא שהתחזית האוטומטית באפליקציות מציגה נתוני מודל גולמיים בלי שום הסתייגות שחזאים לא עוברים עליהם, לכן יש פערים בתחזית - ולפעמים אפילו את המצב הנוכחי הן לא קולטות.

התחזיות האוטומטיות עוד ילכו וישתפרו, אבל עד אז - כנסו ל-N12 לתחזית מזג אוויר המעודכנת והמדויקת ביותר.