השאלות שלכם - התשובות של ירון אברהם

האם אתה מביע דעה בסיקור שלך? 

המציאות היא תמיד יותר מורכבת מאשר נקודת מבט אחת ונדמה לי שזה היופי בתקשורת, כל כלי תקשורת שמכבד את עצמו צריך לתת במה לכל האידיאולוגיות וההשקפות, כאן בחדשות 12 הדסק הפוליטי והמדיני הוא מגוון ורחב. אף אחד לא צנזר אותי או אמר לי לא להביע דעה מסוימת. כל עוד אתה הוגן זה מה שחשוב. בשורה התחתונה אנחנו קצת לוקים במחלה של הלקאה עצמית, אם בוחנים תוכניות מהשנים האחרונות עוד מאז קלינטון, מדינת ישראל תמיד הייתה צריכה לעשות צעד כמו הקפאה ואז הייתה מקבלת משהו בהמשך הדרך, הפעם בתכנית הזו התהפכו היוצרות. תכנית המאה היא לא ספין במובן שהיא משנה את זווית ההסתכלות, אם היא ברת מימוש זו שאלה מצוינת, הפלסטינים צריכים לעמוד בהרבה תנאים ואני לא רואה איך זה קורה. יכול להיות שנראה כבר אחרי הבחירות צעדים משמעותיים בכיוון.

האם בהלת הקורונה צפויה להשפיע על הבחירות?

יש חשש גדול שהיא תשפיע משני טעמים, אחד רק אפשר לחשוב על מצב שבו, זה טעם אחד שהוא מרכזי, יש חשש של כאלה שאולי נדבקו ואולי לא יוכלו להצביע. הקורונה יכולה להצביע מבחינת הפייק ניוז, תארו לעצמכם שתקבלו סמס שבקלפי שאתם עומדים להצביע בו יש אישה שחזרה מסין ונדבקה מקורונה, אתם לא תרצו לסכן את עצמכם ולצאת ולהצביע. כרגע משרד הבריאות, הממשלה עובדים על זה.

האם אתה אוהב לעבוד בתקופת בחירות?

אין ספק שאני אוהב לעבוד בתקופת בחירות, בסוף יש לנו עבודה שמעבר לזה שהיא חשובה בעיניי היא בעיקר מהנה, אני רואה חברים שלי שעובדים כעורכי דין או רואי חשבון ולא כיף לי שהם ככה משתעממים, זה די יבש והריטואל דומה - בעוד שאצלנו הכול משתנה, הכול בתזזית במיוחד בבחירות.

השאלות שלכם - התשובות של יעל אודם

מניסיונך בתחום, האם מערכת החינוך נמצאת על סף קריסה, ולאן מועדות פניה עם שר החינוך הנוכחי?

האמת היא שקריסה היא מילה חזקה אבל זה לא רחוק מזה. הרבה מורים פנו אליי שהם שוקלים לפרוש מהעבודה. יותר מנהלים ומורים מספרים על מה שקשה במערכת, אני אומרת איך אף מפלגה לא מדברת על זה? זה תחום בוער לא פחות מכל התחומים האחרים.

האם הייתה כתבה שלך שלא רצו לשדר?

הייתה כתבה על ילדים שהושארו בבית החולים ולא רצו לגדל אותם. הייתה התלבטות עד 20:37 אז יונית התקשרה ואמרה לי אם לשדר אותה או לא, זה כתבה על מעון בירושלים שהחליטו בסוף לשדר אותה.

מה צריך לשפר במערכת החינוך?

מערכת החינוך מיושנת, רוב השיעורים פרונטליים, הוא פשוט מדבר כשהתלמידים לא צריכים מידע, יש להם את האינטרנט. המורה לא אמורה להקנות את הידע זה צריך להשתנות. חבל שהמערכת לא שוויונית. יש בעיה אדירה של מחסור במורים, בתי ספר מסתדרים עם כדור בהפסקה אם אין מורה, או יש איזשהו סרט. כך הפערים הולכים וגדלים, כשאין כסף אין מורים.

האם לדעתך צריך להקטין את מספר התלמידים בכיתה?

אם יהיו שני מורים בכיתה זה הרבה יותר משמעותי מאשר להקטין את מספר התלמידים בכיתה. יום אחד בדרך למערכת, התקשרה אליי אם פונדקאית ואמרה לי לבוא לאיכילוב. במסדרון פגשתי שני הורים שמספרים לי את הסיפור - פונדקאית שנכנסה להיריון אחרי שההורים לא הצליחו להיכנס להיריון 6 שנים. אחרי שהם איבדו תקווה האם במקביל לפונדקאית נכנסה להיריון עם שלושה ילדים, ונולדו להם 4 ילדים בסך הכול. בעקבות הכתבה הרבה אנשים נרתמו לעזור באתגר של גידול הרביעייה.  אני מגשימה חלום כל יום שאני כתבת חינוך, במקרה קודמתי בתפקיד אחרי שדפנה ליאל יצאה לחופשת לידה והחלפתי אותה. תמיד רציתי להיות בחדשות, והציעו לי לבוא לשבועיים של התנסות, זה היה ביום של החזרת הגופות של גולדווסר ורגב ז"ל. אנחנו היינו בגל שידורים עם רכב של האו"ם. כל הזמן אני חושבת על הרגע שנפסיק להתרגש, אז נדע שמשהו לא בסדר. זה מחלחל ומגיע לחלומות - העבודה הזו היא דבר בלתי נפרד מהחיים.

השאלות שלכם - התשובות של ערד ניר

האם הקורונה מסוכנת יותר משפעת?

אני לא יודע את מי אני מאכזב אם אני אומר שהקורונה לא יותר מסוכנת משפעת. הבעיה שזה וירוס חדש שאנחנו לא יודעים איך הוא מתנהג ואנחנו רוצים למנוע התפשטות. אבל מבחינת האנשים שמתים, אנחנו מסתמכים על נתונים שמגיעים מסין והם מצביעים על כך שהרבה הרבה פחות אנשים חולים בקורונה ממה שחולים בשפעת. זו הסיבה שיותר אנשים מתים משפעת מאשר מקורונה. הרבה מהחולים בקורונה יחוו תסמינים דמויי שפעת, רבים יחלימו אצל חלק זה יסתבך וההחלמה שלהם תהיה תלויה בשירותי הבריאות שיקבלו. בסין שירותי הבריאות בעייתיים ובישראל לא רוצים להעמיס על מתקני הבריאות.

האם לדעתך הנחיות משרד הבריאות והחוץ מוגזמות ופוגעות בקשרי החוץ לישראל?

זו שאלה מורכבת. התחושה היא שמשרד החוץ דוהר מאוד מאוד מהר, וגם שהוא סוגר את הדלתות אחרי שהסוסים ברחו מהאורוות. אם משרד החוץ מעריך שהקוריאנים שהסתובבו בישראל הפיצו את המחלה אז כל הצעדים שננקטים הם מיותרים. בינתיים אנחנו רואים שאיש בארץ אינו נדבק. בשאלת קשרי החוץ יש טעם מר מול המדינות מולם התקבלו ההחלטות. אז גם במדינות האלה פועלים להראות לישראל את מורת הרוח אבל אני מעריך שאם הכל יעשה בשקיפות ובעקרונות מקצועיים ולא פוליטיים. יבינו ואפשר יהיה לשקם את קשרי החוץ. אני אישית לא הייתי חוזר לבקר במדינה שבה לוקחים אנשים כמוני ולוקחים אותם באוטובוס ומכניסים אותם למלון וכולם מתרחקים מהם.

איך נראה היום שלך?

אני קם בבוקר אני קודם כל לוקח את הדבר הנורא הזה הפלאפון מסתכל בניו יורק טיימס בוושינגטון פוסט ועובר על ציוצים ומנסה להבין מה קורה. בדרך כלל שום דבר ממה שאני חושב בבוקר לא מגיע למהדורה בערב.

השאלות שלכם - התשובות של מתן יעקב

כמה עוד ס"מ נשארו לכנרת מלאה?

הכנרת היא נושא מיוחד שחשוב לרובנו, הכנרת עלתה לאחרונה בגלל משקעים רבים. אנחנו כרגע פחות ממטר לכנרת מלאה, הגענו לתוצאה הזו בשבת האחרונה, יש תוצאות טובות בהקשר הזה.

האם החורף זה נחשב לקשה יותר בהשוואה לחורפים קודמים?

מבחינת כמות גשם אין ספק שירד לא מעט גשם, הרבה משקעים בחורף האחרון, מבחינת גשם אנחנו במצב מאוד טוב. כן בעבר ראינו עונות חורף הרבה יותר עוצמתיות וחזקות כמו חורף 92', החורף הזה כותרות בהקשר לכמות משקעים. אגב, גם בשעות הקרובות צפוי אירוע גשם נוסף יותר באזור הדרום.

האם אתה נהנה בעבודה שלך?

אני די חדש בכל העסק הזה, הכתבים האחרים הרבה יותר וותיקים, ומנוסים. אני חושב שהתשובה היא חד משמעית כן.

האם שואלים אותך על מזג האוויר גם מחוץ לעבודה?

חד משמעית כן, כשאני הולך ברחוב אז מזהים, זה חלק מעבודה, שואלים על מזג האוויר, בגלל שאני מעורה בנושא ועוקב, אז התשובות באות בשלוף, את מוזמנת גם לשאול ולעקוב אחרי העדכונים ב-N12, אז התשובה היא חד משמעית כן.

השאלות שלכם - התשובות של משה נוסבאום

מה דעתך על היחסים בין המשטרה לעדה האתיופית?

היחסים בין המשטרה לעדה האתיופית טעונים מאוד ויש הרבה דם רע. רק בימים האחרונים אנחנו עדים לסיפור חדש בקריית מלאכי, של הערות גזעניות של שוטר לצעיר מהעדה האתיופית. בסיפור הזה האשמה מוטלת לכאורה על המשטרה, אבל גם לבני העדה היה חלק מסוים בליבוי האש והאירועים, כמו למשל בפרשת מותו של סלומון טקה ז"ל, וזאת כדי להמשיך ולהציג את עצמם כקורבנות.

האם המשטרה עושה מספיק לאיסוף הנשק הלא חוקי במגזר הערבי?

המשטרה לא עושה מספיק לאיסוף הנשק הלא חוקי במגזר הערבי, אבל אי אפשר לצפות שהמשטרה תצליח לאתר את כולם. כדי לבצע פעילות כזו, נדרשים אלפי שוטרים שיעסקו בזה – וכידוע יש למשטרה הרבה מטלות חוץ מהנושא הזה.

השאלות שלכם - התשובות של עמית סגל 

מי לדעתך ינצח את הבחירות ומה הסיכוי שיהיה סבב רביעי של בחירות?

מדובר בשאלה שנראית כרגע עם תשובה שלילית, לנצח בישראל זה להשיג 61 מנדטים וזה לא ניכר מאף סקר. באופן תיאורטי, לנתניהו יש את היכולת הזאת ולגנץ אין אותה. ולכן, אם אף אחד לא ישיג 61 מנדטים – אז בחירות רביעיות הן שאלה של זמן. בין אם זה יקרה מיד כי אף אחד לא יצליח להרכיב ובין אם יצליחו להרכיב מין איזו ממשלה מוזרה, של מיעוט בהימנעות של חלקים אחרים. אלא אם כן, ולא נעים לומר את זה, מלחמה גדולה תביא את שתי המפלגות הגדולות יחד.

האם כחול לבן יכולה להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ?

התשובה היא כן. בכל סקר שהתפרסם עד היום, לגוש שרוצה שנתניהו יעוף הביתה שכולל את ליברמן, כחול-לבן, העבודה-גשר-מרצ והרשימה המשותפת יש רוב – יותר מ-61 חברי כנסת. האם הם יכולים להצביע ולהרכיב ממשלת מיעוט שחלק ממנה תתמוך בה מבחוץ? ליברמן כרגע אומר שהוא לא יהיה שותף לדבר הזה, אבל אנחנו יודעים שליברמן מאוד רוצה שנתניהו ילך. באופן תיאורטי יש שתי הצבעות, נכון שזה משתרע מהיבא יזבק ברשימה המשותפת ועד אלי אבידר בישראל ביתנו, אבל עדיין אי אפשר לשלול את האפשרות הזו.

מה ההיתכנות שתוצאות האמת יהיו זהות לתוצאות הסקרים?

אם היינו באפריל הייתי אומר לך – נמוכה מאוד. ביומיים האחרונים תמיד יש תזוזות מאוד משמעותיות. תמיד חוץ מכאשר יש בחירות שניות ושלישיות. כי ברגע שאנשים כבר התקבעו על הדעה שלהם ואנחנו כבר לא בעצם בשלושה חודשים בקמפיין, אלא אנחנו כבר שנה ורבע בקמפיין - אנחנו בעצם מחוסנים כלפי תזוזות דרמטיות של הרגע האחרון ולכן לא הייתי פוסל את זה. אגב, בספטמבר תוצאות האמת היו די זהות לתוצאות של הסקרים, חוץ מזינוק פתאומי של הרשימה הערבית המשותפת.

מה גרם לך להיות כתב חדשות? האם אתה אוהב את תחום הסיקור שלך?

אני מקווה שרואים שכן. זה נורא עניין אותי, האמת שרציתי להיות כתב ספורט או פרסומאי - ושניהם עברו לי. אבל יש משהו מאוד מרגש בלספר לראשונה משהו שאנשים לא ידעו, ללכת בסופר יום אחרי שאני מפרסם סיפור גדול – ולשמוע בתור לפניך אנשים שמדברים על הסיפור שלך.

האם אתה אוהב את החיקוי שלך בארץ נהדרת?

ברמה האישית כן. זה חיקוי די נאמן למקור, הילד שלי רואה את זה וחושב שזה אני. ברמה הפוליטית, יש לי בעיה עם החיקוי בארץ נהדרת שמאשים רק את הכתבים מימין בהטיה פוליטית. הרי הכתבים משמאל הם תמיד מאוזנים כידוע.

האם לדעתך הביקורת על הטיה תקשורתית לצד אחד של המפה היא מוצדקת?

המצב היום הוא שונה ממה שהוא היה פעם, הוא עדיין לא שונה מספיק. הרי אנחנו שומעים את הקיטורים משני צדדים – מצד אחד, הימני מקטר שאין ייצוג, בכל פאנל רואים ימני אחד במקרה הטוב, מול חמישה אנשי שמאל. או כמו שקוראים לזה היום, שמאל-מרכז. מצד שני, אנחנו שומעים תלונות על כל מיני פרשנים, מגישים שהם מוטים לצד ימין. ואני חושב שהסיבה לכך שכולם מרגישים לא מרוצים, היא שהתיקון שהיה צריך לקרות הרבה שנים, וצריך היה לקרות מרצונם של העורכים, הכתבים ובעלי הערוצים לא בוצע בזמן. לא נרחיב למה זה לא בוצע – אבל אז רוצים שהתיקון יהיה מאוד מהיר, הוא מאוד אלים ואז יש תופעות שגם אני לא מאושר מהם, כמו לנגן בגיטרה עם רה"מ – האם אני אוהב את זה? לא, האם אני יכול להבין את התחושה והרקע שממנו זה מגיע – כן.

האם ההתחזקות של הליכוד בסקרים מגיע על חשבון היחלשות של עוצמה יהודית?

עוצמה יהודית היא תופעה שעושה הרבה יותר רעש ממה שהיא באמת. מעולם, בכל שנותיה –וזאת כבר מערכת הבחירות השישית, עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה. הם תמיד חזקים מאוד בסקרים, וחלשים מאוד בקלפי. צריך להבין מהם סקרים – זה קורה בטלפון או באינטרנט אבל התוצאה היא דומה: בין 70 ל-85 אחוז מסרבים לענות להם. מטבע הדברים, לתומכים במפלגות קטנות ואידיאולוגיות יש יותר  נכונות להשתתף בסקר – וזה מטה את התוצאות. מה שקרה עם פייגלין, וטענתי לאורך כל הבחירות שפייגלין הוא תופעה שנופחה, זה בדומה לעוצמה יהודית. למרות שבכל הסקרים הם עברו את אחוז החסימה, ביום הבחירות הם היו רחוקים מזה ב-60 או 70 אלף קולות. אין שום סיכוי שעוצמה יהודית תעבור, וזה נכון שמצביעי עוצמה יהודית לא יעברו לימינה והם מזדהים עם האנדרדוג, ובאופן מטורף לגמרי – מפלגת המחאה הגדולה ביותר היום היא מפלגת השלטון. אז אם הם לא יצביעו לעוצמה, הם יצביעו לליכוד.

האם המצב הביטחוני של היממה האחרונה ישפיע על תוצאות הבחירות?

אם זה ייגמר עכשיו אז לא. אבל אם זה יחריף ויעמיק, קודם כל זה יכול לדחות את הבחירות, מה שכמעט קרה בספטמבר. למדנו כבר אחרי שלוש מערכות בחירות, אפילו ארבע אם סופרים את 2015, שאירועי עזה כבר הפכו ללא פוליטיים. זאת אומרת, כולנו לא באמת מאמינים שממשלה אחרת תפעל אחרת ולכן – ההשפעה של זה היא זניחה.

למה בני גנץ מפחד מעימות עם נתניהו?

אני חושב שהוא חושב שהוא פחות מיומן בזה. ושנתניהו יכול לעשות לו שם בית ספר. היועצים שלו המליצו לו בחום לא ללכת על הדבר הזה. אגב, אי אפשר לבוא בטענות לגנץ, כי נתניהו ברח מעימות דומה במשך שנים.

למה אתה מצייץ בזמן שידור?

אני מצייץ בזמן שידור כי היום העבודה היא לא רק בטלוויזיה, אלא היא גם בטלפון, בטלגרם, בטוויטר בפייסבוק וכו'.

האם חשבת פעם להצטרף לפוליטיקה והאם קיבלת הצעות?

באופן מאוד מעליב, קיבלתי מעט מאוד הצעות. בעצם אחת – מכחול לבן, וכמובן השבתי בשלילה.

האם אתה חושב שפרסום הסקרים יכול לשנות את דפוסי ההצבעה של הבוחרים?

כן, כאשר רואים שמפלגה מסוימת עוברת את אחוז החסימה או לא עוברת, זה גורם לאנשים לבוא לקלפי או לא לבוא. בישראל אנשים מצביעים אסטרטגית, לא רק מצביעים למי שהם תומכים בו, כמו בשאר העולם. אלא כמו יהודים טובים, הם אוהבים לחשוב מה ההשלכות הגיאו-אסטרטגיות של זה. זו הסיבה למה שאנחנו רואים למה שמכונה – השתייה הגדולה.  

האם קמה בעבר ממשלה צרה?

צריך להגדיר את ההבדל: ממשלה רחבה היא כזו שמונה 70 ח"כים ומעלה כמו ממשלת אחדות. ממשלה צרה היא כזו שמונה 61 או 62 ח"כים. הממשלה שאנו מדברים עליה היא אנורקטית של פחות מ-60 ח"כים זה דבר שלדעתי לא קרה מעולם, בטח לא במספרים האלה. הרעיון האחרון הוא שכחול-לבן תקים ממשלה שלה בלבד, כשכל המפלגות האחרות יתמכו בה מבחוץ, כלומר בממשלה יהיו שלושים ומשהו חברי כנסת – זה דבר שאין לו אח ורע וגם אין לו תוחלת חיים מאוד מאוד גבוהה.

כמה זה קשה ברמה האישית לעבוד במערכת בחירות שלישית ברצף?

האמת היא שברמה האישית זה יותר קל, בבחירות ראשונות יש מין מתח כזה, אתה לא נוסע לחו"ל ואתה מבטל חופשות. בבחירות הרביעיות לדעתי נעלה כבר בטלפון מאיזה נופש בווינה.