נשיא המדינה קרא לציית להנחיות משרד הבריאות, הפציר במנהיגי המפלגות הגדולות להגיע לאחדות - ותקף את יו"ר הכנסת המתפטר: נשיא המדינה, ראובן ריבלין, פנה הערב (רביעי) לעם ישראל בנאום מיוחד בו הדגיש את חשיבות הציות להנחיות משרד הבריאות על רקע משבר הקורונה - וקרא להקים ממשלת אחדות רחבה. ריבלין תקף את התנהלות יו"ר הכנסת המתפטר אדלשטיין על כך שבחר לא להיענות לפסיקת בג"ץ בעניינו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו נמצאים בימים קשים עבור ההנהגה והחברה הישראלית", פתח הנשיא ריבלין את דבריו, "הערב הושתו עוד תקנות חדשות שהגבילו את חופש התנועה שלנו והחירות שלנו באופן שכמותו לא היה בעבר, והכל למען שלומנו ולמען שלום היקרים לנו מכל". 

"בימים בהם, כאן במדינת ישראל, אנו קוברים את מתינו בצנעה, עורכים חתונות ללא אורחים, סוגרים ישיבות, בתי כנסת, בתי ספר, אוניברסיטאות. ברגעי חירום אלו, אנחנו צריכים ללמוד את אמנות הציות. לציית להוראות משרד הבריאות, לציית להוראות הממשלה, לציית להוראות כוחות החרום וההצלה", הבהיר. 

אופנועני הימל
הנשיא קורא להיענות להנחיות ולהישאר בבתים | צילום: דובר צה"ל

הנשיא קרא להיענות להנחיות משרד הבריאות: "גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות - נעשה ונשמע. עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו. אני פונה אליכם אזרחי ישראל: בנפשנו הדבר. בנפשנו הדבר".

ריבלין תקף בחריפות את אדלשטיין: "לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיים את צווי בית המשפט" 

"הציות, ההישמעות להוראות, אינם חובתם הבלעדית של אזרחי ישראל. בימים הרי גורל אלו, הם בראש ובראשונה, חובתם העילאית של נבחרי הציבור, של מנהיגיו, של רבניו ומורי דרכו, מכל המגזרים. אנו עדים בימים אלה להתנגשות חריפה ביותר בין הרשויות, השופטת והמחוקקת". 

ועם זאת, למרות השסע העמוק בין המחנות, ולמרות הרטוריקה החריפה בין הצדדים, אני יודע כי רובה ככולה של ההנהגה הישראלית, מימין ומשמאל, יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט, וכי לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיימם. וזאת גם אם סבור מאן דהוא כי שגה בית המשפט בהחלטתו".

יו
מתקפה על התנהלותו של יו"ר הכנסת המתפטר אדלשטיין | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"תהא אשר תהא המחלוקת בינינו", הוסיף ריבלין, "עלינו להבטיח תמיד כי כללי המשחק הדמוקרטי, שבלעדיהם חרב הבית, נשמרים. עתה, משהתפטר יושב ראש הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן קשה זאת".

"יקיריי, עת צרה היא לישראל", המשיך ריבלין ופנה לנתניהו ולגנץ: "אני פונה מכאן לראשי המפלגות הגדולות שאיתם כבר נפגשתי: מצאו את הדרך למצוא הנהגה משותפת, הנהגה אחראית, הנהגה לחברה הישראלית הנמצאת בשעת משבר קשה. שימו לנגד עיניכם, את המגפה הנוראית המכה בנו, הגובה מאיתנו קורבנות יקרים ופוגעת אנושות בכלכלת ישראל, ובבתים רבים כל כך הנאבקים על הישרדות כלכלית". 

בני גנץ ובנימין נתניהו
הנשיא קורא לנתניהו וגנץ לסכם על אחדות | עיבוד: פלאש 90

"אני יודע כמה קצר המרחק ביניכם. על כל אחד מהצדדים להבין את הקווים האדומים של האחר - ולהתגמש מולם, בהבנה שאין לנו, פשוט אין לנו דרך אחרת. שלבו כוחות למען העם בישראל. שכן, אם לא עכשיו - אימתי?". 

"אזרחי ישראל, נער הייתי וגם זקנתי. כילד חוויתי על בשרי את המצור על ירושלים. ידענו כעם וכאומה רגעי מבחן קיומיים וקשים יותר - ויכולנו להם. אין בלבי ספק כי גם היום, אם נדבק באחריות הציבורית והאישית ובערבות ההדדית בינינו, נוכל לקושי. אנחנו נתגבר ונצא מחוזקים. שמרו על עצמכם ועל הסובבים אתכם. אנחנו נתגבר אם נבין כל אחד את אחריותו. היו ברוכים גם בערבים קשים כמו הערב הזה".