כמה מערכת הבריאות בישראל ערוכה לטפל במגפה בסדר גודל שכזה? מסמך מדאיג במיוחד שחיבר לפני ימים אחדים מנהל המערך הלוגיסטי לשעת חירום של משרד הבריאות חושף עד כמה המשרד לא הגיע ערוך ומוכן להתמודדות עם אירוע כזה של התפשטות מגפה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במסמך מפורטים החוסרים של משרד הבריאות: מכונות הנשמה מדגם C1, מאה יחידות של מכונות הנשמה מדגם C6, 10 מיליון מסכות, 5 מיליון יחידות של חלוקים חסיני מים ו-12 מיליון יחידות של משקפי מגן. אנשים שמכירים את הנתונים הללו אמרו שמדובר ב"יום הכיפורים של משרד הבריאות, שהגיע לאירוע הזה עם ימ"חים ריקים".  

לאור הנתונים המטרידים הללו והצורך הבהול בהשלמת הציוד הדרוש להתמודדות עם נגיף הקורונה, משרד הבריאות אישר אמש לראשונה למנהל הרכש במשרד הביטחון לסייע לו. לאחר האישור, משרד הביטחון נכנס לתמונה ויבצע רכש של כל החוסרים כדי להשלים כמה שיותר מהר את המלאים. נראה שלא יהיה מנוס מלהעביר את האחריות למשרד הביטחון.

אמש נודע כי שר הביטחון, נפתלי בנט, סיכם היום עם המועצה לביטחון לאומי, בתיאום עם משרדי הבריאות והאוצר, כי משרד הביטחון יפתח במבצע רכש רחב היקף של ציוד רפואי חיוני ושינועו למדינת ישראל. זאת, לאור הצרכים המתגברים של מערכת הבריאות והיכולות הייחודיות של משרד הביטחון לרכש חירום ושינוע בין-לאומי למדינת ישראל.

החוסרים של משרד הבריאות (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המסמך שחושף את החוסרים של משרד הבריאות | צילום: החדשות 12, החדשות12

על פי הסיכום שהושג, משרד הבריאות יגדיר את הצרכים, ומשרד הביטחון, באמצעות מנהל הרכש ויחידת הממונה על השינוע הבין-לאומי, יאתרו וירכשו בהליך מזורז ציוד רפואי בארץ ובעולם וישנעו אותו למדינת ישראל. עוד סוכם כי נציג של מנהל הרכש ישב באופן קבוע במשרד הבריאות, ירכז את הדרישות ויסייע בתיאום בין המשרדים.