אחרי 9 חודשים בהם המתינה וציפתה - יפה יששכר הגיעה הבוקר (חמישי) לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו – בה היא מצפה לשמוע את הבשורה המיוחלת. יששכר הגיעה למעון ראש הממשלה כשהיא מלווה בבני המשפחה ששומרים על שתיקה וממתינים מחוץ לפגישה. שעות לאחר השיחה של השניים, הקרמלין שחרר את התמלול המלא. על פי הפרסום, פוטין ענה למילותיה החמות של יפה יששכר במילים: "אני מבין".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

‏על פי פרסומים של הקרמלין, במהלך השיחה בין יפה יששכר לבין פוטין אמרה האם לנשיא: "אני נרגשת שרצית לפגוש אותי, שאתה מוכן להקדיש לי זמן. אני מאוד מודאגת. זה מוכיח לי שאתה חבר של ישראל, חבר של ראש הממשלה שלנו מר נתניהו. רציתי לומר שהבת שלי כ"כ חכמה, אור יוצא מהעיניים שלה. היא טסה לישראל כדי להקים משפחה".

‏"אני מתחננת אליך אדוני הנשיא. בבקשה תחזיר אותה הביתה", המשיכה יפה יששכר. "אני מתגעגעת אליה מאוד וחולמת לחבק אותה. בעשרת החודשים שביליתי במוסקבה בקהילה היהודית, הבנתי כמה רוחשים אליך כבוד. אין שום אנטישמיות. אני מבינה שזה הודות למאמצים שלך. לכן מכבדים אותך כל כך. תודה רבה לך. אני אדם פשוט שנפגשת איתך במעון ראש הממשלה. ופעם נוספת אני מבקשת ממך רחמים, שתרחם עליה ותחזיר אותה הביתה, אליי. כי היא כל החיים שלי. יש לי 2 בנות והן כל העולם שלי".

על כך ענה לה פוטין: "אני מבין. היום תבקר אותה גברת מוסקלקובה, שהיא האמונה על זכויות אדם ברוסיה. היום היא תבקר את הבת שלך".

ליעד גולדברג אחותה של נעמה יששכר (צילום: החדשות12)
ליעד גולדברג אחותה של נעמה יששכר ממתינה לתום הפגישה | צילום: החדשות12

בתום הפגישה יפה יששכר יצאה יד ביד עם רעיית רה"מ שרה נתניהו ולאחר מכן יצאו פוטין ונתניהו. בהצהרות שמסרו לתקשורת אמר נתניהו: "סיימנו עכשיו פגישת עבודה מצוינת בין הנשיא פוטין לביני, בסופה הנשיא פוטין ביקש להביא את יפה אמה של נעמה יששכר, הייתה לנו פגישה מרגשת". נתניהו פנה לפוטין ואמר: "אני מאוד מודה לך על המחווה המרגשת הזאת".

פוטין השיב: "עמיתיי הנכבדים, אכן נפגשתי עכשיו עם אימה של נעמה, לי ברור שנעמה היא ממשפחה טובה והגונה. ידועה לי עמדתו של ראש הממשלה, כל זה ללא ספק יילקח בחשבון בזמן קבלת ההחלטה". הנשיא הרוסי הבטיח: "היום ממלאת מקום זכויות האדם ברוסיה תבקר את נעמה. אני מבין שהאם דואגת מאוד לבתה - ואני אומר - הכל יהיה בסדר".

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי הוא הביע סיפוק רב מאמירתו של הנשיא פוטין והודה לו על נכונותנו. עוד מוסיפים הגורמים כי ההתקדמות המשמעותית התאפשרה בזכות היחסים הקרובים והאישיים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין.

הפטריארך של ירושלים במפגש עם יפה יששכר (צילום: החדשות12)
הפטריארך של ירושלים במפגש עם יפה יששכר | צילום: החדשות12

הפטריארך של ירושלים, שתיווך ונכח בפגישה, אמר למקורביו: "שמחתי לפגוש שני מנהיגים אצילים. אופטימי מאד ומקווה לבשורות טובות בקרוב".

לפני הפגישה, יפה יששכר אמרה בדמעות: "אני מתוחה, מתרגשת, אופטימית, אני אומרת לעצמי שזהו - המסע מאחורינו, של נעמה, שלי, של המשפחה. אני באמת כל כך מקווה שאני אשמע היום מהנשיא משהו טוב, שהוא מחזיר לי את הבת הביתה לישראל, למדינה שלה, לחיים שלה, לעתיד שלה. יש לי כל מיני דברים להגיד לו, אבל זה ייצא מהלב שלי אליו. זה באמת קשה לעכל שאני, האדם הפשוט, הישראלית, הולכת לפגוש את הנשיא במעמד הזה, קשה להכיל את זה".

אמש פורסם כי בשבועות האחרונים גיבש צוות ישראלי מצומצם חבילת מחוות שיינתנו לרוסיה, על מנת לסלול את הדרך לשחרורה של נעמה. בין השאר, הבעלות על גינת אלכסנדר בירושלים תעבור לידי הרוסים, זאת יחד עם רשימת הקלות בגישה לאתרים בעלי חשיבות לרוסיה, והקלות כניסה לישראל לאזרחים רוסיים.

נעמה נעצרה במהלך חודש אפריל אשתקד במוסקבה, כשעצרה שם בטיסת קונקשן בדרכה מהודו לישראל, בגין נשיאה של 9 גרמים של חשיש. תחילה הואשמה בנשיאת סמים קלים לשימוש עצמי, עבירה שעונשה קנס כספי וחודש מאסר, אך אז האישום שונה להברחת סמים לשם סחר. היא נשפטה, הורשעה ונכלאה ל-7.5 שנות מאסר.

במהלך הפרשה התברר כי קיים קשר כלשהו בין מעצרה של נעמה לבין החזקתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב בכלא הישראלי. ברוסיה הציעו לישראל חילופי אסירים - הסגרתו של בורקוב לרוסיה תמורת השבתה של נעמה, אך בישראל החליטו להסגיר את בורקוב לארה"ב כמתוכנן. עם זאת, בממשלה נעשו בחודשים האחרונים מאמצים על מנת להביא לשחרורה של נעמה, והתקווה היא שעם הגעתו של פוטין לארץ הפרשה תתקרב לסיומה.