אין חולק על כך שבשבועות האחרונים סין נאלצת להתמודד עם אחד המשברים החמורים בתקופה האחרונה מבחינה בריאותית - עצירת ההתפשטות של נגיף הקורונה. אבל עם ההידבקויות הרבות והסגר הדרקוני שהטיל המשטר על האזורים עם ההופעות הרבות ביותר של הנגיף, עלה הקושי להתמודד עם הטיפול בחולים שכן מאות מהצוות הרפואי נדבק בעצמו או נמצא בבידוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נינג זו למשל, היא אחות באחד מבתי החולים בעיר הואן שבמחוז חוביי הקטלני, אבל במקום לעזור לנדבקים שמגיעים מדי יום וממלאים את בית החולים, היא נמצאת בבידוד בביתה כבר שבועות לאחר שצילום החזה שלה העלה חשד שהיא נושאת את הנגיף. "עכשיו זו ממש בעיה", היא אומרת בשיחה עם CNN. "בבית החולים שלנו יש יותר מ-100 בני אדם שנמצאים בבידוד בביתם. לצדם יש עוד 30 עובדי רפואה שנמצאו כי הם נושאים את הווירוס". 

וירוס הקורונה
צילום: רויטרס

זו ציינה בשיחה כי אם הבדיקות העלו ממצאים שליליים ואין הימצאות של הנגיף בדם, אזי אפשר לחזור לעבודה אבל לא תמיד התוצאות הללו מגיעות. 

אלא שהמצב בבית החולים שבה עובדת האחות אינו ייחודי. אחות נוספת מבית חולים מרכזי אחר בעיר מספרת שגם שם המצב דומה. "אני מפחדת שהווירוס שבגופי יתפשט החוצה וידביק את הקולגות שלי שעומדים בחזית הטיפול בחולים", כתבה האחות בטוויטר. 

נשיא סין שי ג'ינפינג נבדק אם נדבק בקורונה
נשיא סין בודק אם נדבק בקורונה | צילום: הטלוויזיה הסינית
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס
מבחנה עם נגיף הקורונה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

עובדי הבריאות מתמודדים בסיכון גבוה ועם סיכוי מוגבר להידבקות בנגיף, אלא שבהואן יש מחסור במשאבים רפואיים נוכח ההתפרצות המוגברת והנכונות המאוחרת יחסית להתמודד עם הנגיף, כך שאי אפשר לוותר על רופאים ואנשי רפואה. 

הרשויות בסין לא פירטו לגבי מספר הנדבקים בנגיף בקרב אנשי הרפואה בלבד, אבל דיווחים בתקשורת הסינית ובכתבי עת רפואיים מעלים את האפשרות שבהואן בלבד, שבה יש 398 בתי חולים וכ-6,000 מרפאות קהילתיות - נדבקו מאות רבות של אנשי רפואה להוציא את אלה שבבידוד. 

 

 העדכונים האחרונים על התפשטות הנגיף 

נזכיר כי הלילה האוניה MS Westerdam שעליה כ-2,200 נופשים, הגיעה לסוף המסע שלה, לאחר שמצאה סוף סוף מדינה שהסכימה לפתוח את שעריה ולקלוט את הנוסעים המודאגים. הנוסעים ירדו בנמל בקמבודיה, אחרי שעברו חמש מדינות שונות שסירבו לתת להם לעגון בשטחן. בניגוד לספינת "דיימונד פרינסס", שנוסעיה עדיין מוחזקים בה מול חופי יפן, על סיפונה של האוניה שעגנה בקמבודיה לא נמצא אף חולה קורונה לבסוף. בתוך כך, יותר מ-5,000 איש נדבקו בסין ביממה האחרונה, מניין הקורבנות עומד על 1,383 בני אדם.

לפני שהורשו לרדת מהאוניה, צוותי רפואה קמבודיים בדקו כ-20 נוסעים שחלו במהלך ההפלגה. משרד הבראות מסר כי אף לא אחד מהנוסעים אובחן כחולה בקורונה. אלפי הנוסעים על ספינת הקרוזים "דיימונד פרינסס", בהם 15 ישראלים, נתונים בהסגר כבר יותר משבוע ומספר החולים בנגיף הקורונה על הסיפון מטפס מדי יום.

הספינה הפליגה יותר משבועיים מחוף אל חוף ברחבי דרום מזרח אסיה, בחיפוש אחר נמל שירשה לה לעגון בשטחו. 5 מדינות סירבו להכניס את הספינה לשטחן: תאילנד, טאיוואן, גואם, יפן והפיליפינים. "היו כל כך הרבה מקרים של 'כמעט' - חשבנו שאנחנו יכולים ללכת הביתה ובסוף שלחו אותנו חזרה לים", סיפרה תיירת אמריקנית על הספינה.

הנוסעים הודו לראש ממשלת קמבודיה הון סן על שהרשה להם לעגון. סן המתין למפליגים עם זרי פרחים ובירך אותם עם ירידתם. בתגובה, חילקו לו הנוסעים שוקולדים וממתקים.

בינתיים, הנגיף ממשיך להתפשט בסין וברחבי העולם: ממשלת סין דיווחה כי יותר מ-5000 מקרים חדשים של הידבקות אובחנו ביממה האחרונה במדינה. בסך הכל, כ-64,435 בני אדם נדבקו בווירוס ב-25 מדינות שונות ו-1,383 מתו מהמחלה, כולם בסין למעט שלושה. ביפן דווח על מקרה המוות הראשון כתוצאה מהמחלה, ובבריטניה נמשך הטיפול באזרחית שנדבקה בווירוס בעת ששהתה בסין.