בהלת הקורונה - וההיערכות בישראל: היום (שבת) אירעה דרמה גדולה בנתב"ג, כתוצאה מהמדיניות החדשה לבלימת התפשטות הנגיף הקטלני מסין. עשרות אזרחים סינים שנחתו ממוסקווה בנתב"ג גורשו – לאחר שהתברר ששהו בסין בשבועיים האחרונים. בשלב זה, רק אזרחי ותושבי ישראל יורשו להיכנס מסין – ורק בתנאי שישהו בבידוד ביתי למשך שבועיים (תקופת הדגירה של הווירוס).

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המדיניות היא שכל מי שינסה להיכנס בנתב"ג, דרך היבשה או דרך הים ויתברר שהיה בסין – יגורש באופן מיידי. האזרחים הסינים שהגיעו מרוסיה לא צפויים להיות האחרונים שכניסתם לארץ תסורב. 

משרד הבריאות יפרסם ביממה הקרובה צושיחייב את תושבי ישראל ששהו בסין ב-14 יום האחרונים לשהות בבידוד ביתי עד חלוף 14 יום ממועד עזיבתם את סין. הערב שר הפנים אריה דרעי הרחיב את החלטתו בנושא והצהיר כי גם מעברים אווירים ייסגרו לזרים ששהו בסין.

דרעי הודיע כי ההחלטה התקבלה בהמלצת שר הבריאות יעקב ליצמן. כעת משרד הפנים ימנע כניסה לישראל של אנשים ששהו בסין בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל- גם במעברים האוויריים. מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ׳ שלמה מור יוסף, הונחה להיות בקשר רציף עם מנכ"ל משרד הבריאות כדי למצוא פתרונות מתאימים בהתאם להמלצות המתעדכנות.

"נדאג לכך שמי שבבידוד בית יקבל פיצוי"

ההיערכות נמשכת והערכת המוצא במערכת הבריאות היא שהנגיף יגיע לישראל בשלב כלשהו. מחר יתקיים דיון מיוחד ביוזמת ראש הממשלה עם כל הגורמים הרלוונטיים, בעקבות ההכרזה על מצב חירום בין-לאומי

"אנו ממשיכים לנקוט בצעדים מהותיים בנוגע למניעה ככל הניתן של כניסתו של נגיף הקורונה לישראל", אמר הערב השר יעקב ליצמן. "על אזרחי ישראל לפעול במשנה זהירות ולנהוג על פי הוראות אנשי המקצוע במשרד הבריאות, המתואמות עם המלצות ארגון הבריאות העולמי. עצירת כניסה ישראלית של מי ששהו בסין ואינם תושבי ישראל וכן שהייה בבידוד ביתי לכל מי שחוזר מסין, הן פעולות הכרחיות שמשמעותן מניעת תחלואה אפשרית. בנוסף נדאג לכך שמי ששוהה בבידוד בית יקבל פיצוי באמצעות דמי מחלה או חופשה".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחח הערב עם רינה מצליח ב"פגוש את העיתונות" והסביר כי הגעת הנגיף לישראל היא עניין של זמן. "25 מדינות כבר נדבקו. בסופו של דבר אין לנו אפשרות להיות הרמטיים. מהרגע שנגלה את הווירוס בארץ נעבור משלב ההכלה לשלב ההתמודדות".

בר סימן טוב הבהיר כי מניעת התפשטות הנגיף בישראל תלויה הרבה בערנותם של האזרחים. "נוכל להתמודד עם המחלה רק אם יקשיבו לנו", אמר מנכ"ל המשרד. "כל מי שחזר מסין מחויב להישאר בבידוד במשך שבועיים – עד לשלילת האפשרות שנדבק".

"יש הרבה סימני שאלה בכל העולם סביב המחלה", הוסיף. "אנחנו לא יודעים באופן אמיתי כמה מתו ונדבקו במחלה. הרבה מאוד אנשים נדבקו בנגיף מסביב לעולם – ולא יודעים על כך. רב הנסתר על הגלוי בשלב הזה". כמו כן, חברת התעופה "אל על" הודיעה כי בשל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה היא משהה את כל טיסותיה מישראל לסין למשך כחודשיים. בנוסף, חברת התעופה הסינית "היינאן איירליינס" הודיעה על השהיית קו הטיסות שלה מתל אביב לבייג'ינג.