"וירוס קטלני שמקורו באסיה ומופץ ככל הנראה על ידי עטלפים כבר פגע והרג כמה אנשים. תוך חמש שנים לא יהיה פה איש". את המילים האלה כתבה הסופרת הישראלית שלומית מירון לפני חמש שנים בספרה "מורטריום", במה שנראה כמו חיזוי מדויק ומפתיע של התפרצות נגיף הקורונה הנוכחית. בשיחה עם N12 אומרת מירון: "בכתיבה כזאת יוצאים דברים שאין להם הסבר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"קול סנסציוני שבוקע מהטלוויזיה מצטט איזה מדען שטוען כי נותרו לנו, לכולנו, עוד חמש שנים על פני האדמה", נכתב בספרה של מירון. "היא וראובן, המוטלים ברישול על הספה בסלון, נדרכים. וירוס קטלני שמקורו באסיה ומופץ ככל הנראה על ידי עטלפים כבר פגע והרג כמה אנשים. מכאן ועד למסקנה שתוך חמש שנים לא יהיה פה איש".

סגנון כתיבתה של מירון, כפי שמציינת הסופרת, הוא אינטואיטיבי והיא אינה בטוחה כיצד עלה בה הרעיון לכתוב על הנושא. "כל הספר רצוף בצירוף מקרים הזויים", סיפרה. "אני מרצה על כתיבה אינטואיטיבית, אבל אני לא מיסטיקנית - בכתיבה כזאת יוצאים מאיתנו דברים מסתוריים שאין להם הסבר".

עטיפת ספרה של שלומית מירון‎
עטיפת ספרה של שלומית מירון‎ | צילום: קרן בויקו, kris trappeniers

לווירוס הסארס שפרץ בשנת 2002 היו מאפיינים דומים לאלו המזוהים היום עם מחלת הקורונה, אך לדברי מירון התפרצות המגיפה הקודמת לא שימשה לה השראה בעת כתיבת הספר: "אני נורא נמנעת מהתמכרות לחדשות רעות או להקשיב כל הזמן לחדשות  כדי לשמור על הצלילות והשפיות, אז זה לא הגיע מזה. לא בטוחה במאה אחוז שמשהו מבחוץ לא נכנס, אבל זה מאוד מאפיין כתיבה שכזאת: את כותבת משהו, ואז המציאות מביאה לך את מה שכתבת".

בנוסף לצירוף המקרים יוצא הדופן, בתהליך פרסום הספר נתקלה מירון במקרה דומה אחר: אחת העובדות בהוצאת הספרים שדרכה ניסתה להוציא את ספרה התקשרה אל הסופרת וסיפרה בהתרגשות כי סיפור חייה של גיבורת "מורטוריום" דומה באופן מוזר לסיפור חייה. "היא אמרה לי שהרבה מהדברים שכתבתי בספר הם חלק מהביוגרפיה שלה. הגיל והשם והעובדה שהיא רק בגיל 37 הביאה ילדה לעולם", נזכרה מירון. "לא זכרתי את הקטע הזה בספר בכלל, לא הייתי בקשר עם השורות האלו המון שנים, לכן זה נורא מפתיע".