שנת 2020 רק התחילה והאישה שעל פי החשד נרצחה הבוקר בביתה על ידי בן זוגה מצטרפת לרשימה ארוכה של נשים שנרצחו בישראל על ידי בן משפחה. 13 נשים נרצחו בשנת 2019, אחת מהן היא מיכל סלה זיכרונה לברכה מהיישוב מוצא, בת 32 במותה. נגד בן זוגה אלירן מלול הוגש כתב אישום על פי הוא רצח את מיכל בביתה, בנוכחות בתם התינוקת. אחותה של מיכל הגיבה לרצח האחרון וקראה לממשלה לעשות שינוי בסדר העדיפויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה יום קשה מאד", סיפרה לילי בן עמי ל-N12. "קשה עם הקונטרסט המצמרר בין רציחות אכזריות של פעוטות ונשים על רקע אלימות במשפחה, לבין כך שבסדר העדיפויות של הממשלה - הנושא בתחתית. כבר לפני 3  שנים הממשלה אישרה 250 מליון שח לנושא, אבל העבירה רק 30 מליון - מתוך 150 שהיו אמורים לעבור עד כה. כאילו זו לא מדינת הסטארט אפ ניישן, המדינה שהיא מספר אחד בבטחון. או שמא בטחון אישי זה רק מול הטרור? מה עם בטחונה של אשה שחווה טרור בתוך ביתה? אחותי מיכל סלה נרצחה באכזריות, לעיני בתה, כשהיא לבושה בפיג'מה. איך את מתגוננת מזה?".

אלירן מלול שמואשם ברצח אשתו מיכל סלה‎
אלירן מלול שמאושם ברצח בת זוגו מיכל סלה ז"ל | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

מחקירה ראשונית של האירוע הבוקר בהוד השרון עולה כי אב המשפחה דקר למוות את בתו התינוקת ופצע קשה את אשתו ובת נוספת, דמיון מצמרר לסיפורה של מיכל. "מיכל לא ידעה שהיא בסכנת חיים. וזה ציון נכשל אדום ענק לכולנו", הצהירה לילי. "בכל תחום אחר של סכנת חיים, יש כלים למניעה. כלים לזהות את הסיכון ולהישמר. היא לא ידעה שחייה בסכנה. היא גם לא ידעה שמאדם כזה אסור להפרד לבד. וזאת למרות שהסיפור שלה קרה לעוד מאות נשים לפניה. זאת למרות שהידע המקצועי קיים. הוא קיים במשרדיהם של הקרימינולוגים והמומחים לאלימות במשפחה".

"במאה ה-21, כדי שחייה של מיכל ינצלו, היה עליה להגיש תלונה במשטרה. על הקנאות שלו. או להגיע לרווחה. או למקלט. 3 הפתרונות הללו - כולם בדיעבד מקרה אלימות קשה. וכולם מונחים על כתפיה הצרות של האשה שבצל האלימות. אם היא לא תעשה את הצעד הקשה הזה, אז דבר לא יקרה. האמנם אי אפשר למנוע רצח במשפחה?".

אמש ייסדו בני משפחתה של מיכל סלה ז"ל את עמותת "פורום מיכל סלה" להצלת חיים. בעמותה מקדמים פיתוח כלים טכנולוגים שיונגשו לכל אשה, לכל גבר וגם לחברה הטובה ויסייעו בזיהוי פשוט של הנורות האדומות בזוגיות ויכוונו למענה מקצועי, בדיוק כפי שמצילים חיים במקרים אחרים.

"רק אתמול ייסדנו בהתרגשות את העמותה, ובבוקר עוד אשה נפלה קורבן לטרור אכזרי בתוך הבית, שגבה חייה של בתה הפעוטה. מה צריך לקרות כדי שהממשלה תתעורר ותגייס את טובי המוחות כדי לאתר רוצח לפני שהוא רוצח? זה אפשרי. תמיד יש נורות אדומות לפני רצח, וכל שעלינו לעשות הוא ללמד את הציבור לזהות אותן. בדיוק כמו גילוי מקדים של סרטן או זיהוי חפץ חשוד בתחנת אוטובוס", סיפרה לילי ל-N12.


קווי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית:

1202 -  קו סיוע לנפגעות תקיפה מינית

1203 -  קו סיוע לנפגעי תקיפה מינית

04-6566813 - קו סיוע לנפגעות אלימות ותקיפה מינית בחברה הערבית

02-6730002 - קו סיוע לנשים ונערות דתיות נפגעות תקיפה מינית

02-5328000 - קו סיוע לגברים ולנערים דתיים נפגעי תקיפה מינית