פרסום ראשון: משרד האוצר ובנק ישראל סיימו להכין את התוכנית הרשמית שתוגש למטה לביטחון לאומי, ובמסגרתה ימליצו על חזרה לשגרה של הענפים החיוניים וגם של מפעלים לא חיוניים במתכונת מצומצמת, כך פורסם אמש (שבת) בחדשות סוף השבוע. הצמרת הכלכלית תמליץ גם על חזרה לשגרה של חלק ממערכת החינוך, מה שיגרור ככל הנראה את התנגדותם של גורמים במשרד הבריאות שמתנגדים לצעד כזה. במקביל, במל"ל שוקלים לבטל את החופש הגדול בשביל להשלים פערים לימודיים וכדי לאפשר למשק להתאושש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי התוכנית הרשמית של הצמרת הכלכלית, הענפים החיוניים יחזרו לשגרה, המפעלים הלא חיוניים יפעלו במתכונת של 50 אחוזים מהעובדים, ותחל בהדרגה פתיחה של חנויות קטנות ועסקים קטנים מתוך הבנה שהם הרגישים ביותר לתנודות הכלכליות.

שוטרים סוגרים בסטות בשוק הכרמל (צילום: החדשות12)
שוטרים סוגרים בסטות בשוק הכרמל | צילום: החדשות12

עוד הוצע במסגרת התוכנית, להחזיר לשגרה את החינוך המיוחד, את הגנים העירוניים ואת גני הגיל הרך. סוגיית החינוך תיתקל כנראה בהתנגדות של משרד הבריאות, שם מתנגדים נחרצות לחזרה כלשהי לשגרה אחרי פסח במערכת החינוך.

התוכנית תורכב משני שלבים מרכזיים, כאשר כל שלב יימשך כשבוע. היא תתנהל לפי מדדים קבועים כמו למשל שיעור של חולים, והאוכלוסייה המבוגרת תישאר בשלב הראשוני בבתים. באזורים שבהם יש תחלואה גבוהה, אזורים "אדומים", התושבים יישארו בסגר. מול הצעת משרד האוצר ובנק ישראל, תהיה גם הצעת משרד הבריאות, שמתנגד לחלק מהצעדים, ונתניהו יצטרך להכריע ביניהם.

המל"ל ימליץ: לבטל את החופש הגדול

מלבד התוכנית הזו, בוועדה של המטה לביטחון לאומי מסתכלים גם אל העתיד הרחוק יותר ושוקלים החלטה תקדימית של ביטול החופש הגדול: "יש לפעול כבר עכשיו לביטול החופש הגדול בשנה הנוכחים כדי להשלים פערי לימוד ובעיקר להעלות את תפוקת המשק בחודשי הקיץ". מלבד הרצון להשלים חומר לימודי חסר לתלמידים, מדובר בניסיון לאושש את המשק שכן הורי התלמידים יוכלו לצאת לעבודה מבלי שיצטרכו לדאוג לתעסוקת הילדים בחופש.

עסקים קטנים סגורים קורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
העסקים הקטנים ייפתחו אחרי פסח? | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

בוועדה המיוחדת של המל"ל פרסמו שורה של המלצות, ובעניין החזרה לשגרה למוסדות החינוך, הוועדה המליצה שהיא תיעשה לפי חלוקה גיאוגרפית - קודם כול יחזרו לשגרה ביישובים שאין בהם תחלואה גבוהה.

קורונה בישראל - מאה שערים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
קורונה בישראל - מאה שערים | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

הוועדה המליצה גם שבשלב הראשון יחזרו המורים הצעירים שמתחת לגיל 50 ורק בשלב מאוחר יותר יחזרו ללמד המורים המבוגרים יותר. 75 אחוזים מהמורים במערכת החינוך מתחת לגיל הזה ו-25 אחוזים מעל, כך שלפי המלצות הוועדה, בשלב הראשון כרבע מהמורים לא ישובו ללמד.