פרסום ראשון: נוהל חדש של משרד הבריאות קובע כי מטופלים טרנסג'נדרים במרפאות לבריאות הנפש יאושפזו במחלקות ייעודיות לטרנסים – ללא קשר לבעיה הנפשית המסוימת ממנה סובלים המטופלים. בעקבות פניית חדשות 12 הודיעו במשרד הבריאות כי למרות הכוונה להוציאו לפועל בימים הקרובים, הנוהל יבוצע בתיאום עם נציגי הקהילה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הנוהל, שייכנס לתוקף בימים הקרובים והגיע לידי חדשות 12, מאפשר לבתי חולים ברחבי הארץ להפנות מטופלים טרנסג'נדרים לשלוש מחלקות במרכזים הרפואיים "אברבנאל" בבת ים ו"איכילוב" בתל אביב. בנוהל לא מצוין כי ההפניה למרכזים הללו תתן משקל להעדפת המטופל או להתמחות במחלה הנפשית המסוימת שעמה הוא מתמודד.

מנסחי הנוהל טוענים כי הוא נועד לאפשר טיפול איכותי ומקצועי שיותאם למטופלים טרנסג'נדרים, אך בארגוני הקהילה חוששים שהנוהל בניסוחו הנוכחי יאפשר לבתי חולים ברחבי הארץ למנוע טיפול מטרנסים ולשלוח אותם אל המחלקות הייעודיות – שממוקמות כולן בגוש דן, שתיים באברבנאל ואחת באיכילוב. בירושלים, בדרום ובצפון אין אף מחלקה כזו.

על הנוהל החדש חתומה ד"ר אורלי וויינשטיין, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, והוא כבר הופץ לבכירי משרד הבריאות. הנוהל גם קובע כי ניתן יהיה להחליט שהמשך הטיפול יהיה שלא באזור מגוריו של המטופל, לאחר קבלת אישור מקופת החולים המבטחת - גם כאן ללא התייחסות לרצון המטופל.

"על פי הנוהל העתקת מקום האשפוז נתונה להחלטת בתי החולים", הדגיש אלישע אלכסנדר, מנכ"ל שותף בעמותת "מעברים" לקהילה הטרנסית. "מנסיוננו בליווי פונים עם אובדנות פעילה למיון, היכולת שלהם ושלנו לדאוג לאשפוז מיטיב לעתים מוגבלת מאד. נוהל ברור ומפורש שיתייחס לרצון המטופל יסייע לכך".

למרות הכוונה להתחיל בהפעלת הנוהל כבר בימים הקרובים, בעקבות הפרסום אמרו היום במשרד הבריאות כי הנוהל "יפורסם בתיאום ופגישה עם נציגי הקהילה", לשון משרד הבריאות.