אחרי הנזקים בצפון - במרכז ובדרום מתכוננים לסערה: גשם צפוי לרדת היום (חמישי) ברוב חלקי הארץ, בצפון הארץ ירד גשם לפרקים, הסערה תתמקד בדרום ובמרכז - עם חשש כבד להצפות במישור החוף ובשפלה. אתמול ההצפות שנגרמו כתוצאה מגשמים עזים גבו את חייו של אדם אחד בנהריה, שרחובותיה הפכו לנהרות לאחר שנחל הגעתון עלה על גדותיו. במהלך היממה האחרונה מפלס הכינרת עלה בלא פחות מ-21 ס"מ. מוקד הסערה בשעות הקרובות צפוי להיות באזור אשדוד ואשקלון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במושב גבעתי הסמוך לקריית מלאכי חילצו כוחות כיבוי והצלה משפחה שנלכדה בביתה שהוצף. כמות גדולה של מים חדרה לבית ולשטח המקיף אותו, ובני המשפחה לא הצליחו להיחלץ. בסופו של דבר הוצאו כולם מהבית בשלום.

במהלך הלילה פעלו כוחות הצלה גם ברחבי מחוז ת"א, בהגשת סיוע לאזרחים שנתקעו בשלוליות ולא יכלו לחלץ עצמם. ברחוב קפלן בת"א דווח על קריסת מרפסת בניין בקומה ראשונה. לא היו נפגעים ונקבע כי אין סכנה למבנה, מהנדס העיר זומן למקום. נכון לשעה זו, כל הכבישים וצירי התנועה במחוז ת"א פתוחים לתנועה, אך המשטרה קוראת לציבור הנהגים "להימנע מלקחת סיכונים".

על פי רשות המים מפלס הכינרת עלה ב-23 ס"מ בסך הכל והגיע ל-211.10-. מתחילת החורף עלה מפלס הכנרת ב-80 ס"מ. הזרימות בנהר הירדן הגיעו לספיקה של 136 מ"ק לשנייה. נחל קישון זורם בעוצמה רבה כשהשיא שנמדד השתווה לשיא היסטורי - 215 מ"ק לשנייה.

בבקעת הירדן, במדבר יהודה ובים המלח קיים היום חשש לשטפונות, ובחרמון יוסיף לרדת שלג. הלימודים בחלק מיישובי הצפון בוטלו, ובמהלך הלילה קוימו הערכות מצב לגבי יישובים נוספים בהם נשקל לבטל את הלימודים. אתמול תלמידי בית ספר וילדי גנים בצפון חולצו באמצעות משאיות, לאחר שהצפות כבדות סיכנו אותם ולא אפשרו להם לצאת ממוסדות הלימוד.

בחיפה ובנהריה, שם ירדו עד כה כמויות הגשם הגדולות ביותר, נרשמו כ-120 מ"מ של גשם מאז אתמול, הרבה מעבר ליכולת הניקוז של התשתיות העירוניות. בגליל ובגולן ירדו 60-80 מ"מ של גשם ואילו באזור המרכז, לשם הגיעה הסערה בלילה, ירדו במהלך יום אתמול רק 2-8 מ"מ.

אך עם הגעת הסערה למרכז הארץ בשעות הלילה, היא הביאה איתה כמות גדולה מאוד של משקעים, וברשויות העירוניות ערוכים להצפות ולשיטפונות. באזור תל אביב ובמישור החוף צפויים לרדת 150-200 מ"מ של גשם, בדומה לכמויות שירדו אתמול בצפון הארץ. מרשות המים מעדכנים כי בשל כמויות הגשם, קיים חשש להצפה של נחל איילון והשכונות הדרומיות בתל אביב.

לאחר האירועים הקשים בסוף השבוע הקודם, בהם מצאו את מותם בני הזוג דין שושני וסתיו הררי ז"ל שטבעו למוות במעלית שנתקעה בבניין מגורים בשכונת התקווה, בעיריית תל אביב-יפו הודיעו כי הם נערכים ביתר שאת לקראת המערכה החורפית הקרובה, אך הדגישו כי אין באפשרות להבטיח שלא תהיינה הצפות. גם במשטרה הודיעו אתמול על היערכות למזג האוויר הקשה, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, קיים הערכת מצב עם כוחות החירום כדי לוודא את מוכנותם.

חיילים מחלצים מהשיטפון בנהריה
חיילים מחלצים מהשיטפון בנהריה | צילום: דובר צה"ל
הכביש בין גדות לגונן בעמק החולה
צילום: none, ענת זיסוביץ

מזג האוויר הקיצוני שפקד את נהריה גבה מוקדם יותר אתמול את חייו של מוטי בן שבת ז"ל בן ה-38, שפעל יחד עם חבריו לחלץ בני משפחה שנלכדו ברכב בשיטפון. בשיחה שקיים עם חדשות 12, סיפר חברו רביב כהן: "הוא ממש דילג על המים, התפעלתי מהעוצמה שלו. אחד הבחורים שהיה שם סיפר לי שהוא נשאב לכיוון נחל הגעתון שמוביל לים".

בבית הספר היסודי אוסישקין בנהריה נלכדו מאתמול בשעות הבוקר ועד לשעה 20:00 כמאה תלמידים בשל הגשמים העזים שהציפו את דרכי הגישה. במשך שעות ארוכות לא הצליחו ההורים ליצור קשר עם ילדיהם, אך מצוות בית הספר נמסר להם כי מצבם טוב וכי הם מקבלים מזון ושתייה. רק לאחר שעות ארוכות, הצליחו צוותי החילוץ וההצלה להוציא את הילדים מהמקום והם פונו ללא פגע.

גם אל חיפה הוזעקו צוותי סיוע ויחידת הצוללנים "להבה" על מנת לתת מענה לאירועי קיצון. מכבאות והצלה מחוז חיפה עדכנו כי לאורך היום נרשמו למעלה ממאה אירועים.

באשדוד נרשמו לאורך היום הפסקות חשמל רבות וכ-60 אלף תושבים מצאו את עצמם בעלטה במשך שעות ארוכות. בעקבות הפסקות החשמל התקבלו במד"א 30 קריאות של אנשים שנתקעו במעלית.

שלג בחרמון
צילום: רוני עוז רייזנר
שלג בחרמון
צילום: רוני עוז רייזנר

בחלק מהרשויות המקומיות בצפון הוחלט שלא לקיים היום את הלימודים בשל חשש מהצפות, זאת לאחר שהבוקר בוטלו הלימודים בחלק מיישובי הגולן. כ-40 אלף ילדים יישארו מחר בבית. היישובים בהם לא יתקיימו מחר לימודים הם נהריה, מעלות, עכו, שלומי והמועצות האזוריות מטה אשר, מעלה יוסף ותמר. משרד החינוך הודיע על ביטול הבגרות בתנ"ך ביישובים שבהם לא יתקיימו הלימודים ויודיע בקרוב על מועד חלופי כדי לאפשר לתלמידים להיבחן באופן מסודר.

הכבישים שחסומים לתנועה (נכון לשעה 10:30):

בצפון: 

כביש 22 מחלף ידין לכיוון חיפה חסום לתנועה (הפניה דרך כביש 4)

כביש 899 מצומת סאסא לצומת מתת בשני הכיוונים (הפניה לכביש 89)

בדרום:

כביש 232 מצומת הודיה לצומת אשכולות בשני הכיוונים (הפניה לכבישים 4 ו-3)

כביש 4 מחלף אשדוד לדרום נתיב ימני חסום

כביש 4 צומת בית עזרא לצפון נתיב ימני חסום

כביש 90 מעין בוקק למצפה שלם בשני הכיוונים

פינוי שלג בגולן
חיילים בגשם ברמת הגולן | צילום: Maor Kinsbursky, פלאש 90

ענף ההסברה של כבאות והצלה לישראל פרסם אתמול הנחיות מצילות חיים. "בגלל המשקעים הגדולה ואירועי המוות הטראגיים בשבועיים האחרונים, אנו שבים ופונים אל כלל האזרחים לפעול על פי ההנחיות הבאות", נכתב בהנחיות כבאות והצלה.

רשימת ההנחיות:

1. במקרה של שיטפונות והצפות אין לרדת לחניונים או לקומות הנמצאות מתחת למפלס הקרקע.

2. אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע - צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע שבהם כוחות הביטחון יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך.

3. במקרה של שיטפונות, אין להתקרב למקורות מים זורמים ולערוצי נחל מחשש להתמוטטות הגדות ובשל הזרימה החזקה שעלולה לגרום להיסחפות בזרם המים.

4. במקרה של שיטפונות יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות.

5. אין לחצות מקורות מים ומקומות עם זרימת מים חזקה (גם עם רכבי שטח) - הדבר מהווה סכנת חיים ממשית.

6. אין לחצות כבישים מוצפים שאין ביכולתנו לאמוד את עומקם.

7. בכל מקרה של סכנה חייגו מיד ל-102 והזעיקו את לוחמי האש.

8. האזינו והתעדכנו מעת לעת באמצעי התקשורת והרשתות החברתיות באשר להוראות כוחות הכיבוי וההצלה.